Un grav accident rutier a avut loc miercuri seară în Girov, Neamț, unde o autospecială de poliție s-a răsturnat după coliziunea cu un alt autoturism.
Doi bărbați, cu vârste de 18 și 45 de ani, au fost descarcerați și transportați la spital. Cauzele accidentului sunt investigate de poliție.
„În accidentul rutier au fost implicate două autoturisme în care se aflau şase persoane. În urma impactului unul dintre autoturisme (autospecială IPJ) s-a răsturnat, două persoane rămânând încarcerate. Până la sosirea forţelor de intervenţie patru persoane s-au autoevacuat. Niciuna dintre aceste persoane nu a necesitat îngrijiri medicale.
Un echipaj SMURD aflat în trecere a oprit la locul evenimentului şi acţionat pentru scoaterea uneia dintre victime. Ulterior victima, un bărbat de 18 ani, a fost predată unui echipaj de la SAJ. Cu ajutorul echipamentelor şi procedeelor specifice, pompierii au acţionat şi pentru descarcerarea celei de-a doua victime. Bărbatul în vârstă de 45 de ani, conştient și cooperant, a fost preluat de echipajul SMURD TIM”, a precizat ISU Neamţ.
Potrivit IPJ Neamţ, autospeciala Poliţiei era în misiune atunci când a avut loc accidentul, scrie observatornews.ro.
„La data de 25 iunie a.c. o autospecială aparţinând Inspectoratului de Poliţie Judeţean Neamţ a fost implicată într-un eveniment rutier, în localitatea Căciuleşti. În urma cercetărilor preliminare desfăşurate de poliţişti a rezultat faptul că, aceasta se afla în misiune şi se deplasa pe DN15, în localitatea Căciuleşti, fiind acroşată de un alt autoturism, care nu ar fi respectat regimul de deplasare prioritar. Două persoane, aflate în autospecială au fost rănite, fiind preluate de un echipaj medical şi transportate la spital”, a transmis Poliţia.
Poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor şi condiţiilor care au dus la producerea evenimentului rutier.
Fii alături de noi pe Facebook