Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    POLITICA LA IAȘI / Despre administrație și dreptul administrativ

    12 iunie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Sprijin pentru bursieri

    12 iunie 2026

    Evenimentele culturale ale săptămânii, la Iași

    12 iunie 2026
    Trending
    • POLITICA LA IAȘI / Despre administrație și dreptul administrativ
    • DEZBATEREA ZILEI / Sprijin pentru bursieri
    • Evenimentele culturale ale săptămânii, la Iași
    • DEZBATEREA ZILEI / Bătălia pentru Guvern
    • Trei cai furați de la o stână din Iași, recuperați de polițiști. Hoțul a fost trimis în spatele gratiilor
    • Începe „Șotron 2026”: Grădina Muzeului „Vasile Pogor” se transformă în cel mai mare spațiu de joacă din Iași
    • Sediul Consiliului Județean Iași, sfințit de Mitropolitul Teofan după finalizarea lucrărilor de modernizare
    • Final de sezon cultural în Iași: Spectacolele pe care nu trebuie să le ratezi în luna iunie
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»EVENIMENT»Urmează minivacanța de Sfânta Maria! Măsuri de fluidizare a traficului transfrontalier în punctele de frontieră
    EVENIMENT

    Urmează minivacanța de Sfânta Maria! Măsuri de fluidizare a traficului transfrontalier în punctele de frontieră

    12 august 2023Niciun comentariu4 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Măsuri de fluidizare a traficului transfrontalier în punctele de frontieră!

    Având în vedere că ne aflăm în plin sezon estival şi urmează minivacanța de Sfânta Maria, la nivelul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Iaşi au fost dispuse măsuri pentru întărirea dispozitivului de supraveghere şi control la frontiera de stat, iar polițiștii de frontieră acționează alături de celelalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne, în vederea asigurării unui climat de ordine şi siguranţa publică în zona de competenţă.

    Pentru evitarea aglomerărilor, au fost dispuse măsuri de suplimentare a personalului poliţiei de frontieră până la capacitatea maximă permisă de infrastructura fiecărui punct de trecere, în limita configuraţiei acestora, se vor crea fluxuri suplimentare de control, în funcție de valorile de trafic.
    În prezent, prin punctele de frontieră se înregistrează valori de trafic normale pentru această perioadă, fără a se înregistra blocaje sau timpi mari de aşteptare. Pentru fluidizarea traficului la granița de est, reprezentanţii Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Iaşi menţin permanent legătura cu autorităţile de frontieră din statele vecine, în vederea dispunerii unor măsuri comune.

    Totodată, reamintim că frontiera cu R. Moldova este graniţă externa a Uniunii Europene, la timpul necesar pentru efectuarea controlului de către polițiștii de frontieră asupra camioanelor, se mai adaugă și cel necesar efectuării controlului celorlalte autorități:
     Direcția Generală a Vămilor – controlul mărfurilor și bunurilor, controlul mărfurilor comunitare;
     Autoritatea Sanitar Veterinară – controlul produselor de origine animală, perisabile;
     Ministerul Transporturilor, prin C.N.A.I.R. – cântărire, vignetă;
     Autoritatea Naţională Fitosanitară – controlul produselor vegetale.
    Astfel, în cazul mijloacelor de transport marfă, se efectuează şi operaţiuni vamale, care includ printre altele şi controlul fizic sau verificarea aplicării sigiliului vamal etc.

    Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa

    În condiţiile în care, conform estimărilor, cel mai tranzitat punct de trecere va fi Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa, revenim cu precizarea de a fi tranzitate toate punctele de frontieră deschise traficului internațional, existente la graniţă, astfel încât să se preîntâmpine apariţia suprasolicitărilor doar a unora dintre acestea, din cauza unui număr mare de călători, într-un timp foarte scurt.
    Menționăm că, la frontiera de est sunt şapte puncte de trecere a frontierei cu specific rutier :

    • pe raza jud. Galaţi: P.T.F. Oancea – Cahul
    P.T.F. Galaţi – Giurgiuleşti
    • pe raza jud. Vaslui: P.T.F. Albiţa – Leuşeni
    P.T.F. Bumbăta– Leova
    • pe raza jud. Iaşi: P.T.F. Sculeni – Sculeni
    • pe raza jud. Botoşani: P.T.F. Rădăuţi – Prut-Lipcani
    P.T.F. Stânca – Costeşti
    PTF Racovăţ – Diakivtsi

    Pentru a contribui la scurtarea timpului de control şi implicit la fluidizarea traficului, avem o serie de recomandări utile pentru participanţii la traficul transfrontalier:

     verificarea valabilităţii documentului de călătorie cu care se intenţionează tranzitarea frontierei; deţinerea documentelor necesare pentru călătoria minorilor, cu recomandarea ca părinţii, înainte de plecare, să consulte condiţiile de călătorie în străinătate pentru minorii cetăţeni români, informații disponibile pe site-ul Poliţiei de Frontieră Române, astfel încât să fie evitate situaţiile neplăcute în care acestora nu li se permite ieşirea din ţară;
     conducătorii mijloacelor de transport să se asigure că au documentele necesare pentru autovehicul: permisul de conducere valabil și corespunzător categoriei din care face parte vehiculul condus, certificatul de înmatriculare și dovada inspecției tehnice periodice;
     pentru bunurile deţinute (altele decât cele de uz personal), să se păstreze documentele de provenienţă şi să se respecte prevederile legislaţiei vamale din România;
     documentarea, în prealabil, la reprezentanţele diplomatice din România ale statelor în care se călătoreşte, cu privire la condiţiile particulare de intrare şi şedere;
     având în vedere creşterea considerabilă a traficului în perioada estivala inclusiv pe aeroporturile internaţionale, recomandăm pasagerilor sa se prezinte la aeroport în intervalul de timp indicat de companiile de zbor şi de administraţia aeroporturilor
     și nu în ultimul rând, recomandăm consultarea aplicaţiei Trafic On-line, de pe pagina de internet www.politiadefrontiera.ro, care prezintă o estimare a timpului de aşteptare în punctele rutiere de trecere a frontierei pentru anumite intervale de timp.

    În toată această perioadă, Poliţia de Frontieră va acționa în sistem integrat alături de celelalte instituții cu atribuții în domeniu, în special pentru fluidizarea traficului de persoane și mijloace de transport, dar și pentru gestionarea cazurilor apărute.

    minivacanta sfanta maria
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Evenimentele culturale ale săptămânii, la Iași

    12 iunie 2026

    Trei cai furați de la o stână din Iași, recuperați de polițiști. Hoțul a fost trimis în spatele gratiilor

    12 iunie 2026

    Începe „Șotron 2026”: Grădina Muzeului „Vasile Pogor” se transformă în cel mai mare spațiu de joacă din Iași

    12 iunie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    POLITICA LA IAȘI / Despre administrație și dreptul administrativ

    12 iunie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Sprijin pentru bursieri

    12 iunie 2026

    Evenimentele culturale ale săptămânii, la Iași

    12 iunie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Bătălia pentru Guvern

    12 iunie 2026
    EVENIMENTE

    Începe „Șotron 2026”: Grădina Muzeului „Vasile Pogor” se transformă în cel mai mare spațiu de joacă din Iași

    12 iunie 2026

    Final de sezon cultural în Iași: Spectacolele pe care nu trebuie să le ratezi în luna iunie

    12 iunie 2026

    Posada Rock 2026 – ediția aniversară de 40 de ani!

    10 iunie 2026

    Cinema Ateneu mută proiecțiile pe terasă într-un format inedit, cu căști wireless

    10 iunie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    POLITICA LA IAȘI / Despre administrație și dreptul administrativ

    12 iunie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Sprijin pentru bursieri

    12 iunie 2026
    Ultimele știri

    Evenimentele culturale ale săptămânii, la Iași

    12 iunie 2026

    Trei cai furați de la o stână din Iași, recuperați de polițiști. Hoțul a fost trimis în spatele gratiilor

    12 iunie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.