Un mânz căzut într-un canal de irigaţii la marginea satului Şimian a fost salvat luni de pompierii Staţiei lui Mihai, a informat, într-un comunicat, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bihor.
Intervenţia pompierilor salvatori a fost solicitată în jurul orei 10.10 de către un apelant la numărul unic 112.
![](http://iasitv.sinergodata.com/wp-content/uploads/2023/02/gsa-22aug22-manz-bh1.jpg)
Pentru salvarea animalului, au fost mobilizaţi imediat, pompierii Staţiei Valea lui Mihai, care, ajunşi la locul indicat de apelant, au constatat că mânzul se afla într-un canal adânc de aproximativ patru metri, având doar capul deasupra apei, corpul fiindu-i afundat în apă şi nămol.
![](http://iasitv.sinergodata.com/wp-content/uploads/2023/02/gsa-22aug22-manz-bh-1.jpg)
Folosind furtunurile, cordiţele şi alte accesorii specifice unor astfel de intervenţii, pompierii au asigurat condiţiile de extragere a mânzului, după care au scos animalul teafăr la suprafaţă şi l-au predat proprietarului care, aflat la faţa locului, a participat la acţiunea de salvare, alături de pompierii militari şi câţiva trecători care s-au oferit să-i ajute. AGERPRES
![](http://iasitv.sinergodata.com/wp-content/uploads/2023/02/gsa-22aug22-manz-bh.jpg)
![](http://iasitv.sinergodata.com/wp-content/uploads/2023/02/gsa-22aug22-manz-bh1-1.jpg)