Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Mă mut la mama, o comedie despre familie și toate problemele ei

    6 mai 2026

    FAPTE BUNE 05 MAI 2026

    6 mai 2026

    Un eveniment special al Operei Iași, dedicat lui Sergiu Celibidache

    6 mai 2026
    Trending
    • Mă mut la mama, o comedie despre familie și toate problemele ei
    • FAPTE BUNE 05 MAI 2026
    • Un eveniment special al Operei Iași, dedicat lui Sergiu Celibidache
    • BUSINESS ROMÂNESC / Business sub presiune: control, audit și deciziile care fac diferența
    • Primăria Iași reface marcajele pe marile bulevarde: Calendarul intervențiilor pentru următoarele două luni
    • Microbuz cu 350 de kg de preparate din carne fără acte, oprit de polițiștii de frontieră
    • Au furat economiile de o viață ale unui bătrân din Ion Neculce! Hoții care au plecat cu un „pot” uriaș, prinși de polițiștii ieșeni
    • Infrastructura feroviară din Iași intră în reparații: Două noduri rutiere esențiale, afectate de lucrări vineri
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»LOCAL»UAIC intenționează să își extindă activitatea academică și în Republica Moldova
    LOCAL

    UAIC intenționează să își extindă activitatea academică și în Republica Moldova

    28 iunie 2022Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Ambasadorul Republicii Moldova în România, Victor Chirilă, a efectuat ieri o vizită oficială la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, unde s-a întâlnit cu rectorul UAIC, prof. univ. dr. Tudorel Toader. La întâlnire au mai fost prezenți Emil Jacotă, ministru consilier la Ambasada Republicii Moldova în România, Alexei Țurcan, consulul general al Republicii Moldova la Iași și prof. univ. dr. Daniela Cojocaru, prorector pentru relaţii internaţionale şi parteneriate de studii şi cercetare.

    În cadrul întâlnirii, s-a evidențiat colaborarea pe care Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași o are cu instituțiile de învățământ superior din Republica Moldova. În prezent, prima universitate modernă a României are încheiate 9 acorduri bilaterale cu universități din Republica Moldova, iar în perioada 2010 – 2022 s-au derulat 4.373 de vizite la instituții de învățământ superior din Republica Moldova.

    Studenții, cadrele didactice și cercetătorii din UAIC au derulat stagii de studii și de predare în cadrul proiectelor/programelor TEMPUS, Jean Monnet, Erasmus Mundus, Erasmus+, stagii de cercetare/documentare în cadrul proiectelor bilaterale de cercetare sau a proiectelor transfrontaliere și au participat la diferite evenimente științifice. Cercetătorii din Republica Moldova au elaborat 71 de lucrări științifice în comun cu parteneri din UAIC, în perioada 2010-2021 (conform Web of Science).

    Colaborare academică pe ambele maluri ale Prutului

    Pe parcursul întrevederii s-a discutat și despre faptul că, în ultimii ani, UAIC și-a consolidat relațiile de colaborare cu instituțiile de învățământ superior din Republica Moldova, atât prin organizarea programelor de studii din cadrul extensiunilor UAIC la Bălți și Chișinău, cât și prin încheierea unor acorduri privind desfășurarea unor programe comune de studii.

    Astfel, în baza acestor acorduri, au fost acceptați 29 de studenți din Republica Moldova, de la Universitatea de Stat a Moldovei (14 studenți) și de la Academia de Studii Economice a Moldovei (15 studenți), care, după examenul de finalizare a studiilor, vor obține câte o diplomă de la fiecare dintre cele două universități. Pe de alță parte, în anul universitar 2021-2022, numărul de studenți din Republica Moldova la studii complete la UAIC este de 1.801, cu aproximativ 1.000 de studenți mai mult față de anul academic 2010-2011.

    Prof. univ. dr. Tudorel Toader a subliniat, în timpul discuțiilor, importanța cooperării cu universitățile de peste Prut, posibilitatea înființării unor noi specializări în cadrul extensiunilor UAIC deja funcționale în Republica Moldova, precum și organizarea unor noi extensiuni.

    De asemenea, s-a discutat despre inițierea unor parteneriate între UAIC și universități din Republica Moldova, în vederea realizării unor proiecte comune privind digitalizarea procesului de învățământ

    Sursa: Evenimentul

    tudorel toader uaic
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Mă mut la mama, o comedie despre familie și toate problemele ei

    6 mai 2026

    Un eveniment special al Operei Iași, dedicat lui Sergiu Celibidache

    6 mai 2026

    Primăria Iași reface marcajele pe marile bulevarde: Calendarul intervențiilor pentru următoarele două luni

    6 mai 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    Mă mut la mama, o comedie despre familie și toate problemele ei

    6 mai 2026

    FAPTE BUNE 05 MAI 2026

    6 mai 2026

    Un eveniment special al Operei Iași, dedicat lui Sergiu Celibidache

    6 mai 2026

    BUSINESS ROMÂNESC / Business sub presiune: control, audit și deciziile care fac diferența

    6 mai 2026
    EVENIMENTE

    Noaptea Muzeelor 2026 la Iași: Recitaluri de epocă, realitate augmentată și porți deschise în rețeaua literară

    5 mai 2026

    A treia ediție a Conferinței Internaționale Farming Forward – Practici regenerative. Tendințe și noutăți digitale. Rolul femeilor şi al tinerilor în dezvoltarea durabilă a sectorului agroalimentar

    30 aprilie 2026

    Grupul MAG Automobile inaugurează primul showroom Zeekr din provincie, din România

    30 aprilie 2026

    VIDEO. De 1 MAI sărbăt0rește românește

    29 aprilie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Mă mut la mama, o comedie despre familie și toate problemele ei

    6 mai 2026

    FAPTE BUNE 05 MAI 2026

    6 mai 2026
    Ultimele știri

    Mă mut la mama, o comedie despre familie și toate problemele ei

    6 mai 2026

    Un eveniment special al Operei Iași, dedicat lui Sergiu Celibidache

    6 mai 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.