Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Colecta Națională de alimente

    5 decembrie 2025

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice

    5 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”

    5 decembrie 2025
    Trending
    • Colecta Națională de alimente
    • POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice
    • DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”
    • DEZBATEREA ZILEI / NE PAȘTE O CRIZĂ ENERGETICĂ?
    • Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!
    • „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”
    • Captură DIICOT la Sculeni: Un cetățean israelian, prins la frontieră în timp ce introducea droguri în Republica Moldova
    • Ghidul cumpărătorului: Află tot ce trebuie să știi când alegi carne de porc
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»LIFESTYLE»SFR 12: Spectacole de teatru, eveniment in memoriam și un program de filme studențești
    LIFESTYLE

    SFR 12: Spectacole de teatru, eveniment in memoriam și un program de filme studențești

    21 iulie 2021Updated:1 februarie 2023Niciun comentariu5 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Echipa festivalului Serile Filmului Românesc (SFR) anunță noutăți pentru ediția cu numărul 12, ce va avea loc la Iași în mai puțin de o lună. Astfel, dincolo de selecția de filme românești, programul va include și două spectacole de teatru, unde îi vom vedea în distribuție pe unii dintre cei mai apreciați actori ai momentului. 

    Programul este completat de un eveniment in memoriam, Amza Pellea 90, prilej cu care, cei ce l-au iubit și îl iubesc pe cel care a dat viață personajelor Mihai Viteazul sau Nea Mărin vor redescoperi personalitatea și sensibilitatea marelui actor. 

    „Sunt foarte bucuroasă de inițiativa festivalului, de a dedica memoriei tătălui meu un eveniment în cadrul ediției de anul acesta. Voi avea bucuria și de a juca spectacolul «Mă tot duc», tot la inițiativa festivalului. Reîntâlnirea cu publicul ieșean o așteptam demult. Este un public pe care îl iubesc și de care mi-a fost dor. De Iași mă leagă foarte multe amintiri, dar cea mai prețioasă este cea când l-am vizitat pentru prima oară. Tata (Amza Pellea) m-a luat cu el într-un turneu la Iași și mi-a prezentat orașul. Aștept cu nerăbdare reîntâlnirea cu Iașul”, mărturisește Oana Pellea.

    Tot la categoria evenimentelor speciale, organizatorii anunță și două întâlniri cu liceeni și studenți, cu teme de discuție axate pe direcțiile și experimentele realizate de-a lungul timpului în cadrul Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale”, București. 

    Biletele pentru spectacolele de teatru au fost puse în vânzare pe eventbook.ro, iar în limita locurilor disponibile vor putea fi achiziționate și direct de la locația desfășurării evenimentelor. Programul complet, în curând pe www.festivalsfr.ro. 

    Joi, 12 august 2021, Cinema Ateneu, ora 20.30 – Spectacol de teatru – Mă tot duc…  

    Distribuția: Oana Pellea, Mihai Gruia Sandu

    Bilete: https://bit.ly/ma-tot-duc

    Oana Pellea și Mihai Gruia Sandu joacă rolul unui cuplu care încearcă să-și rezolve neînțelegerile intimităților, reușind să creeze un spectacol al contradicţiilor, al contorsionărilor şi al mutilărilor din noi înşine, care pendulează între absurd şi poezie, între candoare şi tristeţe. 

    Vineri, 13 august 2021, Cinema Ateneu, ora 18.00 – Eveniment Amza Pellea 90 – Proiecție de film „Atunci i-am condamnat pe toți la moarte” (1972) 

    Regizor: Sergiu Nicolaescu

    Invitați: Oana Pellea, Cristian Șofron, Ioana Pavelescu, Ileana Popovici

    Bilete: https://bit.ly/amza-pellea90

    După cum spune Eva Sârbu (Actori care nu mai sunt), „Dacă Amza Pellea ar fi făcut un singur rol şi acela era Ipu, tot ar fi rămas în istoria filmului românesc ca mare actor. A fost rolul vieţii lui”, actorul va putea fi văzut în filmul „Atunci i-am condamnat pe toți la moarte” (1972), considerat de critici drept unul dintre cele mai bune filme regizate de Sergiu Nicolaescu.

    Proiecția de film va fi urmată de o discuție la care va participa Oana Pellea, fiica marelui actor, alături de Cristian Șofron, Ioana Pavelescu, Ileana Popovici, personalități care au jucat în film sau care au contribuit la realizarea acestuia.

    Expoziția de fotografie Nemuritorul Amza Pellea, cu imagini ce îl prezintă pe Amza în diferite roluri și ipostaze, va putea fi vizitată gratuit pe tot parcursul lunii august, în Mica Pinacotecă, în interiorul Ateneului Național din Iași.

    Sâmbătă, 14 august 2021, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, ora 18.30 – Spectacol de teatru Caramitru-Mălăele, câte-n lună și în stele 

    Cu participarea violoncelistului Adrian Naidin

    Distribuția: Ion Caramitru, Horaţiu Mălăele

    Bilete: https://bit.ly/caramitru-malaele

    Mai mult decât o reuniune între invitații speciali ai edițiilor SFR cu numărul 11 și 12, actorul Horațiu Mălăele și prietenul său de-o viață, marele Ion Caramitru, aduc pe scenă „probabil cel mai bun produs al teatrului românesc din ultimii 20 de ani”, așa cum îl descrie Ion Caramitru. 

    Spectacolul este o excelentă provocare pentru doi maeștri rostitori de versuri, eleganți și inteligenți, care explorează cu umor subtilități ale minții și colțuri secrete ale sufletului. Caramitru recită răscolitor, imaginând, cu inteligență și ingeniozitate, răspunsuri pe măsură unui Horațiu Mălăele vulcanic, irezistibil și plin de umor – demonstrații de virtuozitate într-un duel de vorbe ai cărui martori sunt adesea Shakespeare, Topîrceanu sau Nichita.

    Duel de vorbe de duh, versuri alese, umor fin și o muzică desăvârșită, pe strunele violoncelistului Adrian Naidin. 

    Evenimentul va fi urmat de lansarea cărții Tehomir (ed. All), dedicată mamei sale și unde maestrul Horațiu Mălăele a interpretat rolul unui scriitor priceput, ce aduce în prim plan „mocirla unei lumi aflate la răscruce”.

    Joi, 12 august 2021, Liceul Varlaam, ora 12.00 – Prezentarea proiectului „Arhiva activă – Filme UNATC 1966-1971”

    Invitat: Alex Sterian

    *Intrarea este liberă

    Joi, 12 august 2021, Universitatea Națională de Arte Iași, ora 16.00 – Prezentarea proiectului „Arhiva activă – Filme UNATC 1966-1971”

    Invitat: Alex Sterian

    *Intrarea este liberă 

    În prezența prorectorului Alex Sterian, coordonatorul proiectului de digitalizare a arhivei de filme studențești, evenimentul prezintă istoria filmului și a teatrului din România. 

    Programul cuprinde nouă filme scurte din perioada 1966-1971, realizate de prima generație de studenți la Regie și la Operatorie după o pauză de un deceniu. Spectatorii vor recunoaște actori deveniți faimoși (Toma Caragiu, Mitică Popescu, Dan Turbatu) și vor putea admira câteva dintre primele filme ale unor cineaști ce aveau să confirme ulterior (Radu Gabrea, Ada Pistiner, Felicia Cernăianu, Iosif Demian, Timotei Ursu, Vivi Drăgan Vasile). 

    amza pelea bilete sfr iasi Iasi oana pelea serrile filmului romanesc sfr 12 Sfr Iași
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!

    5 decembrie 2025

    „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”

    5 decembrie 2025

    Captură DIICOT la Sculeni: Un cetățean israelian, prins la frontieră în timp ce introducea droguri în Republica Moldova

    5 decembrie 2025

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Facebook Pagelike Widget
    ARTICOLE RECENTE

    Colecta Națională de alimente

    5 decembrie 2025

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice

    5 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”

    5 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / NE PAȘTE O CRIZĂ ENERGETICĂ?

    5 decembrie 2025
    EVENIMENTE

    Făina ecologică, vedeta primului Târg de Bunătăți organizat la Direcția Agricolă Iași

    4 decembrie 2025

    Concerte dedicate sărbătorilor de iarnă la Palatul Culturii

    4 decembrie 2025

    Ateneul Național din Iași inaugurează cea de-a X-a ediție a Pieței de Crăciun de Moș Nicolae

    4 decembrie 2025

    „În palma ta e puterea”

    3 decembrie 2025
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Colecta Națională de alimente

    5 decembrie 2025

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice

    5 decembrie 2025
    Ultimele știri

    Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!

    5 decembrie 2025

    „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”

    5 decembrie 2025
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.