Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    ZEEKR 7GT OBȚINE CALIFICATIVUL DE 5 STELE: PRINTRE PRIMELE VEHICULE EVALUATE DUPĂ CELE MAI EXIGENTE TESTE EURO NCAP DIN 2026

    9 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Sezonul curățeniei în subsoluri

    9 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / La educație stăm bine

    9 iulie 2026
    Trending
    • ZEEKR 7GT OBȚINE CALIFICATIVUL DE 5 STELE: PRINTRE PRIMELE VEHICULE EVALUATE DUPĂ CELE MAI EXIGENTE TESTE EURO NCAP DIN 2026
    • DEZBATEREA ZILEI / Sezonul curățeniei în subsoluri
    • DEZBATEREA ZILEI / La educație stăm bine
    • 5 august, ziua deschiderii oficiale a SFR, ediția a 17-a
    • IAȘUL TE VEDE / Pasiune fără limite pentru tenis
    • Podul de la Brăila: La trei ani de la inaugurare, constructorii caută din nou o soluție pentru asfaltul care se macină
    • Un bărbat a murit după ce un lift s-a prăbușit de la etajul 5
    • IN AUDIENTA 08 IULIE 2026
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • Electoral 2024
    • Emisiuni
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • Știri
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • Moldova
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • Anunțuri
    • Trimite știrea ta
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL»Șeful Autorității pentru Protecţia Consumatorilor: Litoralul românesc în vremea pandemiei, o justificare continuă a costurilor şi a serviciilor slabe şi o binecuvântare pentru a mări preţurile
    NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL

    Șeful Autorității pentru Protecţia Consumatorilor: Litoralul românesc în vremea pandemiei, o justificare continuă a costurilor şi a serviciilor slabe şi o binecuvântare pentru a mări preţurile

    30 august 2020Niciun comentariu4 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Litoralul 2020 în România, în vremea pandemiei, este o justificare continuă a costurilor şi a serviciilor slabe şi o binecuvântare pentru a mări preţurile, susține directorul general al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), Paul Anghel, într-un interviu acordat Agerpres.

    El vorbește despre „aceeaşi atitudine pro japcă, costuri nejustificate, personal nepregătit, extenuat şi irascibil, atitudine sfidătoare, patroni care nu înţeleg relaţia serviciu/cost/respect, prost gust generalizat și plastic peste tot”, relatează hotnews.ro

    El susţine că de ani de zile comisarii ANPC amendează comercianţii care vând aceleaşi „porcării” în staţiunile de la Marea Neagră, multe dintre ele fiind produse alertate de state membre prin sistemul rapid de alertă – RAPEX, însă tot de ani de zile apar alţi comercianţi cu aceleaşi produse. În opinia sa, „răul trebuie oprit de la rădăcină”, ceea ce înseamnă ca toate containerele care vin din import cu astfel de produse să nu mai fie lăsate să intre în România.

    „Există mirajul acesta de a cumpăra anumite produse, care sunt cel puţin dubioase unele dintre ele, şi de a le comercializa pe litoral pe foarte mulţi bani, pentru că există genul de consumatori care le cumpără, copii care şi le doresc în vacanţă, fiind ceea ce noi numim <<consumatori captivi>>. Sunt mulţi comercianţi care schimbă societăţile comerciale pe care operează, în aşa fel încât sunt foarte greu de urmărit. S-au luat nişte măsuri împotriva lor, dar nu foarte ferme şi vând în continuare pe faleza de la Mamaia de ani de zile aceleaşi porcării. Noi îi amendăm în continuare, am trimis către Poliţie înştiinţări, s-au făcut dosare penale pentru copie de marcă pentru că vând jucării şi haine contrafăcute, fake-uri”, afirmă Anghel în interviul pentru Agerpres.

    „Aceeaşi atitudine pro japcă”

    Întrebat cum este litoralul românesc în 2020, Paul Anghel a spus că „sunt aceleaşi servicii care lasă de dorit, în unele cazuri”.

    • „Din păcate, aş mai sintetiza: aceeaşi atitudine pro japcă, costuri nejustificate, personal nepregătit, extenuat şi irascibil, atitudine sfidătoare, patroni care nu înţeleg relaţia serviciu/cost/respect, prost gust generalizat, plastic peste tot. Nu suntem încă suficient de educaţi, din păcate, să nu stingem ţigara în nisip, îngropând-o ulterior discret rămânând „micul nostru secret”. Capacul berii îl descoperim printre scoici, în nisip, cu orice alt rest/gunoi întregeşte tabloul de pe plajă.
    • Ce să vă spun despre atmosferă? Circ, bâlci, muzică de proastă calitate, ţipete, hăhăială, trotuare neterminate, străzi găurite, capace de canal pe post de jaloane, fructe expirate la preţ de trufandale, 80% din personal nu respectă nimic din ce ar trebui să reprezinte „bariera” anti-Covid.
    • Ce să vă spun despre meniul general? Multă shaorma, bere la pet combinată cu porumb fiert şi hamsii expirate, meniu de la supermarket pe post de masă în oraş. Dacă vorbim de cum arată plajele, toate sunt pline de cioburi, capace de sticlă sau multe scoici. Dacă intri în mare, până la genunchi sunt alge. Poţi să îţi pierzi foarte uşor copilul în alge, mai ales dacă e copil mic. Nicăieri în lume nu am văzut atâtea alge ca la noi. Oare chiar nu pot fi strânse de pe plaje şi din apă aceste alge?”, a mai declarat șeful ANPC.

    El spune că există şi oameni care înţeleg ce înseamnă turismul și care au muncit 30 de ani să dezvolte acest segment, dar „și aceştia au rămas tot excepţii”.

    Concluzia sa: „Litoralul 2020 în România, în vremea pandemiei, este o justificare continuă a costurilor şi a serviciilor slabe şi o binecuvântare pentru a mări preţurile. Mi-a spus cineva că educaţia ratată, pierdută, a unui popor în atâţia ani nu se poate schimba decât în timp, iar noi nici nu am început schimbarea”.

    Chestionat de ce crede că românii continuă să aleagă litoralul românesc, șeful ANPC a răspuns: „Pentru că este captiv (consumatorul român-n.r.) perioada aceasta. Dacă alege Grecia anul acesta, pentru patru persoane îl mai costă cel puţin 1.200 de lei, în cel mai bun caz, testele Covid, iar mulţi profită de faptul că românul nu poate să plece şi fac japcă. În luna septembrie, vom face publice datele finale pe toate controalele efectuate la mare în această vară, dar şi la munte. Anul acesta am făcut şi foarte multă consiliere, atât pe litoral, cât şi pe Valea Prahovei, cu autorităţile locale şi operatorii economici în special pe zona de alimentaţie publică, de cazare şi primire turistică, dar şi pe cea de entertainment”.

    anpc Autoritatea pentru protecția consumatorului Litoral romanesc Pandemie coronavirus Paul anghel
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    ZEEKR 7GT OBȚINE CALIFICATIVUL DE 5 STELE: PRINTRE PRIMELE VEHICULE EVALUATE DUPĂ CELE MAI EXIGENTE TESTE EURO NCAP DIN 2026

    9 iulie 2026

    5 august, ziua deschiderii oficiale a SFR, ediția a 17-a

    9 iulie 2026

    Podul de la Brăila: La trei ani de la inaugurare, constructorii caută din nou o soluție pentru asfaltul care se macină

    9 iulie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    ZEEKR 7GT OBȚINE CALIFICATIVUL DE 5 STELE: PRINTRE PRIMELE VEHICULE EVALUATE DUPĂ CELE MAI EXIGENTE TESTE EURO NCAP DIN 2026

    9 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Sezonul curățeniei în subsoluri

    9 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / La educație stăm bine

    9 iulie 2026

    5 august, ziua deschiderii oficiale a SFR, ediția a 17-a

    9 iulie 2026
    EVENIMENTE

    Filarmonica „Moldova” încheie o stagiune de succes cu un concert grandios

    25 iunie 2026

    Rocanotherworld 2026, o nouă generație de public și artiști

    23 iunie 2026

    „Noaptea de Sânziene” în Grădina Botanică din Iași: Concert de excepție cu Duo Stoica și o vioară Stradivarius din 1729

    20 iunie 2026

    KEMPES în concert la Iași!

    17 iunie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    ZEEKR 7GT OBȚINE CALIFICATIVUL DE 5 STELE: PRINTRE PRIMELE VEHICULE EVALUATE DUPĂ CELE MAI EXIGENTE TESTE EURO NCAP DIN 2026

    9 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Sezonul curățeniei în subsoluri

    9 iulie 2026
    Ultimele știri

    ZEEKR 7GT OBȚINE CALIFICATIVUL DE 5 STELE: PRINTRE PRIMELE VEHICULE EVALUATE DUPĂ CELE MAI EXIGENTE TESTE EURO NCAP DIN 2026

    9 iulie 2026

    5 august, ziua deschiderii oficiale a SFR, ediția a 17-a

    9 iulie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.