Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    DEZBATEREA ZILEI / ADMITERE LA UAIC

    23 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / AEROPORTUL PRINDE ARIPI

    23 iulie 2026

    BUSINESS ROMANESC / Inteligența Artificială – revoluție sau evoluție?

    23 iulie 2026
    Trending
    • DEZBATEREA ZILEI / ADMITERE LA UAIC
    • DEZBATEREA ZILEI / AEROPORTUL PRINDE ARIPI
    • BUSINESS ROMANESC / Inteligența Artificială – revoluție sau evoluție?
    • Accident la Pădureni, în județul Botoșani: Un bărbat de 48 de ani a ajuns la spital după coliziunea dintre două autoturisme
    • Un bărbat de 45 de ani a fost găsit mort sub un pod din localitatea Țibucani
    • Accident grav în județul Iași: Tânăr de 18 ani, salvat dintr-un puț adânc de 20 de metri. Victima are multiple fracturi costale
    • Bărbat în stare gravă după ce a căzut cu tractorul într-o râpă de 4 metri
    • Intervenție a forțelor speciale și a pompierilor după ce o femeie s-a baricadat în casă la Lunca Cetățuii
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • Electoral 2024
    • Emisiuni
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • Știri
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • Moldova
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • Anunțuri
    • Trimite știrea ta
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»SĂNĂTATE»Sanitas anunţă un nou protest, la Ministerul Muncii
    SĂNĂTATE

    Sanitas anunţă un nou protest, la Ministerul Muncii

    25 ianuarie 2024Niciun comentariu2 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    „Joi, 25 ianuarie 2024, ne facem auziți la Ministerul Muncii”, anunță Sanitas. Săptămâna trecută, sindicaliștii din Sănătate au pichetat Ministerului de Finanțe pentru a cere o majorare cu cel puţin 20% a salariilor tuturor categoriilor profesionale care lucrează în Sănătate şi Asistență Socială.

    „Joi, 25 ianuarie 2024, ne facem auziți la Ministerul Muncii”, anunță pe Facebook Federația Sanitas. Pe 17 ianuarie premierul Marcel Ciolacu și ministrul Sănătății, Alexandru Rafila au participat la Consiliul Național al Federației Sanitas, prilej cu care conducerea Federației și liderii județeni SANITAS au prezentat argumentele care susțin revendicările personalului din sistemul de Sănătate și din cel de Asistență socială.

    Sanitas cere o majorare cu peste 20% a salariilor din Sănătate şi Asistenţă Socială

    Sindicaliştii Sanitas au pichetat săptămâna trecută sediul Ministerului Finanţelor pentru a cere o majorare cu cel puţin 20% a salariilor tuturor categoriilor profesionale care lucrează în Sănătate şi Asistenţă Socială.

    „Până la materializarea promisiunilor pe care prim-ministrul și ministrul Sănătății le-au făcut astăzi în fața reprezentanților SANITAS din toată țara, noi ne continuăm calendarul de acțiuni care are ca finalitate declanșarea grevei generale în cele două sisteme pe care le reprezentăm.

    Citiți și Au sărbătorit pentru prima dată ziua Unirii în stradă

    Suntem deschiși și disponibili la negocieri și discuții și ne dorim să putem să dezamorsăm starea uriașă de tensiune din rândul membrilor noștri și al tuturor angajaților din Sănătate și Asistență socială, prin soluționarea cât mai repede și cât mai aproape de așteptări a revendicărilor acestora”, declara președintele Federației SANITAS, Leonard Bărăscu.

    Federația Sindicală Hipocrat din România a anunțat că demarează stângerea de semnături pentru greva generală în sănătate.

    „Federația Sindicală Hipocrat din România, motivată de situația dificilă cu care se confruntă salariații din sănătate, generată de scăderea puterii de cumpărare și implicit a nivelului de trai, consideră că este momentul să inițieze procedurile de declanșare a grevei generale și să se alăture mișcarilor de protest din sănătate și asistență socială.

    Răspundem apelului la unitate, lansat de Federația Sanitas din România deoarece revendicările sunt comune pentru toți salariații din sănătate. Ne dorim ca solidaritatea mișcării sindicale să sporească puterea de acțiune, în speranța că factorii politici vor ințelege că salariații solicită în primul rând o creștere salarială decentă”, spune Ion Cotojman, președintele Federației Sindicale Hipocrat din România.

    medici protest protest sanitas sanatate sanitas
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Accident grav în județul Iași: Tânăr de 18 ani, salvat dintr-un puț adânc de 20 de metri. Victima are multiple fracturi costale

    22 iulie 2026

    Bărbat în stare gravă după ce a căzut cu tractorul într-o râpă de 4 metri

    22 iulie 2026

    Intervenție a forțelor speciale și a pompierilor după ce o femeie s-a baricadat în casă la Lunca Cetățuii

    22 iulie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    DEZBATEREA ZILEI / ADMITERE LA UAIC

    23 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / AEROPORTUL PRINDE ARIPI

    23 iulie 2026

    BUSINESS ROMANESC / Inteligența Artificială – revoluție sau evoluție?

    23 iulie 2026

    Accident la Pădureni, în județul Botoșani: Un bărbat de 48 de ani a ajuns la spital după coliziunea dintre două autoturisme

    23 iulie 2026
    EVENIMENTE

    Programul estival al evenimentelor culturale din Iași – iulie 2026

    10 iulie 2026

    Filarmonica „Moldova” încheie o stagiune de succes cu un concert grandios

    25 iunie 2026

    Rocanotherworld 2026, o nouă generație de public și artiști

    23 iunie 2026

    „Noaptea de Sânziene” în Grădina Botanică din Iași: Concert de excepție cu Duo Stoica și o vioară Stradivarius din 1729

    20 iunie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    DEZBATEREA ZILEI / ADMITERE LA UAIC

    23 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / AEROPORTUL PRINDE ARIPI

    23 iulie 2026
    Ultimele știri

    Accident grav în județul Iași: Tânăr de 18 ani, salvat dintr-un puț adânc de 20 de metri. Victima are multiple fracturi costale

    22 iulie 2026

    Bărbat în stare gravă după ce a căzut cu tractorul într-o râpă de 4 metri

    22 iulie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.