Abia s-a inaugurat un nou tronson al Drumului Expres Pitești-Craiova și deja conducătorii iresponsabili au început să-și facă simțită prezența.
În după-amiaza de Duminică, 11 februarie 2024, în jurul orei 18:20, în timp ce desfășurau activități specifice pe Drumul Expres 12 (DEx12), polițiștii Serviciului Rutier Olt au observat un autoturism care circula în afara orașului Piatra-Olt cu o viteză de 242 km/h, unde limita maximă de viteză este de 120 km/h.
Un bărbat în vârstă de 46 de ani, din municipiul Craiova, județul Dolj, a fost identificat la volanul autoturismului oprit.
Permisul de conducere al bărbatului a fost reținut ca măsură complementară, în timp ce el a primit o amendă contravențională în valoare de 3300 de lei.
Pe o perioadă de 120 de zile, dreptul lui de a conduce autovehicule pe drumurile publice va fi suspendat.
Acestuia i s-a eliberat o dovadă înlocuitoare, fără drept de circulație.