Felix Duchamp s-a impus la categoria elite a campionatului desfășurat în Venezuela.
Atletul român Felix Duchamp a câștigat proba de categorie elite a Cupei Intercontinentale de triatlon La Guaira 2024. Evenimentul a găzduit sportivi din 12 țări la diferite categorii și s-a desfășurat pe coasta La Guaira, în nordul Venezuelei.
Conform Radio Miraflores, sportivul român din Cluj a parcurs cei 1.500 de metri de înot, 40 de kilometri de bicicletă și 10 kilometri de alergare într-un timp de 1 oră, 49 de minute și 12 secunde, cu opt secunde înaintea ecuadorianului Juan José Andrade.
Locul al treilea la această categorie de elită i-a revenit columbianului Carlos Javier Quinchará, care a terminat competiția cu timpul de 1 oră, 49 de minute și 34 de secunde.
Această grupă se luptă pentru calificarea directă la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, având un total de 110 de sportivi în competiție.
Între timp, în cursa feminină, primul loc a fost ocupat de poloneza Roksana Slupek, pe locul doi s-a clasat canadianca Emy Legault, iar pe trei domnișoara slovenă Ivana Kuriackova, care a adăugat puncte în clasamentul mondial.