Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    DAREA DE SEAMĂ / Cât costă perfecționismul?

    23 iunie 2026

    Opt persoane au fost rănite după un impact violent între un microbuz, un autoturism și o cisternă pe DN2

    23 iunie 2026

    Anchetă a poliției după ce un bărbat din Deleni a fost găsit înecat într-un iaz

    23 iunie 2026
    Trending
    • DAREA DE SEAMĂ / Cât costă perfecționismul?
    • Opt persoane au fost rănite după un impact violent între un microbuz, un autoturism și o cisternă pe DN2
    • Anchetă a poliției după ce un bărbat din Deleni a fost găsit înecat într-un iaz
    • Atenție, șoferi! Restricții în Nicolina: Strada Sfântul Vasile se închide pentru asfaltare
    • Iașiul devine hub aerospațial. TUIASI lansează o specializare unică în regiune, în parteneriat cu Aerostar Bacău
    • Criză politică majoră: Cum a eșuat Guvernul Veștea la votul din Parlament și ce urmează la Cotroceni
    • DEZBATEREA ZILEI / Bugetele societăților, din nou la vot
    • DEZBATEREA ZILEI / PNL după congres
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL»Resturi de drone rusești găsite în Tulcea: Ministerul Apărării condamnă atacurile asupra Ucrainei
    NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL

    Resturi de drone rusești găsite în Tulcea: Ministerul Apărării condamnă atacurile asupra Ucrainei

    25 iulie 2024Updated:25 iulie 2024Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram
    Foto: Antena 3

    Ministerul de Externe a numit „odioase” și „iresponsabile” atacurile și prezența dronelor la graniță.

    Ministerul Apărării Naționale a confirmat joi că a găsit resturi provenind de la drone rusești Gheran în apropiere de localitatea Plauru, în județul Tulcea. Aceste resturi au fost descoperite în zona unde au fost emise mesaje Ro-Alert ca urmare a atacurilor ruse care au vizat infrastructura de pe malul ucrainean al Dunării. În noaptea de miercuri spre joi, la fel ca în noaptea precedentă, MApN a ridicat în aer avioane de vânătoare pentru a supraveghea spațiul aerian, trimițând în misiune avioane F-18 ale Forțelor Aeriene Finlandeze.

    Ministerul de Externe a condamnat „atacurile odioase” ale Rusiei, fiind pentru a doua noapte consecutiv când au fost raportate atacuri cu drone rusești în apropiere de granița României. Forțele ruse au reluat seria de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și infrastructură portuară din Ucraina, în noaptea de 24 spre 25 iulie. Ca răspuns, Ministerul Apărării Naționale a intensificat măsurile de monitorizare și supraveghere a spațiului aerian național.

    Într-un comunicat remis joi, MApN a informat că fragmentele descoperite provin de la o dronă rusească Gheran, fabricate și „rebotezate” în Rusia. Echipele MApN, SRI și MAI continuă cercetările în teren pentru a acoperi întreaga zonă. MApN a subliniat că toate locațiile identificate drept posibile zone de incidență se află în afara ariilor locuite și că nu au fost afectate elemente de infrastructură.

    Ministerul Apărării Naționale transmite un mesaj ferm de condamnare a acestor atacuri executate de Federația Rusă împotriva unor obiective și elemente de infrastructură civilă ucrainene, care sunt nejustificate și în gravă contradicție cu normele de drept internațional. MApN informează în timp real structurile aliate cu privire la situațiile generate de atacuri și rămâne în contact permanent cu acestea.

    More heinous attacks have been perpetrated by Russia against Ukrainian civilian infrastructure. Debris has been found on Romanian territory. We have informed and are coordinating with our Allies on this matter. #Romania strongly condemns these irresponsible actions.

    — Luminita Odobescu (@Odobes1Luminita) July 25, 2024

    Ministrul de Externe Luminița Odobescu a transmis pe rețeaua X că România „condamnă ferm” atacurile odioase comise de Rusia împotriva infrastructurii civile ucrainene. Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a confirmat că fragmentele găsite în Tulcea provin probabil de la drone rusești Gheran și a precizat că fragmentele vor fi analizate inclusiv chimic, pentru a se asigura că nu prezintă pericol.

    Citiți și Drone și explozii la graniță au cauzat îngrijorare în rândul locuitorilor din Tulcea

    drone mapn rusia Tulcea ucraina
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Criză politică majoră: Cum a eșuat Guvernul Veștea la votul din Parlament și ce urmează la Cotroceni

    23 iunie 2026

    Incident grav într-un ștrand din Băile Felix: Două fetițe au ajuns la spital după ce s-au electrocutat la un aparat de jocuri

    22 iunie 2026

    Adrian Veștea a depus lista Guvernului și programul de guvernare la Parlament: „România nu își mai permite să piardă timp”

    22 iunie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    DAREA DE SEAMĂ / Cât costă perfecționismul?

    23 iunie 2026

    Opt persoane au fost rănite după un impact violent între un microbuz, un autoturism și o cisternă pe DN2

    23 iunie 2026

    Anchetă a poliției după ce un bărbat din Deleni a fost găsit înecat într-un iaz

    23 iunie 2026

    Atenție, șoferi! Restricții în Nicolina: Strada Sfântul Vasile se închide pentru asfaltare

    23 iunie 2026
    EVENIMENTE

    „Noaptea de Sânziene” în Grădina Botanică din Iași: Concert de excepție cu Duo Stoica și o vioară Stradivarius din 1729

    20 iunie 2026

    Find Your Beauty by dm 2026 a reunit la București peste 2.500 de participanți la cea de-a treia ediție a evenimentului

    17 iunie 2026

    Rocanotherworld dă startul unei alergări caritabile

    16 iunie 2026

    Rocanotherworld 2026: program complet muzică, scene și artiști noi

    15 iunie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    DAREA DE SEAMĂ / Cât costă perfecționismul?

    23 iunie 2026

    Opt persoane au fost rănite după un impact violent între un microbuz, un autoturism și o cisternă pe DN2

    23 iunie 2026
    Ultimele știri

    Anchetă a poliției după ce un bărbat din Deleni a fost găsit înecat într-un iaz

    23 iunie 2026

    Atenție, șoferi! Restricții în Nicolina: Strada Sfântul Vasile se închide pentru asfaltare

    23 iunie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.