Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Rocanotherworld 2026: primii artiști confirmați

    11 mai 2026

    Informații și oportunități de business la Forumul Economic de la IAȘI, în perioada 4-5 iunie 2026

    11 mai 2026

    CARDIODENT SUSȚINE COMUNITATEA LA FESTIVALUL LUMINII DIN IAȘI

    11 mai 2026
    Trending
    • Rocanotherworld 2026: primii artiști confirmați
    • Informații și oportunități de business la Forumul Economic de la IAȘI, în perioada 4-5 iunie 2026
    • CARDIODENT SUSȚINE COMUNITATEA LA FESTIVALUL LUMINII DIN IAȘI
    • CONTRAATAC / Noi reușite pentru karate-ul tradițional din Iași
    • DEZBATEREA ZILEI / Ne zbatem în Liga a 2-a
    • DEZBATEREA ZILEI / MAREA STERILIZARE
    • Pericol extrem la peste 2.000 de metri: Zăpada „o ia la vale” la Bâlea Lac din cauza căldurii și a ploilor
    • Universul lui George Enescu, descifrat la Iași: Conferință și recital cu invitați de prestigiu
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»SĂNĂTATE»Ministrul Sănătății: „S-a decis declararea stării de alertă epidemiologică”. Creştere a cazurilor de infecţii respiratorii
    SĂNĂTATE

    Ministrul Sănătății: „S-a decis declararea stării de alertă epidemiologică”. Creştere a cazurilor de infecţii respiratorii

    2 februarie 2024Updated:2 februarie 2024Niciun comentariu4 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a anunţat joi că s-a luat decizia declarării stării de alertă epidemiologică în urma înregistrării, timp de trei săptămâni consecutiv, a numărului mare de infecţii respiratorii (gripă clinică, IACRS şi pneumonii).

    „Se numeşte săptămâna epidemică. Au fost două astfel de săptămâni, aceasta este cea de a treia. La fel ca anul trecut. Nu este absolut nimic diferit faţă de situaţia de anul trecut. Am luat decizia acestei stări de alertă epidemiologică după ce se înregistrează trei săptămâni consecutive de depăşire a pragului epidemic”, a precizat ministrul Sănătăţii.

    El a subliniat că nu sunt instituite niciun fel de restricţii, scrie stirileprotv.ro.

    „Vreau să spun un lucru care să fie extrem de clar de la început pentru toată lumea: nu se instituie niciun fel de restricţii. Nu aş vrea să aud tot felul de speculaţii că introducem restricţii pentru populaţie. Nu are niciun fel de legătură. Are legătură cu pregătirea sistemului de sănătate pentru un număr mai mare de infecţii respiratorii încât să putem să asigurăm toate resursele necesare. Am încheiat de curând împreună cu doamna secretar de stat Adriana Pistol şi doamna director general Amalia Şerban o teleconferinţă cu directorii direcţiilor de sănătate publică pentru a putea să ne coordonăm activitatea în această perioadă şi să asigurăm resursele necesare pentru controlul acestei situaţii”, a explicat Alexandru Rafila.

    Potrivit acestuia, această situaţie va mai dura până la sfârşitul lunii februarie.

    Citiți și Epidemie de gripă la Iași

    „Din punctul meu de vedere, această situaţie va mai dura până la sfârşitul lunii februarie”, a spus ministrul Sănătăţii.

    Numărul de îmbolnăviri

    Potrivit raportului publicat de Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul INSP, în săptămâna 22-28 ianuarie au fost raportate: 133.057 de cazuri de infecţii respiratorii (gripă clinică, IACRS şi pneumonii), înregistrându-se cu 35.8% mai multe cazuri comparativ cu aceeaşi săptămână a sezonului precedent (98.011) şi cu 7.7% mai multe cazuri comparativ cu săptămâna anterioară (123.464). Variaţia în plus faţă de media calculată de 104.971 a cazurilor din ultimelor sezoane (2016-2023, fără sezoanele pandemice) a fost de 26.8%.

    Totodată, au fost 9.151 de cazuri de gripă clinică la nivel naţional, comparativ cu 3.405 cazuri în aceeaşi săptămână a sezonului precedent şi cu 6.981 înregistrate în săptămâna precedentă. Cazurile de gripă clinică au fost raportate la nivelul întregii ţări, cele mai multe fiind în municipiul Bucureşti (1301) şi în judeţele Cluj (1032), Prahova (582), Constanţa (476), Iaşi (456) şi Buzău (429).

    În plus, s-au raportat 43 de cazuri de Infecţii Respiratorii Acute Severe (SARI), cu 4 mai puţine faţă de săptămâna precedentă şi cu 18 mai puţine faţă de aceeaşi perioadă a sezonului precedent, 320 de cazuri de gripă confirmată de laborator (72 cu virus gripal AH1, 56 cu virus gripal AH3, 188 cu virus A nesubtipat şi 4 cu virus B).

    De la începutul sezonului au fost raportate 1.241 cazuri de gripă confirmate de laborator, din care: 249 cazuri cu virus gripal AH1, 170 cazuri cu virus gripal AH3, 14 cazuri cu virus gripal B, 808 cazuri cu virus gripal A nesubtipat, 44 de co-infecţii de virus gripal cu SARS-CoV-2, 19 co-infecţii de virus gripal cu VRS, 3 co- infecţie de virus gripal cu SARS-CoV-2 şi VRS.

    În săptămâna analizată, au fost comunicate 11 decese noi confirmate cu virus gripal. Până în prezent au fost comunicate 51 decese confirmate cu virus gripal: 31 tip A, subtip H1 (din care 3 co-infecţii cu SARS-CoV-2), 12 tip A, subtip H3, 8 tip A, nesubtipat (din care 2 co-infecţii cu SARS-CoV-2). Cele 51 decese au fost înregistrate la următoarele grupe de vârstă: 2 la 0-4 ani, 4 la 15-49 ani, 13 la 50-64 ani, 32 la ≥65 ani.

    ”Săptămâna 22.01.2024 – 28.01.2024 (S04/2024) a fost 3-a săptamână consecutivă în care incidenţa infecţiilor respiratorii a depăşit nivelul mediu calculat pentru ultimele sezoane. Având în vedere succesiunea a 3 săptămâni care au evoluat cu o intensitate înaltă a activităţii gripale şi cu o răspândire geografică extinsă a circulaţiei virusurilor gripale la nivelul întregii ţări, putem vorbi de o situaţie de alertă epidemiologică”, scrie în raport.

    Până la 28 ianuarie au fost înregistrate în Registrul Electronic Naţional de Vaccinări (RENV) un număr de 1.065.284 persoane vaccinate antigripal, din care 1.040.951 din grupele populaţionale care beneficiază de decontare în regim compensat.

    epidemie Epidemie de gripa gripa romania
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Rocanotherworld 2026: primii artiști confirmați

    11 mai 2026

    Informații și oportunități de business la Forumul Economic de la IAȘI, în perioada 4-5 iunie 2026

    11 mai 2026

    Pericol extrem la peste 2.000 de metri: Zăpada „o ia la vale” la Bâlea Lac din cauza căldurii și a ploilor

    11 mai 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    Rocanotherworld 2026: primii artiști confirmați

    11 mai 2026

    Informații și oportunități de business la Forumul Economic de la IAȘI, în perioada 4-5 iunie 2026

    11 mai 2026

    CARDIODENT SUSȚINE COMUNITATEA LA FESTIVALUL LUMINII DIN IAȘI

    11 mai 2026

    CONTRAATAC / Noi reușite pentru karate-ul tradițional din Iași

    11 mai 2026
    EVENIMENTE

    Universul lui George Enescu, descifrat la Iași: Conferință și recital cu invitați de prestigiu

    11 mai 2026

    Ghidul vizitatorului la IAȘI AIR SHOW 2026: Programul complet și atracțiile evenimentului

    7 mai 2026

    Mă mut la mama, o comedie despre familie și toate problemele ei

    6 mai 2026

    Un eveniment special al Operei Iași, dedicat lui Sergiu Celibidache

    6 mai 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Rocanotherworld 2026: primii artiști confirmați

    11 mai 2026

    Informații și oportunități de business la Forumul Economic de la IAȘI, în perioada 4-5 iunie 2026

    11 mai 2026
    Ultimele știri

    Rocanotherworld 2026: primii artiști confirmați

    11 mai 2026

    Informații și oportunități de business la Forumul Economic de la IAȘI, în perioada 4-5 iunie 2026

    11 mai 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.