Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    POLITICA LA IAȘI / Despre integrarea europeană

    15 mai 2026

    DEZBATEREA ZILEI / SCULPTURĂ CELEBRĂ LA IAȘI

    15 mai 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Instabilitate politică = Criză economică?

    15 mai 2026
    Trending
    • POLITICA LA IAȘI / Despre integrarea europeană
    • DEZBATEREA ZILEI / SCULPTURĂ CELEBRĂ LA IAȘI
    • DEZBATEREA ZILEI / Instabilitate politică = Criză economică?
    • O săptămână cu zeci de evenimente culturale la Iași
    • Azi se pun în vânzare biletele de intrare la spectacolele Operei Iași din luna iunie
    • UAIC a câștigat un proiect de peste 22 de milioane de lei pentru consolidarea Stațiunii Biologice Marine „Prof. Dr. Ioan Borcea” de la Agigea
    • Lovitură totală pentru un fermier român! A renunțat la cereale pentru „Hrana regilor” și acum face record de vânzări
    • Investiție în infrastructura rutieră: Zeci de firme se luptă pentru contractele de topografie ale DRDP Iași
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL»Încă o lovitură decisivă dată de hackerii Anonymous: au publicat peste 360.000 de fișiere ale agenției federale care cenzurează informațiile în Rusia
    NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL

    Încă o lovitură decisivă dată de hackerii Anonymous: au publicat peste 360.000 de fișiere ale agenției federale care cenzurează informațiile în Rusia

    12 martie 2022Niciun comentariu2 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Hackerii din toată lumea, care fac parte din gruparea Anonymous, au declarat „război cibernetic” Rusiei, după ce Vladimir Putin a declanșat războiul în Ucraina, pe 24 februarie. De atunci, hackerii au reușit să blocheze numeroase site-uri importante din Rusia, boicotând și televiziunile propagandiste.

    Anonymous a reușit o nouă lovitură importantă, de această dată, legată tot de propaganda falsă a presei din Rusia. Gruparea de hackeri a reușit să „spargă” Roskomnadzor, agenția rusească federală din Bashkortostan, responsabilă cu monitorizarea cenzurării presei din Rusia. 

    Cei de la Roskomnadzor au oferit instrucțiuni clare în legătură cu ce poate fi declarat în presa rusească și au ordonat ca știrile care numesc invazia Rusiei din Ucraina drept „invazie” să fie șterse. Mai mult, Roskomnadzor a restricționat și acesul la Facebook, pe care ulterior l-au blocat, asta după ce au început să apară cât mai multe informații reale lelgate de războiul declanșat de președintele de la Kremlin. 

    Mai mult decât atât, oficialii agenției au amenințat că blochează și accesul la Wikipedia din Rusia, asta după ce a apărut un articol în care este detaliată invazia din Ucraina. 

    Anonymous, o nouă lovitură majoră dată Rusiei 

    Cei de la Anonymous „au intrat pe fir” și s-au mișcat rapid, motivând că poporul rusesc ar trebui să aibă toate informațiile legate de guvern și acțiunile conducătorilor. Mai mult, hackerii și-au exprimat și poziția în legătură cu faptul că rușilor li s-a „blocat” accesul media către lumea exterioară, iar în acest sens au dat o nouă lovitură, scrie stirileprotv.ro.

    Anonymous a publicat 363,994 de fișiere luate de pe Roskomnadzor, în care se găsesc 43,593 de foldere, împărțite în două părți, fișiere și baze de date. Scopul este ca informațiile corecte să ajungă la ruși înainte ca Rusia să fie „tăiată” de la internetul global, pe 11 martie, așa cum se zvonește. 

    Today, Anonymous leaked over 800GB of data belonging to Роскомнадзор / Roskomnadzor, the Russian agency responsible for monitoring, controlling and censoring Russian mass media. #OpRussiahttps://t.co/6iVYXXoBIX

    — Anonymous (@YourAnonNews) March 10, 2022

    În total, peste 800 GB de date și fișiere au fost publicate de hackerii Anonymous, în speranța că poporul rus va reuși să le descarce și să își ia informațiile despre ce se întâmplă, în realitate, în Ucraina. 

    Anonymous atac cibernetic hackeri hackerii Anonymous rusia
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    O săptămână cu zeci de evenimente culturale la Iași

    15 mai 2026

    Azi se pun în vânzare biletele de intrare la spectacolele Operei Iași din luna iunie

    15 mai 2026

    UAIC a câștigat un proiect de peste 22 de milioane de lei pentru consolidarea Stațiunii Biologice Marine „Prof. Dr. Ioan Borcea” de la Agigea

    15 mai 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    POLITICA LA IAȘI / Despre integrarea europeană

    15 mai 2026

    DEZBATEREA ZILEI / SCULPTURĂ CELEBRĂ LA IAȘI

    15 mai 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Instabilitate politică = Criză economică?

    15 mai 2026

    O săptămână cu zeci de evenimente culturale la Iași

    15 mai 2026
    EVENIMENTE

    Salvați Copiii Iași organizează pe 13 iunie „FIVE – The Sound of Us”, un concert caritabil în parcarea de la Ciric

    13 mai 2026

    Sâmbătă dimineață, curățăm Rediu

    12 mai 2026

    Universul lui George Enescu, descifrat la Iași: Conferință și recital cu invitați de prestigiu

    11 mai 2026

    Ghidul vizitatorului la IAȘI AIR SHOW 2026: Programul complet și atracțiile evenimentului

    7 mai 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    POLITICA LA IAȘI / Despre integrarea europeană

    15 mai 2026

    DEZBATEREA ZILEI / SCULPTURĂ CELEBRĂ LA IAȘI

    15 mai 2026
    Ultimele știri

    O săptămână cu zeci de evenimente culturale la Iași

    15 mai 2026

    Azi se pun în vânzare biletele de intrare la spectacolele Operei Iași din luna iunie

    15 mai 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.