Dimineața de coșmar pentru toți ieșenii care au trebuit să ajungă la serviciu, la creșe, grădinițe și școli pentru a-și duce copiii. Orașul a fost paralizat de cozi interminabile de mașini, marile intersecții au fost cuprinse de haos, timpii de deplasare au crescut cu orele, în timp ce reprezentanții Poliției și ai Primăriei și-au băut cafelele în liniște așteptând debandada de pe străzi să treacă, la fel ca ploaia care s-a abătut asupra Iașului!
Constatăm că Iașul „regal” a lui Mihai Chirica este de fapt Iașul „paralizat” de ploaie, de zăpadă… de incompetență! Episodul trăit astăzi ne-a readus aminte de prima ninsoare, când am stat blocați câte două trei ore în trafic, din cauza faptul că incompetentul primar al Iașului a fost luat prin surprindere. Mă întreb, retoric, dacă și ploaia din luna mai îi pare edilului tot un fenomen surprinzător?
Chirica, „arhitectul” Iașului navigabil!
Și pentru că o problemă nu vine niciodată singură, în această dimineață nu am fost doar blocați în trafic, ci am ne-am scufundat, la propriu, în băltoacele care au împânzit orașul. De ce? Pentru că sistemul de canalizare al Iașului este cu mult depășit, nu s-a decolmatat la timp și nu poate face față nici măcar unei ploi trecătoare, situație pe care am semnalat-o de nenumărate ori, dar care nu s-a regăsit pe lista de „priorități” a lui Mihai Chirica.
Bătaia de joc a lui Mihai Chirica la adresa noastră, a ieșenilor, trebuie să înceteze! Pe 9 iunie, când mergeți la vot, gândiți-vă la un singur lucru: la Iași, stăm zilnic 3 ore în trafic, stăm 690 de ore în trafic pe an, stăm 29 de zile în trafic pe ani! În 9 ani de când conduce Primăria, Mihai Chirica ne-a ținut captivi în mașină 261 de zile, ne-a făcut să pierdeți din viață 261 de zile pentru că nu și-a făcut treaba de primar! Avem șansa de a-l scoate definitiv din Primăria dacă nu ne irosim votul! Pe 9 iunie ieșim la vot pentru un oraș în care fiecare ieșean merită mai mult și alege Balanișcu primar.
![](https://iasitvlife.ro/wp-content/uploads/2024/05/balaniscu-1.jpg)
Bogdan Balanișcu, candidatul PSD pentru funcția de primar al Iașului
Secretar de Stat- Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor
Președintele Organizației Municipale a PSD Iași