Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    CONTRAATAC / Meciuri tari la Cupa Mondială

    15 iunie 2026

    Ultimul spectacol al stagiunii 2025-2026 la Opera Iași

    15 iunie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Vară efervescentă la Școala de Arte ”Titel Popovici”

    15 iunie 2026
    Trending
    • CONTRAATAC / Meciuri tari la Cupa Mondială
    • Ultimul spectacol al stagiunii 2025-2026 la Opera Iași
    • DEZBATEREA ZILEI / Vară efervescentă la Școala de Arte ”Titel Popovici”
    • Iașul a primit trofeul „Mărul de Aur” 2026, cea mai înaltă distincție acordată de FIJET
    • Inovație de aur la Iași! Doi frați au inventat „ChromaVer”, ambalajul inteligent care citește prospețimea cărnii, și au cucerit topul mondial în Arizona
    • Accident în zona Sărărie din Iași! Două mașini s-au izbit, iar un echipaj medical aflat în trafic a intervenit imediat
    • Intervenție contracronometru a jandarmilor la un accident grav în Gioseni! O mașină plină cu adolescenți s-a zdrobit pe drumul spre Bazga
    • Copil de 6 ani, în stare critică după ce s-a înecat la Ștrandul Municipal. SMURD l-a resuscitat la fața locului
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»EVENIMENT»Grefierii organizează joi acţiuni de protest, nemulţumiţi de îngheţarea salariilor
    EVENIMENT

    Grefierii organizează joi acţiuni de protest, nemulţumiţi de îngheţarea salariilor

    31 decembrie 2020Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Sindicaliştii grefieri organizează, joi, manifestaţii în faţa Ministerului Afacerilor Interne şi a 22 de prefecturi, în semn de protest faţă de intenţia Guvernului de a îngheţa în 2021 salariile angajaţilor din sistemul public, potrivit unui comunicat remis de patru sindicate ale grefierilor.

    Acţiunile de protest sunt sprijinite de 6.000 de membri ai sindicatelor grefierilor – grefieri, grefieri-arhivari, grefieri-registratori, grefieri documentarişti, grefieri statisticieni şi specialişti IT, potrivit comunicatului.

    Manifestaţiile sunt organizate de membri de sindicat din cadrul Sindicatului Naţional al Grefei Judiciare DICASTERIAL, Sindicatului SinJust Bihor, Sindicatului Liber al Lucrătorilor din Justiţie ‘Grefierul’ Alba, Sindicatului Dreptatea Bacău.

    Acţiunile de protest planificate pentru joi urmează să aibă loc în faţa Prefecturilor din judeţele Alba, Argeş, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Călăraşi, Caraş-Severin, Constanţa, Cluj, Dolj, Giurgiu, Gorj, Iaşi, Maramureş, Mehedinţi, Mureş, Neamţ, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Teleorman, Vâlcea.

    Sindicaliştii grefieri sunt nemulţumiţi de ‘proiectul de ordonanţă de urgenţă (…) care prevede că salariile de bază se vor menţine la nivelul lunii decembrie 2020, iar cuantumul sporurilor şi celelalte elemente ale sistemului de salarizare vor fi menţinute ‘cel mult’ la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2020, ceea ce deschide calea legală inclusiv la tăieri ale veniturilor în măsura în care nu vor fi bani la bugetul de stat’.

    Sindicatele grefierilor subliniază că discuţiile despre adoptarea ordonanţei de urgenţă privind măsuri fiscal-bugetare, propusă spre aprobare, s-au purtat cu uşile închise, fără o consultare prealabilă şi transparentă cu organizaţiile sindicale şi profesionale din sectorul bugetar.

    ‘ (…) încă de la momentul în care a fost creionată Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, categoria noastră profesională nu a fost susţinută de niciun factor de decizie pentru a ni se recunoaşte rolul vital în înfăptuirea actului de justiţie, astfel că:

    salariile de încadrare sunt îngheţate încă de la elaborarea Legii 153/2017, fiind greşit calculate prin raportare la o altă valoare de referinţă sectorială; deşi sporurile de care beneficiază categoria noastră profesională sunt calculate prin raportare la salariul de bază/indemnizaţia de încadrare, prin OUG nr. 114/2018 au fost deja plafonate la nivelul lunii decembrie 2018; cuantumul total al sporurilor se acordă diferenţiat şi neunitar între angajatorii din cadrul autorităţii judecătoreşti;

    indemnizaţia de hrană se acordă în cuantum diferit sau nu se acordă deloc la unii dintre angajatorii din sistem; suntem singura categorie profesională care nu a beneficiat de creşterea salarială de 25% reglementată prin Legea de salarizare în vigoare;

    în prezent, pe rolul instanţelor de judecată sunt sute de procese pentru rezolvarea inechităţilor salariale, iar această OUG nu va face altceva decât sa menţină dezechilibrele salariale generate de aplicarea neunitară sau neaplicarea legilor succesive de salarizare şi să dea naştere unor noi litigii, ale căror dobânzi penalizatoare le va plăti statul român din banii contribuabililor;

    în anul 2020, în urma unor proteste în stradă, prim-ministrul de la acea vreme, Ludovic Orban, a decis constituirea unui grup de lucru interministerial pentru rezolvarea inechităţilor salariale cu care se confruntă grefierii, grup de lucru care, în contextul adoptării acestei OUG, îşi va înceta activitatea întrucât propunerile de soluţionare vor fi în contradicţie cu prevederile actului normativ’, se menţionează în comunicatul organizaţiilor sindicale ale grefierilor. 

    actiuni de protest grefieri guvern prefectura iasi salarii grefieri
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Ultimul spectacol al stagiunii 2025-2026 la Opera Iași

    15 iunie 2026

    Iașul a primit trofeul „Mărul de Aur” 2026, cea mai înaltă distincție acordată de FIJET

    15 iunie 2026

    Inovație de aur la Iași! Doi frați au inventat „ChromaVer”, ambalajul inteligent care citește prospețimea cărnii, și au cucerit topul mondial în Arizona

    15 iunie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    CONTRAATAC / Meciuri tari la Cupa Mondială

    15 iunie 2026

    Ultimul spectacol al stagiunii 2025-2026 la Opera Iași

    15 iunie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Vară efervescentă la Școala de Arte ”Titel Popovici”

    15 iunie 2026

    Iașul a primit trofeul „Mărul de Aur” 2026, cea mai înaltă distincție acordată de FIJET

    15 iunie 2026
    EVENIMENTE

    Iașul a primit trofeul „Mărul de Aur” 2026, cea mai înaltă distincție acordată de FIJET

    15 iunie 2026

    Începe „Șotron 2026”: Grădina Muzeului „Vasile Pogor” se transformă în cel mai mare spațiu de joacă din Iași

    12 iunie 2026

    Final de sezon cultural în Iași: Spectacolele pe care nu trebuie să le ratezi în luna iunie

    12 iunie 2026

    Posada Rock 2026 – ediția aniversară de 40 de ani!

    10 iunie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    CONTRAATAC / Meciuri tari la Cupa Mondială

    15 iunie 2026

    Ultimul spectacol al stagiunii 2025-2026 la Opera Iași

    15 iunie 2026
    Ultimele știri

    Ultimul spectacol al stagiunii 2025-2026 la Opera Iași

    15 iunie 2026

    Iașul a primit trofeul „Mărul de Aur” 2026, cea mai înaltă distincție acordată de FIJET

    15 iunie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.