Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Doliu în teatrul românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins din viață la vârsta de 56 de ani

    10 mai 2026

    Accident cu trei victime transportate la spital pe E85. Un minor se află printre răniți

    10 mai 2026

    „Artist” de noapte, sancționat pe Șoseaua Națională: Un tânăr a fost prins de polițiștii locali în timp ce vandaliza clădirile

    10 mai 2026
    Trending
    • Doliu în teatrul românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins din viață la vârsta de 56 de ani
    • Accident cu trei victime transportate la spital pe E85. Un minor se află printre răniți
    • „Artist” de noapte, sancționat pe Șoseaua Națională: Un tânăr a fost prins de polițiștii locali în timp ce vandaliza clădirile
    • Două persoane au ajuns la spital după un accident grav în Târgu Frumos
    • Miroslava: Linie telefonică dedicată pentru sesizarea terenurilor cu ambrozie
    • Patru persoane au ajuns la spital în urma unui accident produs pe raza localității Traian
    • Violența împotriva animalelor, sub lupa Poliției din Iași: Cazul „Bahlui” și limitele legii
    • POLITICA LA IAȘI / DESPRE CRIZA POLITICĂ
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»LIFESTYLE»De ce scădem în înălțime pe măsură ce îmbătrânim
    LIFESTYLE

    De ce scădem în înălțime pe măsură ce îmbătrânim

    19 noiembrie 2023Updated:19 noiembrie 2023Niciun comentariu4 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Bătrânețea este un proces biologic natural, în care totul se schimbă în noi pe măsură ce înaintăm în vârstă. Apar ridurile, părul ni se albește, ne dor mai mult oasele și, nu în ultimul rând, începem să scădem în înălțime.

    Începând cu vârsta de 40 de ani, oamenii pierd aproape un centimetru pe deceniu, susține David Reuben, şeful secţiei de Geriatrie de la Universitatea din Los Angeles.

    „Îmbătrânirea nu este un lucru întâmplător. Este ceva previzibil, ni se întâmplă tuturor. Există numeroase studii prin care s-a analizat de ce aceste schimbări au loc în corpul nostru”, explică dr. Douglas Kiel, profesor de medicină la Harvard Medical School, cercetător la Institutul Marcus pentru Cercetarea Îmbătrânirii din Massachusetts, potrivit Huffington Post.

    Bărbații pierd anual aproximativ 0,02% din înălțime, în timp ce femeile pierd în medie 0,1%

    Scăderea în înălțime este una dintre aceste schimbări ale bătrâneții. Dar cât de mult ne micșorăm odată ce înaintăm în vârstă depinde de câțiva factori. Kiel spune că scăderea în înălțime este normală. Procesul natural de îmbătrânire şi bolile duc la această pierdere, dar şi gravitaţia joacă un rol important.

    Dr. James Harrop, șeful diviziei de chirurgie a coloanei vertebrale și nervilor periferici de la Spitalul Universitar Thomas Jefferson din Philadelphia, spune că bărbații pierd aproximativ 0,02% din înălțime pe an, în timp ce femeile pierd în medie 0,1% pe an. Universitatea din Arkansas pentru Științe Medicale susține că bărbații se micșorează cu aproximativ 2,50 cm în timpul vieții, în timp ce femeile se micșorează cu aproximativ 5 cm. Asta poate varia în funcție de persoană, dar scăderea în înălțime este de obicei normală.

    Mușchii încep să slăbească, șira spinării se comprimă

    „Un motiv pentru care înălțimea începe să scadă este că începem să nu mai stăm drepți, ca înainte”, a spus Kiel, explicând că oamenii au tendința de a se cocoșa pe măsură ce îmbătrânesc. Această curbură a coloanei este denumită cifoză.

    Fiecare om are unele curburi ale coloanei vertebrale, „dar odată cu înaintarea în vârstă, se observă adesea că cifoza, acea curbură ușoară, devine mai pronunțată”, explică el. Pe măsură ce îmbătrânim, discurile dintre vertebrele şirei spinării, care seamănă cu niște pernuţe din gel, se usucă şi devin mai subţiri. Astfel, şira spinării se comprimă. La asta poate contribui şi osteoporoza, boala pierderii masei osoase.

    Cifoza poate apărea şi în absenţa micilor fracturi

    Cifoza poate apărea şi în absenţa micilor fracturi, de obicei ca pierdere a tonusului muscular, mai ales a muşchilor abdominali. Mușchii sunt necesari pentru a menține coloana dreaptă și, de obicei, această musculatură scade pe măsură ce trecem de o anumită vârstă. „Cifoza este astfel mai pronunțată și, prin urmare, înălțimea scade”, a spus Kiel.

    Pierderea osoasă, un alt factor

    O parte din ceea ce formează înălțimea omului sunt corpii vertebrali, care fac parte din vertebrele ce alcătuiesc coloana vertebrală. „Dacă pierdem masă osoasă pe măsură ce îmbătrânim, corpii vertebrali sunt zdrobiți”, a remarcat Kiel. Asta înseamnă că devin mai puțin înalți, făcându-ne și pe noi mai puțin înalți. Uneori acești corpi vertebrali chiar se rup. „Se numește fractură vertebrală, iar o fractură vertebrală reduce înălțimea corpilor vertebrali”, a adăugat Kiel.

    Două treimi dintre persoanele cu fracturi vertebrale nu simt nicio durere

    „Aveți o mulțime de corpi vertebrali în corp, care merg de la partea inferioară la mijloc, până la craniu, și dacă unul sau mai mulți dintre ei își pierd înălțimea – chiar dacă este doar o mică parte a coloanei vertebrale, începem să ne micșorăm”, a spus Kiel. S-ar putea să nu știți niciodată dacă aveți aceste fracturi, susține Harrop.

    Două treimi dintre persoanele cu fracturi vertebrale nu simt nicio durere. Pentru a evita aceste inconveniente, este recomandată gimnastica medicală. Astfel vom avea o postură dreaptă și o musculatură tonică. Femeile care se apropie de menopauză, dar și barbatii mai în vârstă trebuie să ia măsuri de precauție pentru a preveni scăderea în înalțime.

    sursă: capital.ro

    inaltime scadere in inaltime
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Doliu în teatrul românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins din viață la vârsta de 56 de ani

    10 mai 2026

    „Artist” de noapte, sancționat pe Șoseaua Națională: Un tânăr a fost prins de polițiștii locali în timp ce vandaliza clădirile

    10 mai 2026

    Două persoane au ajuns la spital după un accident grav în Târgu Frumos

    10 mai 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    Doliu în teatrul românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins din viață la vârsta de 56 de ani

    10 mai 2026

    Accident cu trei victime transportate la spital pe E85. Un minor se află printre răniți

    10 mai 2026

    „Artist” de noapte, sancționat pe Șoseaua Națională: Un tânăr a fost prins de polițiștii locali în timp ce vandaliza clădirile

    10 mai 2026

    Două persoane au ajuns la spital după un accident grav în Târgu Frumos

    10 mai 2026
    EVENIMENTE

    Ghidul vizitatorului la IAȘI AIR SHOW 2026: Programul complet și atracțiile evenimentului

    7 mai 2026

    Mă mut la mama, o comedie despre familie și toate problemele ei

    6 mai 2026

    Un eveniment special al Operei Iași, dedicat lui Sergiu Celibidache

    6 mai 2026

    Noaptea Muzeelor 2026 la Iași: Recitaluri de epocă, realitate augmentată și porți deschise în rețeaua literară

    5 mai 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Doliu în teatrul românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins din viață la vârsta de 56 de ani

    10 mai 2026

    Accident cu trei victime transportate la spital pe E85. Un minor se află printre răniți

    10 mai 2026
    Ultimele știri

    Doliu în teatrul românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins din viață la vârsta de 56 de ani

    10 mai 2026

    „Artist” de noapte, sancționat pe Șoseaua Națională: Un tânăr a fost prins de polițiștii locali în timp ce vandaliza clădirile

    10 mai 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.