O anchetă de proporții condusă de Parchetul de pe lângă Judecătoria Reșița a scos la iveală un sistem infracțional perfect uns, prin care deținuți din penitenciare, sprijiniți de complici în libertate, prădau bătrâni din mai multe colțuri ale țării.
Rețeaua, care avea ramificații întinse din Hunedoara până în Botoșani, a fost destructurată în cadrul „Operațiunii Jupiter”.
Modul de operare arată o cruzime emoțională calculată.
Creierul rețelei – un deținut aflat în închisoare – suna bătrâni vulnerabili și se recomanda drept medic. Acesta le servea scenariul de coșmar că un membru al familiei a suferit un accident cumplit și are nevoie urgentă de bani pentru operații sau transport aerian.
Șocați de veste, bătrânii dădeau tot ce aveau în casă unor „săgeți” (curieri) trimiși la ușa lor.
O pensionară de 71 de ani din Reșița a pierdut astfel 64.000 de lei după ce i s-a spus că fiica ei e transportată cu elicopterul la spital.
Alte victime din Hunedoara au fost deposedate de 40.000 de lei și 10.000 de dolari.
Banii erau ulterior împărțiți după reguli stricte, o parte din profit ajungând înapoi în penitenciar. În urma perchezițiilor masive din mai și iunie – desfășurate inclusiv în celulele deținuților și în județul Botoșani – polițiștii au ridicat zeci de mii de lei, mii de euro și dolari, dar și telefoane mobile de mici dimensiuni ascunse ilegal.
Suspecții principali, inclusiv concubina unuia dintre executanți care asigura transportul, au fost arestați preventiv.
Cercetările continuă pentru a stabili adevărata amploare a acestei caracatițe financiare.
Fii alături de noi pe Facebook

