Postul Adormirii Maicii Domnului sau al Sfintei Marii, unul dintre cele mai aspre din an, a început ieri, Postul Adormirii Maicii Domnului amintește de postul pe care Fecioara Maria l-a ținut înainte de trecerea sa din această lume. Tipicul Mare bisericesc arată că în zilele de luni, miercuri și vineri nu se mănâncă nimic până la slujba Ceasului al IX lea (ora 15.00), iar după aceea se consumă mâncare uscată. Marțea și joia se mănâncă legume fierte fără ulei, iar sâmbăta și duminica se face dezlegare la ulei și vin. În această perioadă a postului Sfintei Marii avem o singură zi în care se face dezlegare la pește, pe 6 august, când este Schimbarea la Față a Domnului .
Trending
- POLITICA LA IAȘI / Despre infrastructura Moldovei
- DEZBATEREA ZILEI / Vară plină la Cinema Ateneu
- Start lucrărilor în Piața Unirii din Iași: Esplanada intră într-un șantier de un an
- Concluziile anchetei de la Bacău: Resursele de prim ajutor au fost ignorate în cazul elevului de 15 ani decedat la școală
- Schimbări la vârful școlilor: Cum se vor alege directorii din această toamnă?
- Ce filme vedem săptămâna aceasta la Cinema Ateneu Iași? Programul complet pentru perioada 5-10 iunie
- Mașinile noi, obligatoriu preechipate cu sisteme anti-alcool de la 1 iulie. Cât va costa tehnologia și cum funcționează
- Cum să alegi culoarea rochiei în funcție de tonul pielii? 10 recomandări clare

