ACTIVITATE PREVENTIVĂ A POLIȚIȘTILOR IEȘENI!
La data de 30 septembrie a.c., polițiștii Biroului de Siguranță Școlară, Serviciului Rutier și Secției nr. 3 Poliție Iași au desfășurat o activitate informativ- preventivă la Școala Gimnazială Carmen Sylva, din mun. Iași, în cadrul proiectului Educație-rutieră – Modelarea factorului uman prin responsabilizarea participanților la trafic pentru creșterea gradului de siguranță rutieră.
![](http://iasitv.sinergodata.com/wp-content/uploads/2023/02/WhatsApp-Image-2022-10-03-at-11.13.09-1-1024x768-1.jpeg)
Astfel, au fost transmise principalele cauze de producere a accidentelor rutiere în care sunt implicați minorii. Au fost prezentate normele rutiere ce trebuie respectate în calitate de pieton, biciclist sau pasager în auto. De asemenea, a fost prezentat laboratorul mobil de educație rutieră, aflat în dotarea Serviciului Rutier Iași.
La activitate au participat 180 de elevi și 11 cadre didactice.
![](http://iasitv.sinergodata.com/wp-content/uploads/2023/02/WhatsApp-Image-2022-10-03-at-11.13.08-1024x768-1.jpeg)