Cinci tineri, victime ale accidentului de la Pădureni sunt din Huși! Toți sunt elevi sau studenți deosebiți, care însă, într-o clipă nefastă, au văzut moartea cu ochii.
Veneau de la un majorat care se ținuse la Pădureni, în Sala Armonia a Primăriei. Cei trei băieți stăteau pe bancheta din spate, iar fetele, cu centurile puse, erau în față.
![](https://iasitvlife.ro/wp-content/uploads/2024/03/accident-tineri-1024x432.webp)
La volan, se pare, era Ioana Bârleanu, studentă la UMF Iași, potrivit vremeanoua.ro
Alex Adam, băiatul de 17 ani, elev la Colegiul Național „Cuza Vodă”, aruncat în exteriorul vehiculului la o distanță de 10 metri, se află în comă și a fost transferat la Iași cu un elicopter SMURD.
„E nevoie de cât mai multe gânduri bune și de rugăciuni pentru o minune, căci medicii fac tot ceea ce le stă omenește în putință, pentru a-l salva”, spun cadrele medicale.
Andrei Petcu, student la „Automatică și Calculatoare” Iași este cel căruia i s-a amputat un picior.
Citiți și Oțelul profită de apatia Iașiului și câștigă fără emoții derby-ul moldav
“Adolescent în vârstă de 17 ani, victima unei accidente rutier în calitate de pasager, a fost adus cu o politraumă cu componentă craniocerebrală, contuzie toraco-abdominală, contuzie hepatică, și o fractură cominutivă la nivelul humerusului stâng. Pacientul este protezat respirator, este sedat și va fi internat în secția de terapie intensivă a spitalului nostru pentru continuarea evaluării, stabilizării și în zilele următoare, în funcție de starea pacientului, intervenții chirurgicale pentru afectarea ortopedică”, a declarat Dr. Cătălina Ionescu, purtător de cuvânt al Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii din Iași.