Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    DEZBATEREA ZILEI / Reconstituiri cu Ileana Popovici

    7 august 2026

    POLITICA LA IAȘI / Despre puterile nucleare

    7 august 2026

    DEZBATEREA ZILEI / CRIZA ENERGETICĂ ȘI URMĂRILE EI

    7 august 2026
    Trending
    • DEZBATEREA ZILEI / Reconstituiri cu Ileana Popovici
    • POLITICA LA IAȘI / Despre puterile nucleare
    • DEZBATEREA ZILEI / CRIZA ENERGETICĂ ȘI URMĂRILE EI
    • PRIMER: “Întreruperea alimentării cu energie electrică a fabricilor de medicamente va pune în pericol accesul pacienților la medicamente esențiale”
    • Activități de educație pentru promovarea integrității
    • Agenda culturală a următoarelor zile în Iași
    • Sondaj: Șase din zece copii rămași în țară au o singură dorință – întoarcerea părinților acasă
    • Coliziune puternică între două mașini în localitatea Bordea
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • Electoral 2024
    • Emisiuni
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • Știri
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • Moldova
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • Anunțuri
    • Trimite știrea ta
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»ECONOMIC»CNAIR a depus cererea de finanțare nerambursabilă pentru Varianta ocolitoare Iasi Est
    ECONOMIC

    CNAIR a depus cererea de finanțare nerambursabilă pentru Varianta ocolitoare Iasi Est

    28 august 2021Niciun comentariu2 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Solicitant, a elaborat și depus, in data de 25.08.2021, Cererea de Finanțare pentru proiectul “Elaborare Studiu de Prefezabilitate si Studiu de Fezabilitate pentru Varianta ocolitoare Iasi Est” in vederea obtinerii de finantare nerambursabila alocata prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020, în cadrul Axei Prioritare: Imbunatatirea mobilitatii prin dezvoltarea retelei TEN-T si a metroului, Obiectiv Specific 1.1 Apel de proiecte pentru DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII RUTIERE – sprijin pregatire proiecte de investitii, Operatiunea- Cresterea mobilitatii pe reteaua rutiera TEN-T centrala.

    Obiectivul general al proiectului este imbunatatirea competitivitatii economice a României prin dezvoltarea infrastructurii de transport care faciliteaza integrarea economica in UE, contribuind astfel la dezvoltarea pietei interne cu scopul de a crea condiþiile pentru cresterea volumului investitiilor, promovarea transportului durabil si a coeziunii in reteaua de drumuri europene.

    De asemenea, un alt obiectiv important al proiectului il reprezinta imbunatatirea conditiilor de circulatie la nivel de retea rutiera nationala de transport, inclusiv sub aspect de siguranta rutiera, reducerea emisiilor poluante, reducerea costurilor de operare, imbunatatirea vitezei de calatorie raspunzand astfel cerintelor de dezvoltare economica concretizata prin adaptarea retelei rutiere nationale la cererea reala de transport, imbunatatind astfel si conectivitatea la nivel regional.Generarea unor efecte socio economice pozitive si importante inclusiv prin ,,micsorarea distantelor” si dezvoltarea regionala prin marirea zonei de influenta economica ,,gravitationala” a oraselor mari asupra localitatilor mai mici ,,satelitare” acestora.

    Constructia Variantei ocolitoare Iasi Est are in vedere urmatoarele obiective:

    – eliminarea blocajelor de trafic la intrarea/iesirea din localitate si cresterea vitezei de deplasare (in afara localitatilor).

    – se va realiza conectarea cu drumul TransRegio TR61 Vaslui – Iasi , Autostrada A8 Iasi -Ungheni si reteaua rutiera nationala asigurand conectivitatea la reteaua principala de transport.

    Rezultatul asteptat al proiectului este realizarea Studiului de Prefezabilitate si a studiului de Fezabilitate pentru Varianta ocolitoare Iasi Est”.

    Valoarea totală a proiectului este de 5.111.716,36 lei și va fi finantat prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 85% contributia Uniunii Europene din Fondul de Coeziune  – 3.667.377,45 lei, 15% contributia proprie – 647.184,25 lei, diferenta pana la valoarea totala reprezentand cheltuieli neeligibile inclusiv TVA.

    Durata proiectului: 19 luni

    Cod proiect 152333.

    cnair finantare studiu de fezabilitate varianta ocolitoare iasi est
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    PRIMER: “Întreruperea alimentării cu energie electrică a fabricilor de medicamente va pune în pericol accesul pacienților la medicamente esențiale”

    7 august 2026

    Activități de educație pentru promovarea integrității

    7 august 2026

    Agenda culturală a următoarelor zile în Iași

    7 august 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    DEZBATEREA ZILEI / Reconstituiri cu Ileana Popovici

    7 august 2026

    POLITICA LA IAȘI / Despre puterile nucleare

    7 august 2026

    DEZBATEREA ZILEI / CRIZA ENERGETICĂ ȘI URMĂRILE EI

    7 august 2026

    PRIMER: “Întreruperea alimentării cu energie electrică a fabricilor de medicamente va pune în pericol accesul pacienților la medicamente esențiale”

    7 august 2026
    EVENIMENTE

    „Diaspora românească – rădăcini și orizonturi”, un eveniment dedicat românilor de pretutindeni, în perioada 12 – 13 august la Iași

    2 august 2026

    Primarul Iașului, Mihai Chirica, a primit titlul de Cetățean de Onoare al Raionului Călărași din Republica Moldova

    30 iulie 2026

    Programul estival al evenimentelor culturale din Iași – iulie 2026

    10 iulie 2026

    Filarmonica „Moldova” încheie o stagiune de succes cu un concert grandios

    25 iunie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    DEZBATEREA ZILEI / Reconstituiri cu Ileana Popovici

    7 august 2026

    POLITICA LA IAȘI / Despre puterile nucleare

    7 august 2026
    Ultimele știri

    PRIMER: “Întreruperea alimentării cu energie electrică a fabricilor de medicamente va pune în pericol accesul pacienților la medicamente esențiale”

    7 august 2026

    Activități de educație pentru promovarea integrității

    7 august 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.