Ați văzut vreodată un înger de aproape, atât de aproape încât să vreți să vorbiți cu el? Ca să vezi un înger față în față, ca să-i admiri aripa lungă de 10 metri trebuie să urci mult, mult pe schele și să ajungi în acel moment al zilei în care lumina inundă bolta altarului. Apoi, trebuie să înțelegi cum a fost făcut îngerul uriaș, cine l-a creat, din ce substanță, cu ce materiale, de ce și pentru cine. Tehnica mozaicului datează de dinainte de Hristos și a renăscut în România prin proiectul Catedralei Naționale. Puțini sunt cei care au acces pe șantierul construcției, un șantier gigant pentru o clădire monumentală.
Trending
- Dezbaterea zilei / Donăm sange, dar nu pe canicula
- POLITICA LA IAȘI / DISCUȚII INTER-ELECTORALE
- DEZBATEREA ZILEI / NU VĂ JUCAȚI CU FOCUL
- Anna Danilina și Irina Khromacheva, campioanele probei de dublu la UniCredit Iași Open
- Doi ieșeni in boardul Consiliului Național al Rectorilor
- Ministerul Apărării investighează posibile noi locații de prăbușire a dronelor rusești pe teritoriul României
- Eurostar redirecționează trenurile și anulează servicii din cauza sabotajelor în Franța
- Invitație pentru public de a degusta moda și arta