Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    DEZBATEREA ZILEI / O nouă facultate la UMF

    10 iulie 2026

    POLITICA LA IAȘI / Politică și sport de 14 Iulie

    10 iulie 2026

    Cum să alegi mobilier rezistent la ploaie și raze UV?

    10 iulie 2026
    Trending
    • DEZBATEREA ZILEI / O nouă facultate la UMF
    • POLITICA LA IAȘI / Politică și sport de 14 Iulie
    • Cum să alegi mobilier rezistent la ploaie și raze UV?
    • DEZBATEREA ZILEI / „Fiecare copil are nevoie de un om care să creadă în el!”
    • ZEEKR 7GT OBȚINE CALIFICATIVUL DE 5 STELE: PRINTRE PRIMELE VEHICULE EVALUATE DUPĂ CELE MAI EXIGENTE TESTE EURO NCAP DIN 2026
    • PSD critică PNL în general și pe liberalii din Mircești în special
    • Atenție, șoferi! Reguli noi în Podu Roș. Semaforizare non-stop pe timp de zi în perioada vacanței de vară
    • Programul estival al evenimentelor culturale din Iași – iulie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • Electoral 2024
    • Emisiuni
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • Știri
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • Moldova
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • Anunțuri
    • Trimite știrea ta
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Fără categorie»Chirurgia viitorului, la IRO: 50 de operații cu ajutorul unui robot de ultimă generație
    Fără categorie

    Chirurgia viitorului, la IRO: 50 de operații cu ajutorul unui robot de ultimă generație

    22 decembrie 2022Updated:1 februarie 2023Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Chirurgia viitorului, la IRO: 50 de operații cu ajutorul unui robot de ultimă generație

    Pe 23 iunie a.c. a fost practicată prima intervenție chirurgicală asistată robotic din regiunea de nord-est a țării, folosind sistemul de ablaţie tumorală minim invazivă asistată robotic, sistem achiziționat prin intermediul proiectului CENEMED, desfășurat sub egida Universității de Medicină și Farmacie „Grigore T Popa” din Iași, în colaborare cu Institutul Regional de Oncologie Iași. De atunci și până în prezent, patru echipe alcătuite din tineri chirurgi, asistați de tehnicieni, au efectuat alte 49 de intervenții chirurgicale minim invazive, cu ajutorul celui mai performant echipament din lume în domeniul chirurgiei.

    „La Institutul Regional de Oncologie Iași, spital care acoperă întreaga Moldovă, cu personal medical extrem de bine pregătit, sunt asigurate condițiile optime pentru utilizarea chirurgiei robotice, datorită echipamentelor moderne preexistente din blocurile operatorii și ATI. Așadar nu este o întâmplare că aici se poate practica astăzi o chirurgie a viitorului și că cei care o practică sunt tinerii mei colegi chirurgi, care acumulează experiență cu ajutorul unui robot de ultimă generație. Medicina robotică se practică și în alte spitale din țară, dar noi avem singurul sistem dotat cu două console – una pentru cel care realizează operația, și cea de-a doua, de învățare, pentru chirurgul care vrea să se familiarizeze cu procedura. Din iunie, când s-a realizat o colectomie segmentară stângă joasă, au mai fost realizate 49 de intervenții chirurgicale importante, precum hemicoloctemii drepte, hiserectomii totale cu anasextomie bilaterală sau totală, operația Hartmann, prostatectomii etc. Pentru pacienții noștri oncologici, avantajele sunt importante, de la dureri și disconfort postoperator mai mici, până la o recuperare mai rapidă”, a declarat prof. univ. dr. Viorel Scripcariu, rectorul UMF Iași.

    Sistemul de ablaţie tumorală minim invazivă asistată robotic, folosit până acum în realizarea a 50 de intervenții chirurgicale, funcționează în cadrul Laboratorului de ablație și intervenții de rezecții tumorale, care va contribui la tema de cercetare „Studiul privind impactul mobilizării tumorale limitate asupra evoluţiei postoperatorii din punct de vedere al răspunsului imun şi a morbidității postoperatorii la pacienţii cu neoplazii pelvine”.

    Chirurgia viitorului, la IRO: 50 de operații cu ajutorul unui robot de ultimă generație

    „Este o tehnologie de ultimă generaţie, un progres fantastic pentru calitatea actului chirurgical din regiunea Moldovei. Având acces la acest sistem chirurgical robotic, avem convingerea că atât pacienţii, cât și personalul medical din Institutul de Oncologie din Iași, se vor bucura de un act medical de calitate și de rezultate deosebite”, a declarat Mirela Grosu, managerul de la IRO Iaşi.

    Proiectul CENEMED – „Platformă multidisciplinară de cercetare-dezvoltare medicală în regiunea N-E” este cofinanțat prin Programul Operațional Competitivitate, Axa Prioritară: Cercetare, Dezvoltare tehnologică și Inovare (CDI). Obiectivul principal al acestui proiect unic în România este creșterea capacității de cercetare-dezvoltare și de transfer de cunoștințe a Universității de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași prin crearea unui centru multidisciplinar de cercetare în domeniile: urgențe cardiovasculare și toxicologice, oncologie pelvină, imunologie și genetică, nefropatologie și gastroenterohepatologie, cu scopul de a cerceta metode diagnostice și mijloace terapeutice personalizate pentru patologia din aria de interes capabile să crească supraviețuirea și să îmbunătățească calitatea vieții pacienților din regiunea de Nord-Est.

    50 DE OPERATII chirurgia iro robo ULTIMA GENERATIE
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    PE FIRUL CUNOAȘTERII / Rolul artistului în societatea contemporană

    2 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / USV ÎNTRE ABSOLVENŢI ŞI BOBOCI

    18 iunie 2026

    UNGHI DREPT 18 mai 2026

    18 mai 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    DEZBATEREA ZILEI / O nouă facultate la UMF

    10 iulie 2026

    POLITICA LA IAȘI / Politică și sport de 14 Iulie

    10 iulie 2026

    Cum să alegi mobilier rezistent la ploaie și raze UV?

    10 iulie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / „Fiecare copil are nevoie de un om care să creadă în el!”

    10 iulie 2026
    EVENIMENTE

    Programul estival al evenimentelor culturale din Iași – iulie 2026

    10 iulie 2026

    Filarmonica „Moldova” încheie o stagiune de succes cu un concert grandios

    25 iunie 2026

    Rocanotherworld 2026, o nouă generație de public și artiști

    23 iunie 2026

    „Noaptea de Sânziene” în Grădina Botanică din Iași: Concert de excepție cu Duo Stoica și o vioară Stradivarius din 1729

    20 iunie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    DEZBATEREA ZILEI / O nouă facultate la UMF

    10 iulie 2026

    POLITICA LA IAȘI / Politică și sport de 14 Iulie

    10 iulie 2026
    Ultimele știri

    Cum să alegi mobilier rezistent la ploaie și raze UV?

    10 iulie 2026

    ZEEKR 7GT OBȚINE CALIFICATIVUL DE 5 STELE: PRINTRE PRIMELE VEHICULE EVALUATE DUPĂ CELE MAI EXIGENTE TESTE EURO NCAP DIN 2026

    10 iulie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.