Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice

    3 aprilie 2026

    De la „vocea cetățeanului” la blocarea referendumului

    3 aprilie 2026

    Lansarea misiunilor educaționale „MuzQuest”

    3 aprilie 2026
    Trending
    • POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice
    • De la „vocea cetățeanului” la blocarea referendumului
    • Lansarea misiunilor educaționale „MuzQuest”
    • DEZBATEREA ZILEI / A.N.P.C. veghează de sărbătorile pascale
    • Mini-vacanța de Paște 2026: Tot ce trebuie să știi despre zilele libere și vacanța elevilor
    • UAIC a început preînscrierile online pentru admiterea 2026
    • DNSC avertizează: Nouă schemă de fraudă online sub masca Loteriei Române. Cum funcționează „Capcana Bonusului”
    • Razie de amploare în Iași: 10 permise suspendate și amenzi de aproape 50.000 de lei într-o singură zi
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL»ROBOR a scăzut după inspecțiile la cele 10 bănci suspectate de înțelegeri. Reacţia băncilor
    NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL

    ROBOR a scăzut după inspecțiile la cele 10 bănci suspectate de înțelegeri. Reacţia băncilor

    4 noiembrie 2022Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a scăzut vineri la 8,16% pe an, de la 8,19% pe an, joi, conform datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR). La începutul acestui an, indicele ROBOR la 3 luni era 3,02% pe an.

    Consiliul Concurenţei a anunţat joi că a încheiat inspecţiile la băncile bănuite că ar fi crescut artificial valoarea ROBOR. O concluzie clară ar putea apărea însă abia peste doi ani, fiind vorba despre o anchetă extrem de complexă.

    „Piața banilor este o piață liberă, în care prețurile, ratele dobânzilor, se formează pe baza lichidității, raportul cerere-ofertă. Băncile sunt în concurență pentru a-și acoperi nevoia de lichiditate prin atragerea de resurse de la clienți”. Este explicaţia oferită de Asociaţia Română a Băncilor, după ancheta declanşată de Consiliul Concurenţei în cazul evoluţiei ROBOR. Şeful instituţiei, Bogdan Chiriţoiu a anunţat că va investiga şi creşterea IRCC. 

    „Diferența între ROBOR și IRCC este că la ROBOR e disponibilitatea de a face o tranzacție, la IRCC sunt tranzacțiile efective. Evident că ne uităm la tot ansamblul. O creștere a dobânzilor în piaţa este normală, e mecanismul prin care luptăm cu creșterea preţurilor. Noi nu investigăm creșterea dobânzilor în sine, ci vrem să vedem dacă nu cumva pe acest climat unde era normal să aibă loc o creștere a dobânzilor nu există și o înțelegere între unii actori de pe piață să facă o creștere mai mare decât ar fi ea justificată.”, a declarat Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei.

    Vineri, Indicele ROBOR la 3 luni a scăzut la 8,16%, de la 8,19%. Indicele ROBOR la 3 luni este cel în funcție de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei. Indicele ROBOR la 6 luni a coborât la 8,28% pe an, de la 8,30% pe an anterior, iar ROBOR la 12 luni a rămas la nivelul de joi, de 8,44% pe an.

    În ceea ce priveşte indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, acesta este de 4,06% pe an, fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul II 2022, în urcare faţă de cel publicat în urmă cu trei luni, de 2,65%. În luna mai 2019, a intrat în vigoare OUG 19/2019 care modifică modul în care este calculată rata pentru creditele în lei cu dobânda variabilă. Astfel, Ordonanţa 19/2019 a stabilit indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), calculat trimestrial exclusiv pe baza tranzacţiilor interbancare.

    Consiliul Concurenţei a anunţat joi că a finalizat inspecţiile inopinate efectuate la cele 10 bănci participante la stabilirea ratelor de referinţă ROBID/ROBOR, iar documentele ridicate în cadrul acţiunilor se află în analiza autorităţii române de concurenţă, în cadrul procedurilor specifice.

    Potrivit unui comunicat al autorităţii de concurenţă, inspecţiile s-au derulat în cadrul investigaţiei privind posibile înţelegeri între cele 10 bănci pentru fixarea ratei dobânzii ROBOR, la un nivel cât mai ridicat, în cadrul procedurii de „fixing” (stabilirea ratelor de referinţă pentru ROBOR şi ROBID).

    Inspecţiile inopinate sunt autorizate de Curtea de Apel Bucureşti şi sunt justificate de necesitatea obţinerii tuturor informaţiilor şi documentelor necesare clarificării posibilelor practici anticoncurenţiale analizate. Efectuarea acestora nu reprezintă o antepronunţare în ceea ce priveşte vinovăţia companiilor, a subliniat Consiliul Concurenţei. Inspecţiile au fost demarate la data de 1 noiembrie. 

    Sursă: observatornews.ro

    Citește și: FOTO. Cal căzut într-un canal de pe raza comunei Cotnari salvat de pompieri

    Indicele Robor a scăzut ROBOR
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    De la „vocea cetățeanului” la blocarea referendumului

    3 aprilie 2026

    Lansarea misiunilor educaționale „MuzQuest”

    3 aprilie 2026

    Mini-vacanța de Paște 2026: Tot ce trebuie să știi despre zilele libere și vacanța elevilor

    3 aprilie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice

    3 aprilie 2026

    De la „vocea cetățeanului” la blocarea referendumului

    3 aprilie 2026

    Lansarea misiunilor educaționale „MuzQuest”

    3 aprilie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / A.N.P.C. veghează de sărbătorile pascale

    3 aprilie 2026
    EVENIMENTE

    UAIC a început preînscrierile online pentru admiterea 2026

    3 aprilie 2026

    Spectacol de excepție la Târgu Frumos: Andra Botez & Band și artiști locali, într-un concert eveniment sâmbătă dimineață

    2 aprilie 2026

    Premieră la Ateneul Național din Iași: Claudiu Bleonț urcă pe scenă în capodopera „IONA”

    30 martie 2026

    Aprilie vine cu emoție, energie și premiere de neratat la Ateneul Național din Iași

    26 martie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice

    3 aprilie 2026

    De la „vocea cetățeanului” la blocarea referendumului

    3 aprilie 2026
    Ultimele știri

    De la „vocea cetățeanului” la blocarea referendumului

    3 aprilie 2026

    Lansarea misiunilor educaționale „MuzQuest”

    3 aprilie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.