Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    DEZBATEREA ZILEI / Vernisaj ”Nuanțele Iubirii”

    24 februarie 2026

    DAREA DE SEAMĂ / CUPLURILE CARE NU RENUNȚĂ

    24 februarie 2026

    Atenție! Până la 112 E-uri la masa de Dragobete

    24 februarie 2026
    Trending
    • DEZBATEREA ZILEI / Vernisaj ”Nuanțele Iubirii”
    • DAREA DE SEAMĂ / CUPLURILE CARE NU RENUNȚĂ
    • Atenție! Până la 112 E-uri la masa de Dragobete
    • Bogdan Cojocaru: ”Românii au ajuns la capătul puterilor!”
    • Destine frânte pe „Drumul Morții”: O fetiță de 7 ani a rămas orfană după un accident teribil în Brăila
    • Teatrul „Luceafărul” intră în șantier pentru o transformare totală
    • Șansa la viață prin prevenție: IRO Iași oferă investigații oncologice gratuite pentru mii de moldoveni
    • Intervenție salvatoare la Spitalul din Buhuși: Un bărbat de 69 de ani, recuperat după un infarct
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL»Record de pacienți internați la ATI în ziua alegerilor. Alți 134 de români au murit din cauza COVID-19
    NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL

    Record de pacienți internați la ATI în ziua alegerilor. Alți 134 de români au murit din cauza COVID-19

    6 decembrie 2020Niciun comentariu4 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    În ultimele 24 de ore au fost 5231 de cazuri noi de COVID-19, din 17.530 de teste efectuate. Alți 134 de români au murit din cauza infecției cu coronavirus, în timp ce la ATI sunt internați 1.289 de pacienți COVID, relatează digi24.ro

    Până astăzi, 6 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 513.576 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    405.612 pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.231 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

    Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

    Până astăzi, 12.320 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 05.12.2020 (10:00) – 06.12.2020 (10:00) au fost raportate 134 de decese (89 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

    Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

    127 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.587. Dintre acestea, 1.289 sunt internate la ATI. 

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.255.481 de  teste. Dintre acestea, 17.530 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 11.391 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.139 la cerere.

    De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 26 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 6 decembrie.

    Pe teritoriul României, 45.185 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.932 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.737 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 106 persoane.

    În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.263 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

    Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 5 decembrie a.c., 4.999 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.089.660 de lei.

    De asemenea, structurile abilitate ale Poliției, au întocmit, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal, în care sunt cercetate 3 persoane.

    Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

    Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

    În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.914  cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.936 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.056 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt.

    De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

    Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

    Alegeri parlamentare ati decese coronavirus Pandemie de coronavirus Record pacienti Ziua alegerilor
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Atenție! Până la 112 E-uri la masa de Dragobete

    24 februarie 2026

    Bogdan Cojocaru: ”Românii au ajuns la capătul puterilor!”

    24 februarie 2026

    Destine frânte pe „Drumul Morții”: O fetiță de 7 ani a rămas orfană după un accident teribil în Brăila

    24 februarie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    DEZBATEREA ZILEI / Vernisaj ”Nuanțele Iubirii”

    24 februarie 2026

    DAREA DE SEAMĂ / CUPLURILE CARE NU RENUNȚĂ

    24 februarie 2026

    Atenție! Până la 112 E-uri la masa de Dragobete

    24 februarie 2026

    Bogdan Cojocaru: ”Românii au ajuns la capătul puterilor!”

    24 februarie 2026
    EVENIMENTE

    Concert caritabil la Casa Balș: Solidaritate pentru pacientele oncologice și mamele aflate în dificultate

    22 februarie 2026

    Iașul se îmbracă în iubire: „Tramvaiul Iubirii” revine pe traseu cu daruri pentru cupluri!

    12 februarie 2026

    Antreprenorii din regiunea Moldovei, invitați la Chișinău pentru cel mai mare forum de afaceri al anului

    3 februarie 2026

    Povești care unesc generații: MNLR Iași celebrează Ziua Internațională a Cititului Împreună

    3 februarie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    DEZBATEREA ZILEI / Vernisaj ”Nuanțele Iubirii”

    24 februarie 2026

    DAREA DE SEAMĂ / CUPLURILE CARE NU RENUNȚĂ

    24 februarie 2026
    Ultimele știri

    Atenție! Până la 112 E-uri la masa de Dragobete

    24 februarie 2026

    Bogdan Cojocaru: ”Românii au ajuns la capătul puterilor!”

    24 februarie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.