Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Iașul, 11 nominalizări la opt categorii în competiția Destinația Anului 2026

    26 februarie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / DEȘEU SAU RESURSĂ?

    26 februarie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / LECTURĂ LA SPIRALĂ

    26 februarie 2026
    Trending
    • Iașul, 11 nominalizări la opt categorii în competiția Destinația Anului 2026
    • DEZBATEREA ZILEI / DEȘEU SAU RESURSĂ?
    • DEZBATEREA ZILEI / LECTURĂ LA SPIRALĂ
    • O vizită între prieteni s-a transformat într-o scenă de groază într-un bloc. Un bărbat a fost arestat
    • Adio, amenzi neplătite! Permisul se suspendă automat după 105 zile. Cum funcționează noul sistem electronic
    • Atacuri masive lângă graniță: Avioanele F-16 ale MApN, trimise în misiune de monitorizare. Alertă în Tulcea
    • Intervenție chirurgicală la Maternitatea „Elena Doamna”: Tumoră de dimensiunile unei sarcini la termen, extrasă unei paciente de 77 de ani
    • Un autoturism a luat foc la Rond Vechi
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»LOCAL»Primăria nu poate să atribuie contractul pentru refacerea Colegiului Pedagogic. Montarea containerelor nu se va realiza într-un viitor apropiat
    LOCAL

    Primăria nu poate să atribuie contractul pentru refacerea Colegiului Pedagogic. Montarea containerelor nu se va realiza într-un viitor apropiat

    29 decembrie 2023Updated:29 decembrie 2023Niciun comentariu2 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Primăria Iași a eșuat în finalizarea unei licitații importante în acest an, respectiv reabilitarea Colegiului Pedagogic „Vasile Lupu”. Deși municipalitatea a desemnat câștigătorul de două ori, decizia a fost anulată de fiecare dată.

    Un reprezentant al părinților elevilor a avertizat că aceștia se pregătesc pentru noi proteste, conform declarațiilor făcute la ultima ședință a Consiliului Local.

    Controversele din jurul licitaţiei cu un contract în valoare de circa 70 milioane lei continuă: procedura a fost lansată în martie 2023, dar modul în care Primăria a evaluat ofertele a determinat formularea de contestaţii, iar forurile din Capitală au decis în defavoarea instituţiei. Ultima decizie a fost zilele trecute. „Admite contestaţia şi dispune remedierea”, este soluţia pe scurt a Consiliului Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiilor (CNSC).

    Citiți și O bătrână din Iași imobilizată la pat a murit arsă de vie, strigând disperată după ajutor

    Deocamdată, textul hotărârii CNSC nu este disponibil, urmând să fie publicat. Cert este însă un lucru – Primăria Iaşi nu a reuşit să finalizeze procedura, iar orice întârziere va determina ca elevii să revină în clădirea monument istoric mult mai târziu decât era estimat.

    În vara acestui an, municipalitatea catalogase ca „inadmisibile” trei dintre cele patru oferte depuse la licitaţie şi urma pasul firesc de semnare a contractului cu singura ofertă admisă, cea a Iasicon. Însă, pe procedură s-a aşternut o tăcere suspectă, iar Primăria a dispus o nouă evaluare. De data aceasta, toate cele patru oferte au fost, prin minune, admisibile. În acelaşi timp, se anunţa şi câştigătorul: Grup Construcţii Est, societate a cărei ofertă financiară era mai bună decât a Iasicon.

    În schimb, Iasicon a contestat, iar CNSC a dispus reevaluarea ofertelor. Ulterior, Primăria a stabilit câştigător aceeaşi societate, iar Iasicon a formulat din nou contestaţie. Prin decizia de zilele trecute a CNSC, contestaţia Iasicon a fost admisă, iar Primăria trebuie să facă anumite remedieri.

    Principalele probleme invocate de Iasicon în ultima sesizare: oferta câştigătorului era expirată la momentul emiterii raportului de procedură, unul dintre subcontractanţii acestuia a intrat în stare de insolvenţă (potenţial motiv de excludere de la licitaţie), fals în declaraţii (evitarea de către câştigător în a furniza anumite informaţii către Primărie) şi existenţa unui document constatator negativ (un astfel de act atestă executarea neconformă a unui contract anterior de achiziţie publică şi nu permite participarea la licitaţii).

    Citiți mai multe pe ziaruldeiasi.ro

    Colegiul pedagogic Iasi Primaria Iasi rebilitare
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Iașul, 11 nominalizări la opt categorii în competiția Destinația Anului 2026

    26 februarie 2026

    Adio, amenzi neplătite! Permisul se suspendă automat după 105 zile. Cum funcționează noul sistem electronic

    26 februarie 2026

    Atacuri masive lângă graniță: Avioanele F-16 ale MApN, trimise în misiune de monitorizare. Alertă în Tulcea

    26 februarie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    Iașul, 11 nominalizări la opt categorii în competiția Destinația Anului 2026

    26 februarie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / DEȘEU SAU RESURSĂ?

    26 februarie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / LECTURĂ LA SPIRALĂ

    26 februarie 2026

    O vizită între prieteni s-a transformat într-o scenă de groază într-un bloc. Un bărbat a fost arestat

    26 februarie 2026
    EVENIMENTE

    Concert caritabil la Casa Balș: Solidaritate pentru pacientele oncologice și mamele aflate în dificultate

    22 februarie 2026

    Iașul se îmbracă în iubire: „Tramvaiul Iubirii” revine pe traseu cu daruri pentru cupluri!

    12 februarie 2026

    Antreprenorii din regiunea Moldovei, invitați la Chișinău pentru cel mai mare forum de afaceri al anului

    3 februarie 2026

    Povești care unesc generații: MNLR Iași celebrează Ziua Internațională a Cititului Împreună

    3 februarie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Iașul, 11 nominalizări la opt categorii în competiția Destinația Anului 2026

    26 februarie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / DEȘEU SAU RESURSĂ?

    26 februarie 2026
    Ultimele știri

    Iașul, 11 nominalizări la opt categorii în competiția Destinația Anului 2026

    26 februarie 2026

    Adio, amenzi neplătite! Permisul se suspendă automat după 105 zile. Cum funcționează noul sistem electronic

    26 februarie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.