Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Ambii candidați pentru postul de manager la Palatul Culturii au picat examenul de management

    19 decembrie 2025

    Kosarom dă startul promoțiilor de iarnă!

    19 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / PROIECTE ALE PARTIDEI ROMILOR

    19 decembrie 2025
    Trending
    • Ambii candidați pentru postul de manager la Palatul Culturii au picat examenul de management
    • Kosarom dă startul promoțiilor de iarnă!
    • DEZBATEREA ZILEI / PROIECTE ALE PARTIDEI ROMILOR
    • POLITICA LA IAȘI / Retrospectivă politică internă – 2025
    • DEZBATEREA ZILEI / CÂT REZISTĂ GUVERNUL BOLOJAN?
    • Coliere must-have pentru sezonul cadourilor – idei și inspirații
    • Speranțe pentru finalul crizei apei la Spitalul „Sfânta Maria” din Iași: Nivelul de clor a revenit la normal, se așteaptă ultimele teste biologice
    • Deblocare de posturi în spitale: Ministerul Sănătății dă undă verde concursurilor pentru posturile vacante
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL»Franța se înclină spre stânga: Sărbătoarea a fost umbrită de confruntări cu poliția
    NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL

    Franța se înclină spre stânga: Sărbătoarea a fost umbrită de confruntări cu poliția

    8 iulie 2024Updated:8 iulie 2024Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram
    Foto: CNN

    Noua Front Popular câștigă majoritatea în Adunarea Națională cu 182 de locuri, iar Marine Le Pen se clasează pe locul trei.

    După victoria stângii în alegerile legislative, Place de la Republique din Paris a fost martorul unor confruntări tensionate între manifestanți și forțele de ordine. Câteva mii de persoane s-au adunat pentru a sărbători sosirea Noului Front Popular în fruntea rezultatelor alegerilor, cu aplauze și strigăte de bucurie inițiale. Totuși, atmosfera de bucurie a fost umbrită de incidente violente care au izbucnit în cursul serii, soldate cu ciocniri și arestări, conform informațiilor din Le Parisien.

    BREAKING:

    Riots are now also breaking out in Paris as the far-left celebrates their victory in the parliamentary election 🇫🇷

    Via @RMXnews pic.twitter.com/EgsZPe11DX

    — Visegrád 24 (@visegrad24) July 7, 2024

    Franța a înregistrat duminică o schimbare electorală semnificativă, cu stânga devenind principala forță politică în Adunarea Națională. Noua Front Popular (NFP), formată din socialiști, comuniști, ecologiști și La France Insoumise, a obținut majoritatea relativă cu 182 de locuri, susținută și de alți 13 independenți de stânga. Blocul macronist, condus de Emmanuel Macron, a ocupat locul doi cu 168 de deputați, în timp ce ultradreapta Marinei Le Pen a fost pe locul trei, având mai puțin de jumătate din locurile obținute de stânga.

    Una multitud en París en la plaza de la République ante la derrota de la extrema derecha y el primer lugar del Nuevo Frente Popular. Noche de festejo en Francia. pic.twitter.com/mY24QOU1Bt

    — Marco Teruggi (@Marco_Teruggi) July 7, 2024

    Fragmentarea esca­onului în Adunarea Națională pune o provocare considerabilă pentru guvernabilitatea țării, în contextul lipsei de tradiție în formarea de coaliții și alianțe politice în Franța. Acest scenariu incert ar putea complica adoptarea politicilor consensuale și stabile într-un moment crucial pentru viitorul politic și economic al țării.

    Marine Le Pen, lidera ultradreptei, a recunoscut înfrângerea partidului ei, dar a subliniat creșterea bazei sale de susținători, descriind rezultatul ca „o victorie amânată”. Le Pen a criticat ceea ce a perceput ca o campanie mediatică adversă, dar a evidențiat progresul partidului său în ciuda dificultăților întâmpinate.

    În fața unui peisaj politic complicat, prim-ministrul Gabriel Attal a anunțat demisia sa, dar s-a oferit să conducă un guvern provizoriu. Attal a subliniat importanța menținerii stabilității politice în timpul Jocurilor Olimpice de la Paris, care vor începe pe 26 august, și s-a angajat să rămână în funcție cât timp va fi necesar pentru a asigura continuitatea administrativă a țării.

    Citiți și Le Pen afirmă că majoritatea absolută este posibilă, în ciuda sondajelor

    Cu Franța intrând într-o fază de incertitudine politică, distribuția forțelor în Adunarea Națională ridică întrebări serioase cu privire la capacitatea guvernului de a răspunde eficient provocărilor interne și externe. Fragmentarea parlamentară ar putea complica eforturile de formare a unui guvern stabil și eficient, crescând presiunea asupra liderilor politici de a găsi soluții consensuale care să asigure bunăstarea și siguranța cetățenilor francezi

    alegere 2024 franta Nou Front Popular
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Bărbatul cu care Rodica Stănoiu ar fi avut o relație, prima reacție după valul de acuzații

    17 decembrie 2025

    Sindromul Grinch: de ce a devenit Crăciunul o sursă de stres și tristețe

    17 decembrie 2025

    Cea mai mare Colectă Națională de Alimente de până acum: trei zile de solidaritate, 1.082 magazine, 957 tone de alimente donate. Un Crăciun mai liniștit pentru peste 130.000 de persoane vulnerabile.

    16 decembrie 2025

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Facebook Pagelike Widget
    ARTICOLE RECENTE

    Ambii candidați pentru postul de manager la Palatul Culturii au picat examenul de management

    19 decembrie 2025

    Kosarom dă startul promoțiilor de iarnă!

    19 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / PROIECTE ALE PARTIDEI ROMILOR

    19 decembrie 2025

    POLITICA LA IAȘI / Retrospectivă politică internă – 2025

    19 decembrie 2025
    EVENIMENTE

    Trei zile de muzică de excepție la Iași: Filarmonica „Moldova” pregătește concerte de cameră și spectacole vocal-simfonice de Crăciun

    16 decembrie 2025

    Aplicația care aduce exponatele Muzeului Etnografic din Iași direct pe telefonul tău

    15 decembrie 2025

    Pericol pentru sugari: Loturi de lapte praf, scoase de la vânzare după descoperirea bacteriei pe linia de producție

    12 decembrie 2025

    Un nou concert Classix Concerts la BCU Iași: A December Affair Pianistul Dragoș Andrei Cantea într-un recital dedicat iernii

    11 decembrie 2025
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Ambii candidați pentru postul de manager la Palatul Culturii au picat examenul de management

    19 decembrie 2025

    Kosarom dă startul promoțiilor de iarnă!

    19 decembrie 2025
    Ultimele știri

    Ambii candidați pentru postul de manager la Palatul Culturii au picat examenul de management

    19 decembrie 2025

    Kosarom dă startul promoțiilor de iarnă!

    19 decembrie 2025
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.