Locuitorii din cartierele ieșene Mircea cel Bătrân și Alexandru cel Bun vor afla exact ce aer respiră. Începând cu 1 aprilie 2026, Direcția Județeană de Mediu (DJM) Iași a demarat o amplă campanie de monitorizare, care se va întinde pe parcursul a 30 de zile.
Un autolaborator performant a fost instalat în curtea Grădiniței nr. 24 (zona pod Cerna), o zonă care nu este acoperită de stațiile fixe de monitorizare.
Decizia vine ca răspuns direct la numeroasele sesizări ale cetățenilor și a fost coordonată împreună cu Primăria Iași, Garda de Mediu și DSP.
Timp de o lună, aparatura va măsura constant concentrațiile de dioxid de sulf, oxizi de azot, monoxid de carbon, dar și particulele fine PM10 și PM2,5.
Pe lângă acești indicatori, vor fi monitorizați compuși sensibili precum hidrogenul sulfurat și amoniacul, alături de parametri meteo esențiali.
Datele vor servi la evaluarea impactului poluării asupra sănătății și la formularea unor strategii de îmbunătățire a calității mediului.
Citiți și Teroare în Pașcani: Individ arestat după ce a atacat două femei în sediul unor firme
Toate rapoartele detaliate privind activitatea de monitorizare a calității aerului în cadrul campaniei cu autolaboratorul, dar și rezultatele monitorizării prin rețeaua de stații fixe, sunt puse la dispoziția publicului și a instituțiilor interesate pe site-ul ANMAP – Direcția județeană de mediu Iași, putând fi accesate la https://djmis.anmap.gov.ro/category/10-1-3-1-informare-calitate-aer/ .
Fii alături de noi pe Facebook

