Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Colecta Națională de alimente

    5 decembrie 2025

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice

    5 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”

    5 decembrie 2025
    Trending
    • Colecta Națională de alimente
    • POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice
    • DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”
    • DEZBATEREA ZILEI / NE PAȘTE O CRIZĂ ENERGETICĂ?
    • Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!
    • „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”
    • Captură DIICOT la Sculeni: Un cetățean israelian, prins la frontieră în timp ce introducea droguri în Republica Moldova
    • Ghidul cumpărătorului: Află tot ce trebuie să știi când alegi carne de porc
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»SĂNĂTATE»Compartiment de Terapie Izotopică la Institutul Regional Oncologic
    SĂNĂTATE

    Compartiment de Terapie Izotopică la Institutul Regional Oncologic

    27 martie 2021Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Un Compartiment de Terapie Izotopică a fost înfiinţat la Institutul Regional Oncologic Iaşi, principalii beneficiari fiind persoanele din zona Moldovei care suferă de maladii grave ale tiroidei.

    Managerul IRO Iaşi, ec. Mirela Grosu, a declarat, vineri, că astfel de centre de tratament cu iod radioactiv mai sunt în Cluj si Bucureşti, iar cel din Iaşi va fi un real ajutor pentru pacienţii din zona Nord-Est a României care până în prezent erau nevoiţi să se adreseze celorlalte două spitale, scrie agerpres.ro.

    Compartimentul de Terapie Intensivă se află amplasat la parterul clădirii din str. Ion Creangă nr. 5, din cartierul Tătăraşi, iar amenajările în sumă de 930.000 lei au fost asigurate din venituri proprii.

    Terapia Izotopică (iod radioactiv) este destinată pacienţilor care au cancer tiroidian diferenţiat papilar sau folicular, aceasta fiind o terapie adjuvantă excelentă pentru aceste tipuri de cancere după intervenţia chirurgicală suferită anterior.

    În prezent incidenţă cancerelor tiroidiene se află între 7% – 15% dintre guşile nodulare, iar peste 90% din cazurile neoplaziilor tiroidiene sunt cancere diferenţiate de tipul papilar şi folicular ce ar putea beneficia şi de tratamentul cu iod radioactiv.

    ‘Scopul principal al terapiei post tiroidectomie este de a îmbunătăţi supravieţuirea generală şi specifică, de a reduce riscul de persistenţă şi recurenţă a bolii, de a permite stadializarea cât mai corectă cu stratificarea riscului asociat. Intervenţia chirurgicală completă a tumorii tiroidiene şi a ganglionilor afectaţi este pasul cel mai important în tratamentul carcinomului diferenţiat tiroidian urmat apoi de tratamentul cu iod radioactiv. Un alt rol foarte important în utilizarea Terapiei izotopice este cel de tratament al hipertiroidiilor (exemplu Boala Basedow) care nu sunt controlate adecvat medicamentos, sau necesită o conduită terapeutică definitivă. Internarea pentru terapia izotopică are loc după evaluarea şi consultul endocrinologic prealabil din cadrul Compartimentului de Endocrinologie IRO Iaşi. Tratamentul cu iod radioactiv constă în înghiţirea unei capsule administrate de medicul de medicină nucleară din cadrul Laboratorului de Medicină Nucleară IRO Iaşi, fără un gust particular, luată cu un pahar mare de apă’, a precizat managerul IRO.

    Internarea durează aproximativ 5 zile. În cazul unei doze mici de iod radioactiv, cum este cazul hipertiroidiilor, internarea poate dura chiar două zile.

    ‘Izolarea pacienţilor are loc în saloane special amenajate pentru radioprotecţia pacienţilor, cât şi a personalului medical şi a persoanelor din jur. Pe parcursul tratamentului pacienţii dispun de tot confortul internării în regim hotelier. Externarea va avea loc când măsurătorile radioactivităţii indică o valoare sub limita admisă de autorităţi, astfel reinserarea pacienţilor în viaţa de zi cu zi să nu fie o problemă. Pacienţii externaţi vor respecta timp de câteva zile regulile de radioprotecţie faţă de persoanele din jur, apoi rutina zilnică poate fi reluată’, mai spune managerul IRO. 

    boli grave cancer Compartiment de Terapie Izotopică Iasi iasi tv life institutul regional de oncologie iasi IRO Iasi mirela grosu sanatate
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!

    5 decembrie 2025

    „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”

    5 decembrie 2025

    Captură DIICOT la Sculeni: Un cetățean israelian, prins la frontieră în timp ce introducea droguri în Republica Moldova

    5 decembrie 2025

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Facebook Pagelike Widget
    ARTICOLE RECENTE

    Colecta Națională de alimente

    5 decembrie 2025

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice

    5 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”

    5 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / NE PAȘTE O CRIZĂ ENERGETICĂ?

    5 decembrie 2025
    EVENIMENTE

    Făina ecologică, vedeta primului Târg de Bunătăți organizat la Direcția Agricolă Iași

    4 decembrie 2025

    Concerte dedicate sărbătorilor de iarnă la Palatul Culturii

    4 decembrie 2025

    Ateneul Național din Iași inaugurează cea de-a X-a ediție a Pieței de Crăciun de Moș Nicolae

    4 decembrie 2025

    „În palma ta e puterea”

    3 decembrie 2025
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Colecta Națională de alimente

    5 decembrie 2025

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice

    5 decembrie 2025
    Ultimele știri

    Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!

    5 decembrie 2025

    „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”

    5 decembrie 2025
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.