Noua lege a pensiilor din România introduce o schimbare semnificativă pentru pensionarii stabiliți în străinătate, dar care continuă să primească pensie din România. Conform noilor reglementări, aceștia vor fi obligați să prezinte de două ori pe an un certificat de viață. Această măsură are scopul de a asigura că beneficiarii de pensii trăiesc și deci au dreptul să primească bani de la stat.
Trending
- PE FIRUL CUNOAȘTERII / Ce ne spune limbajul despre dezvoltarea copilului?
- DEZBATEREA ZILEI / Turneul de șah Rotary Iași Copou, ediția a VI-a
- Dramă socială în Galați: Un copil a murit de foame în casă, sub ochii mamei aflate într-o depresie severă
- Incendiu devastator în localitatea Ilișești: O minoră a decedat, o locuință a fost distrusă în totalitate
- Prins la frontieră: Fugar periculos, condamnat la 20 de ani de închisoare în Franța, reținut la PTF Stânca
- Posada Rock 2026 – ediția aniversară de 40 de ani!
- DEZBATEREA ZILEI / Tomești în plină transformare
- Cinema Ateneu mută proiecțiile pe terasă într-un format inedit, cu căști wireless

