Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    POLITICA LA IAȘI / Despre Maduro, Trump și ordinea mondială

    9 ianuarie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / ANUL CULTURAL 2026

    9 ianuarie 2026

    Record de vizitatori la Palatul Culturii din Iași în perioada sărbătorilor de iarnă

    9 ianuarie 2026
    Trending
    • POLITICA LA IAȘI / Despre Maduro, Trump și ordinea mondială
    • DEZBATEREA ZILEI / ANUL CULTURAL 2026
    • Record de vizitatori la Palatul Culturii din Iași în perioada sărbătorilor de iarnă
    • VIDEO. Primarul localității Mălușteni (Vaslui) a fost reținut de poliție după ce ar fi produs un accident rutier
    • Scandal în Vlădeni! Primarul, asaltat de localnicii furioși din cauza taxelor mărite
    • Dublă celebrare la Teatrul Național din Iași: Ziua Culturii Naționale și 174 de ani de la nașterea lui Caragiale
    • Incendiu într-un bloc din Valea Lupului: Pompierii ieșeni au intervenit
    • DEZBATEREA ZILEI / BILANȚ ȘI PLANURI LA MUZEUL MUNICIPAL
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»MOLDOVA»Ultimele clipe din viaţa lui Dumitru, membrul PSD care s-a sinucis în sediul partidului din Bârlad
    MOLDOVA

    Ultimele clipe din viaţa lui Dumitru, membrul PSD care s-a sinucis în sediul partidului din Bârlad

    12 februarie 2023Updated:12 februarie 2023Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Un militar de carieră, intrat în politică după ce a ieşit la pensie şi fost trezorier de partid, şi-a pus capăt zilelor în sediul PSD Bârlad. La 73 de ani, fostul maistru militar a lăsat un bileţel în care îşi explică gestul – la mijloc ar fi o decepţie în dragoste. Bărbatul era plecat de-acasă de cinci ani şi locuia cu femeia pe care o iubea. Vineri, cei doi s-ar fi certat.

    Vineri seară, toată suflarea PSD Bârlad a participat la un eveniment caritabil. Colegii lui Dumitru Ţăranu povestesc că o ceartă cu iubita l-ar fi făcut pe bărbat să nu mai ajungă la teatru. „A spus că au avut o ceartă, iar la ora 16 a plecat de acasă. Am fost sunat de către un coleg de partid că e sediul deschis şi că nu e nimeni în el”, povesteşte Eduard Popică, membru PSD Bârlad, scire observatornews.ro.

    Biletul de adio lăsat de Dumitru, membrul PSD care s-a sinucis la sediul din Bârlad

    Bărbatul a fost găsit fără viaţă în jurul orei 21. A intrat în clădire cu cinci ore mai devreme, apoi a lăsat uşile larg deschise şi toate becurile stinse. Asta a atras atenţia trecătorilor. „M-am gândit: Mă, poate a păţit ceva, i s-o fi făcut rău, e pe jos. Dar moartea asta, nu. Nu mă aşteptam. Mai ales că era un om, v-am zis, avea o energie maximă. Nu merita să moară aşa!”, spune un localnic.

    „Cei de la Poliţie au spus că au găsit un bileţel (…) Spunea că a iubit mult pe cineva, nu ştiu la cine se referea”, adaugă Eduard Popică, membru PSD Bârlad.

    O decepţie în dragoste l-ar fi dărâmat

    Cei care îl cunoşteau pe Dumitru Ţăranu nu pot să îşi explice gestul său. „Era un om echilibrat, aşa. În ultimul timp era puţin mai retras, ce-i drept. Însă nu ne aşteptam, nimeni, la un asemenea gest, mai ales din partea unui fost cadru militar”, mai spune Eduard Popică, membru PSD Bârlad. 

    „El a lucrat la armată, era un om deosebit. S-a despărţit de fosta nevastă, trăia cu alta şi nu ştiu. Acum câteva zile l-am văzut în faţa… Pe-aici, că eu stau aproape”, mărturiseşte o femeie. „A fost trezorierul partidului. Dumnealui, în ultimul timp, era omul de bază, cel care închidea şi care deschidea sediul PSD Bârlad”, povesteşte Eduard Popică.

    Zvonuri despre bani lipsă din conturile PSD

    Liderul PSD Vaslui este îndurerat de vestea teribilă. „Îl ştiam foarte bine. Mă scuzaţi, că eu sunt puţin afectat de treaba aceasta, că e un om cu care am lucrat atâţia ani, şi, în sfârşit, acum asta este…”, a declarat Dumitru Buzatu, preşedinte PSD Vaslui.

    La sediul PSD Bârlad, colegii lui Dumitru Ţăranu au aprins lumănări. Pe Facebook, în anonimatul din online, unii vorbesc şi de bani care ar lipsi din conturile partidului. Poliţiştii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă şi investighează circumstanţele decesului. 

    barlad dumitru sediul psd barlad sinucidere sinucidere barlad vaslui
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    VIDEO. Primarul localității Mălușteni (Vaslui) a fost reținut de poliție după ce ar fi produs un accident rutier

    9 ianuarie 2026

    Scandal în Vlădeni! Primarul, asaltat de localnicii furioși din cauza taxelor mărite

    9 ianuarie 2026

    Pericol public pe străzile din Botoșani: Șofer depistat cu o alcoolemie uriașă, de 1,34 mg/l alcool pur în aerul expirat

    8 ianuarie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    POLITICA LA IAȘI / Despre Maduro, Trump și ordinea mondială

    9 ianuarie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / ANUL CULTURAL 2026

    9 ianuarie 2026

    Record de vizitatori la Palatul Culturii din Iași în perioada sărbătorilor de iarnă

    9 ianuarie 2026

    VIDEO. Primarul localității Mălușteni (Vaslui) a fost reținut de poliție după ce ar fi produs un accident rutier

    9 ianuarie 2026
    EVENIMENTE

    Dublă celebrare la Teatrul Național din Iași: Ziua Culturii Naționale și 174 de ani de la nașterea lui Caragiale

    9 ianuarie 2026

    Revelion la Iași: Cine sunt artiștii care vor urca pe scenă în noaptea dintre ani

    30 decembrie 2025

    Trei zile de muzică de excepție la Iași: Filarmonica „Moldova” pregătește concerte de cameră și spectacole vocal-simfonice de Crăciun

    16 decembrie 2025

    Aplicația care aduce exponatele Muzeului Etnografic din Iași direct pe telefonul tău

    15 decembrie 2025
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    POLITICA LA IAȘI / Despre Maduro, Trump și ordinea mondială

    9 ianuarie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / ANUL CULTURAL 2026

    9 ianuarie 2026
    Ultimele știri

    Record de vizitatori la Palatul Culturii din Iași în perioada sărbătorilor de iarnă

    9 ianuarie 2026

    Dublă celebrare la Teatrul Național din Iași: Ziua Culturii Naționale și 174 de ani de la nașterea lui Caragiale

    9 ianuarie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.