Percheziții în patru județe într-un dosar de înșelăciune cu mașini de lux vândute online.
IPJ Suceava, prin Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, a efectuat cinci percheziții domiciliare în Sălaj, Ilfov, Teleorman și București. Acțiunea, coordonată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava, vizează infracțiuni de înșelăciune online.
Scopul perchezițiilor a fost strângerea de probe și identificarea autorilor implicați în acest caz.
S-a descoperit că, în ianuarie și februarie 2025, un bărbat s-a prezentat în mod fals ca administrator al unei firme de vânzări de mașini de lux. El posta online, pe site-uri specializate, anunțuri false despre vânzarea unor autoturisme de lux, susținând, în mod mincinos, că le deține într-o locație din județul Neamț.
După ce negocia prețul cu potențialii clienți, bărbatul încasa o taxă de 2.500 lei pentru „reținerea” autoturismului, apoi tăia orice legătură. Scopul era obținerea de foloase materiale ilicite și prejudicierea victimelor.
În urma perchezițiilor, au fost găsite și ridicate înscrisuri, carduri bancare și alte probe relevante pentru caz. Acestea vor ajuta la stabilirea cu exactitate a prejudiciului și la probarea activității infracționale. Polițiștii au identificat și principalul suspect: un bărbat de 40 de ani din comuna Bujoru, județul Teleorman, cunoscut pentru fapte similare și aflat deja în arest într-un alt dosar.
Citiți și Accident grav în Horia: Carambol cu patru mașini, nouă persoane, printre care doi copii, implicate
Poliția Suceava continuă investigația în cazul de înșelăciune. Polițiștii de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, cercetează fapta prevăzută și pedepsită de art. 244 alin. 1 și 2 din Codul Penal.
Fii alături de noi pe Facebook

