Inspectoratul de Poliție Județean Gorj a anunțat sancționarea severă a unui conducător auto în vârstă de 73 de ani, din județul Dolj, surprins duminică circulând cu o viteză cu mult peste limita legală.
Evenimentul a avut loc pe varianta ocolitoare VO 66 B din Târgu Jiu.
Potrivit purtătorului de cuvânt al instituției, aparatul radar a indicat valoarea de 172 km/h pe un sector de drum unde limita maximă admisă este de 90 km/h.
Astfel, viteza legală a fost depășită cu 82 km/h.
„Pentru abaterea constatată, poliţiştii au aplicat o sancţiune contravenţională în valoare de 4.050 de lei, conform prevederilor legale în vigoare. Totodată, ca măsură complementară, a fost dispusă suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 120 de zile”, au precizat oficialii IPJ Gorj.
Fii alături de noi pe Facebook

