Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”

    5 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / NE PAȘTE O CRIZĂ ENERGETICĂ?

    5 decembrie 2025

    Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!

    5 decembrie 2025
    Trending
    • DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”
    • DEZBATEREA ZILEI / NE PAȘTE O CRIZĂ ENERGETICĂ?
    • Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!
    • „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”
    • Captură DIICOT la Sculeni: Un cetățean israelian, prins la frontieră în timp ce introducea droguri în Republica Moldova
    • Ghidul cumpărătorului: Află tot ce trebuie să știi când alegi carne de porc
    • Intervenție de urgență în Botoșani: Un copil de 2 ani s-a blocat singur în mașină, după ce a închis ușile din greșeală
    • Tragedie pe E85: Un pieton a murit după ce a fost lovit de o mașină între Podu Iloaiei și Lețcani
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»ELECTORAL 2024»Reindustrializarea României, prioritate pentru social-democrați
    ELECTORAL 2024

    Reindustrializarea României, prioritate pentru social-democrați

    24 octombrie 2024Updated:29 octombrie 2024Niciun comentariu4 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    În cadrul Programului de guvernare propus românilor de social-democrați, reindustrializarea reprezintă o prioritate. Obiectivele programului sunt stimularea investițiilor în zonele industriale, promovarea producției locale și exportul produselor românești, dar și asigurarea unei dezvoltări economice sănătoase bazate pe producție.

    Vedeți și Trump crește în sondaje, Harris scade


    Președintele Bogdan Cojocaru a vorbit despre viziunea PSD de a transforma România într-un hub tehnologic și industrial în Europa în următorii 10 ani. „Social-democrații vin în fața ieșenilor cu un program de guvernare foarte bine pus la punct, cu repere clare pe domenii de activitate vitale pentru consolidarea economiei și creșterea calității vieții. Este important să sprijinim IMM-urile prin mai multe fonduri pentru finanțare și un sistem care să susțină firmele care exportă prin bonificații fiscale. Toate acestea nu se pot realiza fără un parteneriat autentic între stat și mediul privat. Proiectul de țară susținut de premierul Marcel Ciolacu demonstrează capacitatea de unificare și de acțiune în beneficiul românilor. Am încredere că din ianuarie 2025, toate aceste măsuri, idei și inițiative se vor concretiza în acțiuni și fapte concrete. Avem potențialul de a revitaliza marile uzine și de a construi o industrie puternică în următorii 10 ani”, a spus Bogdan Cojocaru.

    Ce propune programul

    Programul propune sprijin financiar de aproape două miliarde de euro în scheme de ajutor de stat și anume:
    • 500 milioane de euro: pentru investiții strategice în industria prelucrătoare;
    • un miliard de euro: pentru decarbonizarea proceselor de producție și eficiență energetică, cu un sprijin de până la 100 milioane de euro per companie;
    • 250 milioane de euro: pentru investiții în producția de materii prime industriale.

    Combinate în Moldova

    Rectorul Universității Tehnice „Gheorghe Asachi”, Dan Cașcaval, a subliniat faptul că nicio țară nu se poate dezvolta fără industrie proprie și consideră important faptul că social-democrații au introdus acest obiectiv major în Programul de guvernare. „Evident că este un punct de mare interes pentru mine, în primul rând, prin natura profesiei mele și din perspectiva faptului că sunt român. Suntem cu toții conștienți de faptul că nicio țară nu se poate dezvolta fără o industrie proprie care să aibă în spatele său o bază de legi și acte normative predictibile evoluției. De aceea, în calitatea mea de inginer, sunt foarte încântat că premierul Marcel Ciolacu este prima persoană de acest nivel care introduce într-un program de guvernare, un program de țară, ca unul dintre obiectivele majore să fie revigorarea industriei. Fără această industrie nu am fi decât o națiune de consumatori, cumpărând și consumând ceea ce ne oferă alții. Universitatea Tehnică este partener direct al acestui obiectiv de guvernare pentru că noi pregătim anual 4.000 de absolvenți de licență și masterat care pot să activeze în aceste sectoare economice tehnice. Mai mult, pregătim specialiști care rezultă în urma sistemului de învățământ dual, un sistem pe care actualul Guvern îl susține, și care face ca studiile tehnice să fie mult mai atractive pentru elevii de liceu. Aș vrea să vă dau un exemplu pe care l-am dat și domnului prim-ministru atunci când a vizitat Universitatea Tehnică, și anume admiterea mea. Am susținut admiterea la Facultatea de Inginerie Chimică în 1983, am fost 8,5 pe loc. Este o concurență demnă astăzi de Universitatea de medicină. De ce a fost concurența atât de mare? Pentru că, așa cum bine știți, Iașul, și regiunea Moldovei în general, era înconjurat de o multitudine de combinate chimice care produceau diferite categorii de produse. Astăzi, în România există unul-două combinate chimice, iar în regiunea Moldovei niciunul. Noi, ca membri ai Partidului Social Democrat Iași, vom susține reindustrializarea zonei Moldovei. Avem două argumente principale pentru care susținem acest lucru: pe de o parte, este vorba de decalajul dintre regiunea Moldovei și celelalte regiuni istorice ale țării. Pe de altă parte, din cauza tragediei care se întâmplă acum în Ucraina, cu certitudine Moldova va deveni un centru prin care se va coordona reconstrucția acestei regiuni a Europei. De aceea, prin tot ce putem face noi, specialiștii în științele tehnice, vom susține acest obiectiv major din programul de guvernare”, a afirmat rectorul.

      Fii alături de noi pe Facebook

      guvernare PSD reindustrializare
      Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

      Alte articole

      „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”

      5 decembrie 2025

      Peste 1.000 de persoane evacuate în urma unui incendiu la Promenada Mall

      4 decembrie 2025

      Studiu: Unu din trei elevi (10-14 ani) a consumat alcool! Cifre îngrijorătoare privind fumatul

      30 noiembrie 2025

      Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

      FACEBOOK
      Facebook Pagelike Widget
      ARTICOLE RECENTE

      DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”

      5 decembrie 2025

      DEZBATEREA ZILEI / NE PAȘTE O CRIZĂ ENERGETICĂ?

      5 decembrie 2025

      Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!

      5 decembrie 2025

      „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”

      5 decembrie 2025
      EVENIMENTE

      Făina ecologică, vedeta primului Târg de Bunătăți organizat la Direcția Agricolă Iași

      4 decembrie 2025

      Concerte dedicate sărbătorilor de iarnă la Palatul Culturii

      4 decembrie 2025

      Ateneul Național din Iași inaugurează cea de-a X-a ediție a Pieței de Crăciun de Moș Nicolae

      4 decembrie 2025

      „În palma ta e puterea”

      3 decembrie 2025
      Contact
        Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

        0332 110 042

        office@iasitvlife.ro

      Despre
      Postări recente

      DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”

      5 decembrie 2025

      DEZBATEREA ZILEI / NE PAȘTE O CRIZĂ ENERGETICĂ?

      5 decembrie 2025
      Ultimele știri

      Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!

      5 decembrie 2025

      „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”

      5 decembrie 2025
      Facebook Instagram YouTube
      © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

      Creat de

      Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.