Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Atenție, locuitori din Mogoșești și împrejurimi! Se trage în poligon: Zonele de risc și zilele vizate

    28 martie 2026

    Cod galben de precipitații în Moldova: Iașul, sub asediu de ploi abundente și vijelii până luni

    28 martie 2026

    Viena, mai aproape de Iași: Zboruri de dimineață pentru escapade perfecte și conexiuni globale

    28 martie 2026
    Trending
    • Atenție, locuitori din Mogoșești și împrejurimi! Se trage în poligon: Zonele de risc și zilele vizate
    • Cod galben de precipitații în Moldova: Iașul, sub asediu de ploi abundente și vijelii până luni
    • Viena, mai aproape de Iași: Zboruri de dimineață pentru escapade perfecte și conexiuni globale
    • DEZBATEREA ZILEI / Cel mai mare profit din istoria aeroportului
    • POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice
    • DEZBATEREA ZILEI / Investiții majore în județul Iași, fără buget
    • Investește în viitorul tău: Curs postuniversitar de Strategii Durabile la Universitatea Athenaeum
    • Tragedia din spatele unei decizii radicale: De ce a cerut Noelia, o tânără paralizată după o agresiune, să fie eutanasiată la doar 25 de ani
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL»Două doctorițe au fost acuzate de uciderea intenționată a unui pacient aflat la terapie intensivă
    NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL

    Două doctorițe au fost acuzate de uciderea intenționată a unui pacient aflat la terapie intensivă

    8 august 2024Updated:8 august 2024Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram
    Foto: Sursa Zilei

    Medicii anesteziști și de Terapie Intensivă de la Spitalul Sfântul Pantelimon din București protestează față de reținerea colegelor lor, intrând în grevă spontană și amenințând cu demisia în bloc.

    O asistentă de la Spitalul Sfântul Pantelimon din București reținută sub acuzația de mărturie mincinoasă în formă continuată, a fost plasată sub control judiciar. Între timp, cele două doctorițe acuzate că au provocat intenționat moartea unui pacient aflat în stare gravă la terapie intensivă vor fi duse în instanță cu propunere de arestare preventivă.

    Procurorii susțin că, în lunile martie și aprilie, doctorițele i-au scăzut pacientului doza de noradrenalină, esențială pentru menținerea tensiunii arteriale, ceea ce a dus la stop cardio-respirator. Conform anchetatorilor, pe 26 martie 2024, doctorița M.M.A. a redus brusc doza de noradrenalină a unui pacient de 54 de ani, aflat în stare foarte gravă. Decesul nu s-a produs atunci datorită intervenției rapide a unei asistente care a suplinit deficitul de noradrenalină.

    Pe 4 aprilie 2024, doctorițele au repetat acțiunea, reducând din nou doza de noradrenalină a aceluiași pacient. De această dată, pacientul a intrat în stop cardio-respirator și a decedat la scurt timp. Ancheta a relevat că starea pacientului se îmbunătățise înainte de a doua reducere a dozei de noradrenalină, pacientul fiind chiar vizitat de familie.

    În același dosar, asistenta C.M. a fost acuzată de mărturie mincinoasă în formă continuată. Anchetatorii susțin că aceasta a dat declarații false și a ascuns informații esențiale despre caz în mai multe rânduri când a fost audiată ca martor.

    Medicii anesteziști și de Terapie Intensivă de la Spitalul Sfântul Pantelimon din Capitală fac scut în jurul doctorițelor reținute de procurori și protestează față de acuzațiile care le sunt aduse. Aceștia au intrat în grevă spontană și amenință cu demisia în bloc. Decizia medicilor din ATI de a-și da demisia vine după reținerea a două doctorițe, acuzate că ar fi provocat intenționat decesul unui pacient de 54 de ani. Acum, medicii de la spital cer încetarea „linșajului mediatic” asupra colegelor lor, pe care le consideră nevinovate. Vorbim de cel puțin 15 doctorițe din secția de Terapie Intensivă a Spitalului Sfântul Pantelimon. Ele spun că refuză să creadă că au două colege care au putut comite faptele de care le acuză procurorii.

    Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, a declarat că asistenta destituită de la Spitalul Sf. Pantelimon poate da instituția în judecată, câștiga procesul și să se reangajeze. „Nu pot încălca legea pentru a destitui sau reangaja pe cineva decât conform legii”, a spus Rafila, care acum patru luni o acuza pe aceasta de minciună.

    Citiți și „Mi-a pus cuţitul la gât. Copilul trăgea la el să nu mă lovească”. Doctoriţă din Suceava, înjunghiată de soţ sub ochii copiilor. Ordinele de protecție nu l-au oprit

    acuzate de uciderea bucuresti doctoriţă
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Tragedia din spatele unei decizii radicale: De ce a cerut Noelia, o tânără paralizată după o agresiune, să fie eutanasiată la doar 25 de ani

    27 martie 2026

    Premieră după 1.400 de ani: Sarah Mullally a fost instalată în funcția de Arhiepiscop de Canterbury

    27 martie 2026

    Goana după GPL: Șoferii români își montează instalații pe gaz pentru a reduce cheltuielile cu carburantul la jumătate

    25 martie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    Atenție, locuitori din Mogoșești și împrejurimi! Se trage în poligon: Zonele de risc și zilele vizate

    28 martie 2026

    Cod galben de precipitații în Moldova: Iașul, sub asediu de ploi abundente și vijelii până luni

    28 martie 2026

    Viena, mai aproape de Iași: Zboruri de dimineață pentru escapade perfecte și conexiuni globale

    28 martie 2026

    DEZBATEREA ZILEI / Cel mai mare profit din istoria aeroportului

    27 martie 2026
    EVENIMENTE

    Aprilie vine cu emoție, energie și premiere de neratat la Ateneul Național din Iași

    26 martie 2026

    Ateneul Național din Iași celebrează Ziua Mondială a Teatrului cu spectacolul simbol „Take, Ianke și Cadîr”

    24 martie 2026

    Viitorul AI se scrie la Iași: Un elev de la „Național” a dominat etapa județeană a Olimpiadei de Inteligență Artificială

    23 martie 2026

    Programul de la Cinema Ateneu în perioada 13-18 martie

    12 martie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Atenție, locuitori din Mogoșești și împrejurimi! Se trage în poligon: Zonele de risc și zilele vizate

    28 martie 2026

    Cod galben de precipitații în Moldova: Iașul, sub asediu de ploi abundente și vijelii până luni

    28 martie 2026
    Ultimele știri

    Atenție, locuitori din Mogoșești și împrejurimi! Se trage în poligon: Zonele de risc și zilele vizate

    28 martie 2026

    Cod galben de precipitații în Moldova: Iașul, sub asediu de ploi abundente și vijelii până luni

    28 martie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.