Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    LUMINA ORTODOXIEI / Eliberare și Vindecare în perioada postului

    6 decembrie 2025

    Colecta Națională de alimente

    5 decembrie 2025

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice

    5 decembrie 2025
    Trending
    • LUMINA ORTODOXIEI / Eliberare și Vindecare în perioada postului
    • Colecta Națională de alimente
    • POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice
    • DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”
    • DEZBATEREA ZILEI / NE PAȘTE O CRIZĂ ENERGETICĂ?
    • Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!
    • „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”
    • Captură DIICOT la Sculeni: Un cetățean israelian, prins la frontieră în timp ce introducea droguri în Republica Moldova
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»POLITIC»Comunicat de presă: Guvernul Ciolacu a primit votul de încredere din partea Parlamentului
    POLITIC

    Comunicat de presă: Guvernul Ciolacu a primit votul de încredere din partea Parlamentului

    15 iunie 2023Updated:15 iunie 2023Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Parlamentul României a dat astăzi votul de învestitură pentru noul Guvern. Echipa condusă de prim-ministrul Marcel Ciolacu are misiunea clară de a pune în aplicare un program de guvernare care conține măsuri menite să genereze creștere economică și un nivel mai bun de trai pentru toate comunitățile locale.

    Președintele interimar al PSD Iași Bogdan Cojocaru și-a manifestat încrederea în ceea ce privește echipa care formează executivul și spune că noul premier este un susținător al proiectelor Iașului, iar marile investiții, printre care amintim construirea autostrăzilor A7 și A8, Spitalul regional de urgență vor continua într-un ritm susținut.

     „Partidul Social Democrat a demonstrat că știe să guverneze și că are oameni profesioniști pregătiți să implementeze politici publice în interesul tuturor românilor și pentru dezvoltarea întregii țări.

    De fiecare dată când a primit încrederea românilor, echipa social-democrată a majorat veniturile, a obținut creștere economică, a finanțat proiecte de dezvoltare pentru comunitățile locale.

    Noul program de guvernare se ghidează după un set de principii și valori care au în centru bunăstarea românilor și care presupun atingerea unor obiective clare: reducerea inflației pentru a proteja puterea de cumpărare a românilor, recalibrarea financiară a unor sisteme publice vitale precum Educația și Sănătatea, creșterea investițiilor publice și private folosind fondurile europene.

    Creșterea veniturilor celor care muncesc, investițiile, atragerea de fonduri europene, combaterea speculei din piața de alimente – priorități ale noului Guvern condus de Marcel Ciolacu

    În ceea ce privește Iașul și regiunea Moldovei, avem un susținător al proiectelor noastre în persoana premierului Marcel Ciolacu. Am convingerea că investiții majore precum autostrăzile A7 și A8, Spitalul Regional de Urgență vor continua într-un ritm susținut, iar alte proiecte vor intra pe o traiectorie care să le asigure implementarea.” a declarat liderul social-democrat.

    La rândul său, Bogdan Balanișcu, președintele interimar al filialei municipale PSD Iași, consideră că echipa care formează guvernul condus de premierul Marcel Ciolacu are competențe profesionale deosebite și rezultatele pozitive nu vor întârzia să apară. 

    Secretar de stat în Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Bogdan Balanișcu apreciază politicile de mediu promovate prin Programul de guvernare, aici regăsindu-se susținerea  folosirii transportului electric, înnoirea parcurilor auto, creșterea gradului de colectare selectivă, dar și protejarea sănătății românilor prin reducerea poluării.

     „România este pe drumul cel bun al dezvoltării și al democrației, un drum marcat de profesionalism, asumare și maturitate politică! Faptul că astăzi Marcel Ciolacu ocupă funcția de prim-ministru este o garanție că Executivul va munci și se va implica necondiționat ca oamenii de rând să aibă un trai mai bun!

    Totodată, cu liderul PSD în fruntea Guvernului am certitudinea că protecția mediului rămâne o prioritate, lucru care se remarcă și din programul de guvernare în care regăsim proiecte ce vizează susținerea folosirii transportului electric, înnoirea parcurilor auto, creșterea gradului de colectare selectivă, dar și protejarea sănătății românilor prin reducerea poluării, pornind de la realizarea evaluărilor cu ajutorul unor noi stații de monitorizare, acolo unde este cazul!

    Cred că echipa guvernamentală este una performantă, formată din oameni cu expertiză pe domeniile de activitate. Cu Marcel Ciolacu în fruntea Guvernului, cetățeanul va rămâne în centrul măsurilor de guvernare luate!”

    Departamentul de comunicare

    Ciolacu guvern psd marcel ciolacu PSD PSD PNL
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!

    5 decembrie 2025

    „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”

    5 decembrie 2025

    Captură DIICOT la Sculeni: Un cetățean israelian, prins la frontieră în timp ce introducea droguri în Republica Moldova

    5 decembrie 2025

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Facebook Pagelike Widget
    ARTICOLE RECENTE

    LUMINA ORTODOXIEI / Eliberare și Vindecare în perioada postului

    6 decembrie 2025

    Colecta Națională de alimente

    5 decembrie 2025

    POLITICA LA IAȘI / Dialoguri politice si economice

    5 decembrie 2025

    DEZBATEREA ZILEI / FESTIVALUL NAȚIONAL ”CÂNTECELE IAȘULUI”

    5 decembrie 2025
    EVENIMENTE

    Făina ecologică, vedeta primului Târg de Bunătăți organizat la Direcția Agricolă Iași

    4 decembrie 2025

    Concerte dedicate sărbătorilor de iarnă la Palatul Culturii

    4 decembrie 2025

    Ateneul Național din Iași inaugurează cea de-a X-a ediție a Pieței de Crăciun de Moș Nicolae

    4 decembrie 2025

    „În palma ta e puterea”

    3 decembrie 2025
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    LUMINA ORTODOXIEI / Eliberare și Vindecare în perioada postului

    6 decembrie 2025

    Colecta Națională de alimente

    5 decembrie 2025
    Ultimele știri

    Alegeți eleganța și răsfățul aromei cu vinurile de la Crama Varzari!

    5 decembrie 2025

    „Împreună hrănim speranța de Crăciun!”

    5 decembrie 2025
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.