Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Spitalele regionale din Iași, Cluj și Craiova: Când vor primi primii pacienți. Anunțul ministrului Sănătății

    29 martie 2026

    Dosar penal după un incident feroviar în gara Barboși: Un tren spre Suceava, direcționat pe o linie greșită

    29 martie 2026

    Consumul de carne de miel, în declin de Paște: Scumpirile au tăiat listele de rezervări la jumătate

    29 martie 2026
    Trending
    • Spitalele regionale din Iași, Cluj și Craiova: Când vor primi primii pacienți. Anunțul ministrului Sănătății
    • Dosar penal după un incident feroviar în gara Barboși: Un tren spre Suceava, direcționat pe o linie greșită
    • Consumul de carne de miel, în declin de Paște: Scumpirile au tăiat listele de rezervări la jumătate
    • Botoșani: Șofer decedat în urma unui accident pe raza comunei Suharău
    • Pompierii au intervenit cu perna de salvare pentru o femeie din Pașcani
    • Atenție, locuitori din Mogoșești și împrejurimi! Se trage în poligon: Zonele de risc și zilele vizate
    • Cod galben de precipitații în Moldova: Iașul, sub asediu de ploi abundente și vijelii până luni
    • Viena, mai aproape de Iași: Zboruri de dimineață pentru escapade perfecte și conexiuni globale
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»MOLDOVA»Alte 65 de cazuri cu tulpina britanică a SARS-CoV-2, dintr-un total de 101 probe, secvenţiate la Universitatea ‘Ştefan cel Mare’ din Suceava
    MOLDOVA

    Alte 65 de cazuri cu tulpina britanică a SARS-CoV-2, dintr-un total de 101 probe, secvenţiate la Universitatea ‘Ştefan cel Mare’ din Suceava

    10 martie 2021Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Un număr de 65 de cazuri cu noua varianta britanică a SARS-CoV-2, B117, dintr-un total de 101 probe secvenţiate la Universitatea ‘Ştefan cel Mare’ din Suceava (USV), au fost depistate în ultimele două săptămâni.

    Într-un comunicat remis de Biroul de presă al USV, se arată că în cadrul Laboratorului de Metagenomică şi Biologie Moleculară al instituţiei academice au fost realizate secvenţieri pentru 101 probe provenite de la pacienţi depistaţi pozitivi cu SARS-CoV-2, de pe raza judeţelor Timiş, Iaşi, Neamţ şi Suceava, scrie agerpres.ro.

    Potrivit sursei citate, din probele analizate au fost depistate 65 de noi cazuri aparţinând tulpinii de interes epidemiologic B117 (VOC 202012/01), cunoscută ca având originea în Marea Britanie.

    Acestea sunt repartizate geografic astfel: 44 din judeţul Timiş, 14 din judeţul Suceava, 8 din judeţul Neamţ şi 1 din judeţul Iaşi.

    USV precizează că niciuna dintre celelalte 36 de probe secvenţiate în această rundă, neasociate tulpinii britanice, nu prezintă mutaţiile caracteristice variantelor identificate recent ca provenind din Africa de Sud sau Brazilia.

    Varianta de coronavirus originară din Marea Britanie, B117, caracterizată printr-o transmisibilitate crescută, a fost identificată şi în urma rundei anterioare de secvenţieri efectuată la USV, pentru 14 probe din judeţele Botoşani, Timiş, Suceava, Caraş-Severin şi Hunedoara, din cele 47 secvenţiate, iar anterior, într-o probă provenită din judeţul Suceava, dintr-un total de 20 secvenţiate.

    ”Creşterea semnificativă a numărului de cazuri noi identificate în ultima rundă şi a ponderii acestora din totalul probelor secvenţiate indică o răspândire accelerată a noii tulpini pe teritoriul României, fiind posibil ca această tulpină să fi devenit tulpina dominantă în anumite zone ale României, precum zona Timişoarei”, se arată în comunicat.

    USV a secvenţiat, până în prezent, peste 250 de probe provenind de la pacienţi diagnosticaţi pozitiv cu SARS-CoV-2 şi va continua monitorizarea evoluţiei virusului pe teritoriul României, în colaborare cu partenerii implicaţi în această acţiune. De asemenea, îşi exprimă disponibilitatea de a colabora şi cu alte direcţii judeţene de sănătate publică sau spitale cu compartimente COVID, pentru analiza situaţiilor speciale şi realizarea analizelor genetice corespunzătoare.

    Situaţiile considerate prioritare de Organizaţia Mondială a Sănătăţii în vederea secvenţierii probelor sunt: persoane vaccinate pentru SARS-CoV-2, dar care ulterior se infectează cu SARS-CoV-2; cazurile de suspiciuni privind modificarea performanţei metodelor de diagnostic (anticorp, antigen, teste moleculare) sau a terapiilor; investigaţiile de tip cluster, când secvenţierea poate sprijini înţelegerea evenimentelor de transmisie şi/sau să evalueze eficacitatea procedurilor de control al infecţiei; alte condiţii de risc, cum ar fi cele unde a existat o interacţiune strânsă a pacientului cu un număr mare de animale care sunt susceptibile la infecţia cu SARS-CoV-2.

    Activitatea curentă de secvenţiere la USV este parţial finanţată de Unitatea Executivă pentru Finanţarea Învăţământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării şi Inovării prin proiectul ‘Secvenţierea genomului SARS-CoV-2 şi analiza filogenetică a tulpinilor circulante în România’, coordonat de prof. univ. dr. Mihai Covaşă.

    pacienti suceava tulpina britanica tulpina noua Universitatea ‘Ştefan cel Mare’ din Suceava virus sars cov2
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Dosar penal după un incident feroviar în gara Barboși: Un tren spre Suceava, direcționat pe o linie greșită

    29 martie 2026

    Botoșani: Șofer decedat în urma unui accident pe raza comunei Suharău

    29 martie 2026

    Noroc incredibil pentru un șofer din Neamț: Parbriz străpuns de scânduri în urma unui derapaj

    27 martie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    Spitalele regionale din Iași, Cluj și Craiova: Când vor primi primii pacienți. Anunțul ministrului Sănătății

    29 martie 2026

    Dosar penal după un incident feroviar în gara Barboși: Un tren spre Suceava, direcționat pe o linie greșită

    29 martie 2026

    Consumul de carne de miel, în declin de Paște: Scumpirile au tăiat listele de rezervări la jumătate

    29 martie 2026

    Botoșani: Șofer decedat în urma unui accident pe raza comunei Suharău

    29 martie 2026
    EVENIMENTE

    Aprilie vine cu emoție, energie și premiere de neratat la Ateneul Național din Iași

    26 martie 2026

    Ateneul Național din Iași celebrează Ziua Mondială a Teatrului cu spectacolul simbol „Take, Ianke și Cadîr”

    24 martie 2026

    Viitorul AI se scrie la Iași: Un elev de la „Național” a dominat etapa județeană a Olimpiadei de Inteligență Artificială

    23 martie 2026

    Programul de la Cinema Ateneu în perioada 13-18 martie

    12 martie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Spitalele regionale din Iași, Cluj și Craiova: Când vor primi primii pacienți. Anunțul ministrului Sănătății

    29 martie 2026

    Dosar penal după un incident feroviar în gara Barboși: Un tren spre Suceava, direcționat pe o linie greșită

    29 martie 2026
    Ultimele știri

    Spitalele regionale din Iași, Cluj și Craiova: Când vor primi primii pacienți. Anunțul ministrului Sănătății

    29 martie 2026

    Consumul de carne de miel, în declin de Paște: Scumpirile au tăiat listele de rezervări la jumătate

    29 martie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.