Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Inteligența Artificială și jocul responsabil: cum te poate ajuta un algoritm să nu depășești limitele

    31 martie 2026

    Stocurile de medicamente, suficiente pentru două luni

    31 martie 2026

    Cum alegi hrana potrivită pentru câinii cu probleme de sănătate

    31 martie 2026
    Trending
    • Inteligența Artificială și jocul responsabil: cum te poate ajuta un algoritm să nu depășești limitele
    • Stocurile de medicamente, suficiente pentru două luni
    • Cum alegi hrana potrivită pentru câinii cu probleme de sănătate
    • DAREA DE SEAMĂ / Alergăm cu inima pentru copiii vulnerabili
    • DEZBATEREA ZILEI / ZIUA INTERNAȚIONALĂ A ROMILOR
    • Omul de afaceri Fănel Bogos iese din arest. Tribunalul Vaslui a dispus control judiciar în dosarul DNA Iași
    • Iașul se înfrățește cu Denver: Acord de cooperare strategică pe masa Consiliului Local în ședința de marți
    • Accident în Iași: Livrator de mâncare transportat de urgență la spital cu multiple fracturi
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»LOCAL»25 de ani de închisoare pentru un criminal care a ucis, fără motiv, la drumul mare
    LOCAL

    25 de ani de închisoare pentru un criminal care a ucis, fără motiv, la drumul mare

    13 ianuarie 2021Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Un ieşean ar putea rămâne în închisoare până la pensie după ce a ucis în bătaie un sătean din Ruginoasa. În vârstă de 40 de ani, Gheorghiţă Panciuc a fost condamnat de magistraţii Tribunalului la 25 de ani de închisoare pentru omor calificat, comis împreună cu un minor de 15 ani, provenit dintr-o familie dezorganizată, în urma unui incident neprovocat petrecut în mai 2019.

    Duritatea sentinţei a fost explicată de judecători şi prin faptul că Panciuc are un cazier bogat, fiind cunoscut ca o persoană deosebit de violentă şi suferind mai multe condamnări, inclusiv două pentru tentativă de omor. Într-una dintre situaţii, victima suferise traumatisme foarte grave, rămânând infirmă. Şi minorul era cunoscut cu antecedente violente, inclusiv o tentativă de viol rămasă fără urmări după ce victima şi-a retras plângerea.

    Conform rechizitoriului, pe 11 mai 2019, minorul P.I. a mers cu căruţa familiei pentru a potcovi caii. Ulterior, a plecat cu potcovarul spre satul Dumbrăviţa. Trecând prin faţa unui bar, i-a văzut la o masă pe H.O. şi G.M., cu care avea un conflict mai vechi. A sărit din căruţă, lovindu-l pe G.M. cu biciul, care s-a refugiat într-o curte. Apoi s-a dus spre domiciliul lui Panciuc pentru a-l chema în ajutor. S-au întors repede, Panciuc luând cu el şi o bâtă de aproximativ 1,5 metri lungime. L-au mai găsit doar pe H.O., care se îndrepta spre casă şi care, conform declaraţiilor martorilor, credea că nu este vizat de cei doi. Aceştia însă l-au atacat, lovindu-l cu parul şi cu biciul, iar după ce victima a căzut la pământ, continuând să-l lovească cu picioarele. În urma agresiunii, victima a suferit multiple fracturi craniene, fracturi costale şi plăgi în urma cărora a decedat a doua zi dimineaţa.

    Pe parcursul procesului, judecătorii au fost uimiţi de comportamentul inculpaţilor. Dacă minorul părea să regrete fapta, despre Panciuc magistraţii au apreciat că nu manifestă niciun regret pentru moartea lui H.O., neavând capacitatea de a se autoanaliza sau de a învăţa din experienţele anterioare. Judecătorii nu au putut reţine în favoarea inculpaţilor nicio circumstanţă atenuantă. Decizia finală a fost de internare a minorului într-un centru de detenţie specializat pentru o perioadă de 13 ani şi de condamnare a lui Panciuc la un sfert de secol de închisoare. Sentinţa a rămas definitivă, Panciuc apelând la o cale extraordinară de atac, contestaţia în anulare. Prin aceasta, se poate obţine anularea hotărârii iniţiale şi adoptarea alteia noi, dacă prima sentinţă a fost dată de o instanţă necompetentă în cauză sau dacă inculpatul nu a fost legal citat. Situaţiile în care contestaţia în anulare schimbă decizia iniţială a judecătorilor sunt însă foarte rare.

    Sursa: Ziarul de Iași

    25 de ani criminal iesean inchisoare
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Inteligența Artificială și jocul responsabil: cum te poate ajuta un algoritm să nu depășești limitele

    31 martie 2026

    Stocurile de medicamente, suficiente pentru două luni

    31 martie 2026

    Cum alegi hrana potrivită pentru câinii cu probleme de sănătate

    31 martie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    Inteligența Artificială și jocul responsabil: cum te poate ajuta un algoritm să nu depășești limitele

    31 martie 2026

    Stocurile de medicamente, suficiente pentru două luni

    31 martie 2026

    Cum alegi hrana potrivită pentru câinii cu probleme de sănătate

    31 martie 2026

    DAREA DE SEAMĂ / Alergăm cu inima pentru copiii vulnerabili

    31 martie 2026
    EVENIMENTE

    Premieră la Ateneul Național din Iași: Claudiu Bleonț urcă pe scenă în capodopera „IONA”

    30 martie 2026

    Aprilie vine cu emoție, energie și premiere de neratat la Ateneul Național din Iași

    26 martie 2026

    Ateneul Național din Iași celebrează Ziua Mondială a Teatrului cu spectacolul simbol „Take, Ianke și Cadîr”

    24 martie 2026

    Viitorul AI se scrie la Iași: Un elev de la „Național” a dominat etapa județeană a Olimpiadei de Inteligență Artificială

    23 martie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Inteligența Artificială și jocul responsabil: cum te poate ajuta un algoritm să nu depășești limitele

    31 martie 2026

    Stocurile de medicamente, suficiente pentru două luni

    31 martie 2026
    Ultimele știri

    Inteligența Artificială și jocul responsabil: cum te poate ajuta un algoritm să nu depășești limitele

    31 martie 2026

    Stocurile de medicamente, suficiente pentru două luni

    31 martie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.