Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Muniție de război într-o grădină din Iași: Proiectil de 100 mm, descoperit de un localnic în timp ce prășea

    7 iunie 2026

    România învinge Ţara Galilor, scor 2-1, în primul meci acasă cu Gică Hagi pe bancă

    7 iunie 2026

    Al 46-lea medic mort în timpul gărzii. Un rezident s-a stins la Spitalul Floreasca, în timp ce medicii cer disperați timp de odihnă

    7 iunie 2026
    Trending
    • Muniție de război într-o grădină din Iași: Proiectil de 100 mm, descoperit de un localnic în timp ce prășea
    • România învinge Ţara Galilor, scor 2-1, în primul meci acasă cu Gică Hagi pe bancă
    • Al 46-lea medic mort în timpul gărzii. Un rezident s-a stins la Spitalul Floreasca, în timp ce medicii cer disperați timp de odihnă
    • Accident în zona Copou. Jandarmii au blocat traficul pentru a salva un pieton pus în pericol pe șosea
    • EU SĂNĂTOS / Afecțiunile articulare
    • Geely Iași vă invită la De Basm – Festival de joacă și voie bună
    • VIDEO. Joaca cu focul care a ruinat un complex de agrement. Ce ascund imaginile incendiului de la Tiki Village
    • Mașină de lux căutată în Austria, confiscată la Vama Sculeni. Șoferul este cercetat pentru tăinuire
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL»Țările Uniunii Europene adoptă un cod comun de culori privind riscul de călătorie. Cum va arăta harta culorilor UE
    NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL

    Țările Uniunii Europene adoptă un cod comun de culori privind riscul de călătorie. Cum va arăta harta culorilor UE

    13 octombrie 2020Niciun comentariu4 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Miniştrii de Externe din cele 27 de ţări UE au convenit punerea în aplicare a unui sistem comun de cartografiere pentru a defini zonele de risc din UE, în cadrul unei reuniuni la Luxemburg. Riscul de călătorie în țările UE va fi stabilit pe baza unui cod comun de culori: verde, portocaliu, roșu, gri. Stabilirea unor criterii comune de coordonare a restricţiilor de călătorie cauzate de coronavirus are ca scop eliminarea confuziei provocată de normele naţionale, care s-a dezvoltat în timpul pandemiei, relatează digi24.ro

    Propunerea miniștrilor de Externe include o hartă comună codificată pe culori, precum şi un cadru comun pentru posibile măsuri, inclusiv reguli pentru testare, carantină şi formulare de localizare a pasagerilor.

    „O hartă comună cu coduri de culori, bazată pe criterii comune, elaborată de Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor, reprezintă primul rezultat important. Invităm acum statele membre să se asigure că sunt furnizate datele necesare astfel încât harta să poată fi actualizată săptămânal cu informaţii exacte privind situaţia epidemiologică din UE şi din regiunile sale”, se arată într-un comunicat de presă.

    În fiecare săptămână, statele membre vor trebui să furnizeze Centrului European de Prevenire şi Control al Bolilor (ECDC) datele disponibile cu privire la următoarele criterii:

    – numărul de cazuri nou notificate la 100.000 de locuitori în ultimele 14 de zile;
    – numărul de teste per 100.000 de locuitori efectuate în ultima săptămână (rata de testare);
    – procentul de teste pozitive efectuate în ultima săptămână (rata testelor pozitive).

    Harta culorilor

    Abordarea comună a statelor membre prevede o împărţire comună a zonelor de risc pe teritoriul Uniunii Europene, după cum urmează:

    • Verde (sigur în privința călătoriilor) – ţările în care numărul cazurilor detectate de coronavirus este sub 25 la 100.000 pe parcursul a două săptămâni, iar procentul testelor pozitive este mai mic de 4%
    • Portocaliu – ţările în care numărul total de cazuri noi este mai mic de 50 la 100.000 într-o perioadă de două săptămâni, totuşi procentul testelor pozitive din toate testele COVID-19 este de 4% sau mai mult, precum şi zonele în care numărul total de cazurile COVID-19 recent notificate sunt cuprinse între 25 şi 150 la 100.000, dar procentul testelor pozitive din toate testele COVID-19 este mai mic de 4%
    • Roşu (risc ridicat) – ţările rămase care nu se încadrează în celelalte două categorii de mai sus
    • Gri – ţările cu informaţii insuficiente disponibile pentru a evalua criteriile propuse de Comisie sau numărul de teste COVID-19 efectuate la 100.000 de persoane este mai mic de 300.

    Statele membre nu ar trebui să restricţioneze libera circulaţie a persoanelor care călătoresc înspre sau dinspre zone verzi. În cazul în care analizează dacă să aplice restricţii, statele membre ar trebui să respecte diferenţele în ceea ce priveşte situaţia epidemiologică dintre zonele portocalii şi cele roşii şi să acţioneze în mod proporţional. Ele ar trebui, de asemenea, să ţină seama de situaţia epidemiologică de pe propriul teritoriu.

    Ţările membre nu ar trebui, în principiu, să refuze intrarea pe teritoriul lor a persoanelor care călătoresc din alte state membre. Statele care consideră că este necesar să introducă restricţii ar putea impune ca persoanele care călătoresc din zone care nu sunt verzi:

    – să fie supuse carantinei;
    – să se supună unui test după sosire.

    Statele membre pot oferi opţiunea de a înlocui acest test cu un test efectuat înainte de sosire. De asemenea, ţările membre ar putea solicita, de asemenea, ca persoanele care intră pe teritoriul lor să depună formulare pentru localizarea pasagerilor. Ar trebui să se elaboreze un formular european comun de localizare a pasagerilor în vederea unei posibile utilizări comune.

    Informare reciprocă

    Ţările membre care intenţionează să aplice restricţii ar trebui să informeze mai întâi statul membru afectat, înainte de intrarea în vigoare, precum şi alte state membre şi Comisia. Dacă este posibil, informaţiile ar trebui să fie transmise cu 48 de ore în avans. Statele membre ar trebui, de asemenea, să pună la dispoziţia publicului informaţii clare, cuprinzătoare şi în timp util cu privire la orice restricţii şi cerinţe. Ca regulă generală, aceste informaţii ar trebui publicate cu 24 de ore înainte de intrarea în vigoare a măsurilor.

    Decizia de a introduce sau nu restricţii privind libera circulaţie în scopul protejării sănătăţii publice rămâne responsabilitatea statelor membre; cu toate acestea, coordonarea pe această temă este esenţială. Din martie 2020, Comisia Europeană a adoptat o serie de orientări şi comunicări cu scopul de a sprijini eforturile de coordonare ale statelor membre şi de a garanta libera circulaţie pe teritoriul UE. Discuţii pe această temă au avut loc, de asemenea, în cadrul Consiliului.

    La 4 septembrie, Comisia Europeană a prezentat o propunere de recomandare a Consiliului privind o abordare coordonată a restricţiilor privind libera circulaţie.

    Recomandarea Consiliului UE nu este un instrument cu forţă juridică obligatorie. Autorităţile statelor membre rămân responsabile de punerea în aplicare a conţinutului recomandării.

    cod galben cod rosu harta Harta covid Restricții calatorie restrictii de circulatie Tari afectate uniunea europeana
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Muniție de război într-o grădină din Iași: Proiectil de 100 mm, descoperit de un localnic în timp ce prășea

    7 iunie 2026

    România învinge Ţara Galilor, scor 2-1, în primul meci acasă cu Gică Hagi pe bancă

    7 iunie 2026

    Al 46-lea medic mort în timpul gărzii. Un rezident s-a stins la Spitalul Floreasca, în timp ce medicii cer disperați timp de odihnă

    7 iunie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    Muniție de război într-o grădină din Iași: Proiectil de 100 mm, descoperit de un localnic în timp ce prășea

    7 iunie 2026

    România învinge Ţara Galilor, scor 2-1, în primul meci acasă cu Gică Hagi pe bancă

    7 iunie 2026

    Al 46-lea medic mort în timpul gărzii. Un rezident s-a stins la Spitalul Floreasca, în timp ce medicii cer disperați timp de odihnă

    7 iunie 2026

    Accident în zona Copou. Jandarmii au blocat traficul pentru a salva un pieton pus în pericol pe șosea

    7 iunie 2026
    EVENIMENTE

    Ce filme vedem săptămâna aceasta la Cinema Ateneu Iași? Programul complet pentru perioada 5-10 iunie

    5 iunie 2026

    In Memoriam Eugen Doga: Concert vocal-simfonic extraordinar pe scena Filarmonicii „Moldova” din Iași

    26 mai 2026

    „ZAZ în Extaz” a adunat 800 de participanți la cea mai mare bătaie cu spumant din România,  în Campus Tudor

    25 mai 2026

    Tinerii artiști de la UNAGE transformă Biblioteca Academiei în scenă de operă

    25 mai 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    Muniție de război într-o grădină din Iași: Proiectil de 100 mm, descoperit de un localnic în timp ce prășea

    7 iunie 2026

    România învinge Ţara Galilor, scor 2-1, în primul meci acasă cu Gică Hagi pe bancă

    7 iunie 2026
    Ultimele știri

    Muniție de război într-o grădină din Iași: Proiectil de 100 mm, descoperit de un localnic în timp ce prășea

    7 iunie 2026

    România învinge Ţara Galilor, scor 2-1, în primul meci acasă cu Gică Hagi pe bancă

    7 iunie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.