Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    DEZBATEREA ZILEI / Luna Pentru Viață

    12 martie 2026

    Cojocaru îl acuză pe Alexe că dă bani numai după tragedii

    12 martie 2026

    Programul de la Cinema Ateneu în perioada 13-18 martie

    12 martie 2026
    Trending
    • DEZBATEREA ZILEI / Luna Pentru Viață
    • Cojocaru îl acuză pe Alexe că dă bani numai după tragedii
    • Programul de la Cinema Ateneu în perioada 13-18 martie
    • Prima premieră a anului la Opera Iași
    • PE FIRUL CUNOAȘTERII / Unde se întâlnesc arta și știința?
    • IAȘUL TE VEDE / CUM NE ÎNGRIJIM MAȘINA ÎN SEZONUL CALD
    • Impact între un TIR și un autoturism la Grănicești. Două persoane au ajuns la UPU
    • Transfer aerian de la Iași la București pentru un copil cu arsuri grave
    Facebook Instagram YouTube
    IasiTV LifeIasiTV Life
    • LIVE
    • Acasa
    • ELECTORAL 2024
    • EMISIUNI
      • REGINA MARIA
      • Povesti de succes
      • ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
      • PODCASTUL LUI RADU PRISACARU
      • DILEME MORALE SI ETICE
      • SĂ NE RUGĂM!
      • CONTRAATAC
      • DEZBATEREA ZILEI
      • DAREA DE SEAMĂ
      • EU SĂNĂTOS
      • FAPTE BUNE
      • FAPTE ŞI DREPTURI
      • IA`ȘI EDUCĂ
      • IAȘUL TE VEDE
      • ÎN AUDIENTĂ
      • TIMPURI
      • TEATRU
      • LUMINA ORTODOXIEI
      • PE FIRUL CUNOAȘTERII
      • POLITICA LA IAȘI
      • RURALIS
      • UNGHI DREPT
      • VIAȚĂ DE ARTIST
      • CONDIMENTE
      • BUSINESS ROMANESC
      • CUVÂNT DE ÎNVĂȚĂTURĂ
      • EDIȚIE SPECIALĂ
    • STIRI
      • LOCAL
      • EVENIMENT
      • POLITIC
      • NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL
      • ECONOMIC
      • STIRI VIDEO
      • STIRE PUB
      • SĂNĂTATE
      • SPORT
      • SHOWBIZ
      • LIFESTYLE
    • MOLDOVA
      • BACĂU
      • BOTOȘANI
      • NEAMȚ
      • SUCEAVA
      • VASLUI
    • Echipa
    • ANUNȚURI
    • TRIMITE STIREA TA
    IasiTV LifeIasiTV Life
    LIVE
    Home»Știri»NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL»Ordonanța militară 11. O nouă ordonanță în ultima săptămână a stării de urgență
    NAȚIONAL&INTERNAȚIONAL

    Ordonanța militară 11. O nouă ordonanță în ultima săptămână a stării de urgență

    11 mai 2020Niciun comentariu3 Mins Read
    Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit Telegram

    Ordonanța militară 11 a fost anunțată luni de ministrul de interne, Marcel Vela, în condițiile în care 14 mai este ultima zi în care mai este valabilă starea de urgență, iar autoritățile nu mai pot impune reglementări după această dată prin ordonanțe militare, potrivit biziday.ro

    „Astăzi am emis ordonanța nr. 11 din 11 mai 2020 care reglează unele aspecte ce țin de continuarea unor măsuri adoptate în ordonanțele militare anterioare.

    Primul punct e legat de suspendarea zborurilor către Spania și din Spania, valabilă până pe 14 mai inclusiv. Al doilea punct e legat de exceptarea de la măsurile de carantinare/izolare pentru personalul navigant, fluvial, maritim, care vine din porturi sau țări catalogate ca zone roșii sau galbene, in ipoteza în care acest personal nu prezintă simptome și se încadrează în măsurile anunțate anterior, nu e obligat să intre în izolare sau carantină. Precizez că măsura e sinonimă cu cea adoptată pentru piloți sau pentru șoferii camioanelor de marfă.

    O altă decizie care aduce bucurie în Țăndărei, s-a aprobat solicitarea comitetului județean de a ridica măsura de carantinare pentru orașul Țăndărei.

    Dragi români, peste câteva zile se încheie starea de urgență și vom trece în starea de alertă. Aș dori să mulțumesc fiecăruia dintre dumneavoastră pentru efortul, pentru tot ce ați făcut ca în aceste două luni să fim responsabili, prevăzători, să avem grijă de sănătate. Știu că nu a fost ușor, că ați răbdat și că ați depus eforturi pentru a vă proteja și a avea grijă de cei din jur.

    Trebuie acum să transmitem un gând pios și condoleanțe celor care i-au pierdut pe cei dragi, dar să ne bucurăm că mulți români sunt azi printre noi datorită dumneavoastră. Fiecare ați fost un erou, fie că ați fost medici, în forțele de ordine, fie că ați suferit în zone de carantină sau în izolare, fie că ați lucrat în brutărie sau ați condus un autobuz de transport public ori ați trudit la locul de muncă. Fiecare sunteți un erou! Împreună am reușit ca țara să fie astăzi la un nivel epidemiologic apreciat la nivelul UE.

    Urmează o perioadă grea, trebuie să o gestionăm la fel de atenți. E păcat să stricăm ceea ce am realizat în aceste două luni. Mai voiam să spun despre eroi. Eroi ați fost și bunicii și părinții care ați stat acasă!

    Unii dintre dumneavoastră ați suferit nemergând la biserică sau alte locuri unde vă simțeați bine. Așadar, toate aceste eforturi trebuie să le analizăm și să decidem împreună că trebuie să fim vigilenți, extrem de responsabili pentru că acest virus nu ia pauză.

    Mă bazez pe efortul fiecăruia că în continuare vom avea grijă de sănătatea celor dragi și a tuturor. Suntem cu toții ctitori la o pagină importantă din istoria României. Vă mulțumesc pentru efort, dăruire și patriotism. Dumnezeu să binecuvânteze România!”

    Amintim că Ministrul Sănătății mai declara astăzi că dacă vor apărea noi focare, după 15 mai, în acele spații se vor impune restricții. „Deplasările în afara localității trebuie să aibă un motiv întemeiat; ne gândim la o declarație verbală susținută de o dovadă”, spunea el.

    Pe 4 mai președintele Iohannis anunța: „Starea de urgență nu va fi prelungită. Din 15 mai vom intra în stare de alertă. Se vor redeschide cabinetele stomatologice, muzeele, saloanele de coafură, însă în condiții speciale. Relaxarea măsurilor se va face pas cu pas, de regulă o dată la două săptămâni”

    coronavirus romania marcel vela ministerul de interne ordonanta militara Pandemie coronavirus Pandemie Covid-19
    Share. Facebook WhatsApp Twitter Pinterest LinkedIn Reddit Tumblr Email Telegram

    Alte articole

    Cojocaru îl acuză pe Alexe că dă bani numai după tragedii

    12 martie 2026

    Programul de la Cinema Ateneu în perioada 13-18 martie

    12 martie 2026

    Prima premieră a anului la Opera Iași

    12 martie 2026

    Scrie-ne părerea ta Anulează răspuns

    FACEBOOK
    Loading...
    ARTICOLE RECENTE

    DEZBATEREA ZILEI / Luna Pentru Viață

    12 martie 2026

    Cojocaru îl acuză pe Alexe că dă bani numai după tragedii

    12 martie 2026

    Programul de la Cinema Ateneu în perioada 13-18 martie

    12 martie 2026

    Prima premieră a anului la Opera Iași

    12 martie 2026
    EVENIMENTE

    SCIENCE COMEDY SHOW cu Adi Filpişan

    10 martie 2026

    Expoziție exotică la Grădina Botanică din Iași: Plante carnivore și specii rare, atracția vizitatorilor de 8 Martie

    9 martie 2026

    Bosquito revine la Iași!

    5 martie 2026

    Simulările examenelor naționale, puse sub semnul întrebării: Peste 2.000 de membri USLIP Iași anunță boicotul

    4 martie 2026
    Contact
      Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Casa Modei, etajul 2

      0332 110 042

      office@iasitvlife.ro

    Despre
    Postări recente

    DEZBATEREA ZILEI / Luna Pentru Viață

    12 martie 2026

    Cojocaru îl acuză pe Alexe că dă bani numai după tragedii

    12 martie 2026
    Ultimele știri

    Cojocaru îl acuză pe Alexe că dă bani numai după tragedii

    12 martie 2026

    Programul de la Cinema Ateneu în perioada 13-18 martie

    12 martie 2026
    Facebook Instagram YouTube
    © 2019 - IasiTV Life. Toate drepturile rezervate.

    Creat de

    Tastați mai sus și apăsați Enter pentru a căuta. Apăsați Esc pentru a anulare.