×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 75

Written by  Jul 28, 2019

Obişnuiţi ani de-a rândul cu obiective de evitare a retrogradării, exceptând ultimele sezoane, suporterii ieşeni se freacă la ochi şi nu le vine să creadă când văd clasamentul Ligii I după victoria cu Academica Clinceni. Fie el provizoriu, fie el şi după trei etape. După 2-0 (0-0) cu nou-promovata din Clinceni, Poli Iaşi a acumulat şapte puncte şi a urcat, nesperat, pe primul loc, urmând să păstreze fotoliul de lider cel puţin până sâmbătă.

”Ne facem selfie cu clasamentul, că nu se ştie când mai prindem imaginea asta”, spuneau suporterii la finalul partidei, în timp ce cântau un refren mai degrabă auzit pe la CFR Cluj sau FCSB: ”Cine e pe primul loc, cine pe primul loc?”.

Primă repriză echilibrată

Antrenorul Mihai Teja şi-a avertizat elevii toată săptămâna că nu vor avea deloc un meci uşor cu Academica. ”Va fi cel mai greu meci de până acum”, spunea tehnicianul înaintea partidei. Şi a avut dreptate. Elevii săi au intrat mai greu în joc, prima parte fiind destul de echilibrată, cu ocazii mai multe şi mai clare de partea gazdelor.

Cea mai bună oportunitate i-a aparţinut lui Breeveld, care a prins un şut senzaţional de la 30 de metri, în minutul 35, dar portarul Vâlceanu, debutant în Liga I, a respins cu un plonjon spectaculos. Horşia (30), Passaglia (36), Loshaj (45) şi Bălan (45+1) au avut şi ei situaţii bune, dar Vâlceanu a fost la post, fiind unul dintre remarcaţii primei reprize. De cealaltă parte, doar şutul lui Dobrescu de la marginea careului, deviat în corner, i-a dat emoţii lui Denis Rusu.

Bălan, gol şi pasă de gol

Repriza a doua a debutat perfect pentru ieşeni. La două minute de la reluare, Panţîru i-a centrat bine în careu lui Bălan, acesta i-a trimis mai departe lui Horşia în partea stângă, iar tânărul mijlocaş împrumutat de la FCSB a deschis scorul cu o execuţie elegantă, pe lângă portar. 1-0 şi lucrurile intrau pe făgaşul normal în Copou.

Împinşi de la spate de tribune, ieşenii şi-au masat adversarul în propria jumătate, iar după două ocazii bune ratate de Passaglia (50) şi Breeveld (52), au reuşit să majoreze avantajul. Intrat după pauză în locul lui Danale, Platini a fost faultat în careu de Chatziterzoglou, în minutul 77, iar Adrian Bălan a transformat penalty-ul cu fentă pentru 2-0. La adăpostul acestui avantaj, ieşenii nu au mai forţat pe final şi au absorbit fără probleme încercările ofensive timide ale oaspeţilor.

Cei aproximativ 4.000 de suporteri care au urcat în Copou şi-au aplaudat favoriţii în picioare la final, l-au aclamat pe noul idol al tribunelor, Mihai Teja şi au scandat minute în şir ”cine e pe primul loc”. Un start perfect pentru ieşeni, cel mai bun din istoria recentă a fotbalului din Copou şi un loc 1 provizoriu ce ţinea mai degrabă de o minune în urmă cu o lună, când incertitudinea domnea pe toate palierele la Poli.

De cealaltă parte, o stare de spirit total diferită la Clinceni. Trei eşecuri în trei meciuri pentru Academica, iar antrenorul Ilie Poenaru trebuie să găsească rapid soluţii de ieşire din criză pentru a nu se ”rupe” prematur de plutonul de mijloc.

(Sursa: ProSport.ro)