VIDEO. Viitorul lui Hagi câştigă din nou la Iaşi: scor final 2-0

Written by  Apr 06, 2018

Viitorul s-a abonat la trei puncte în Copou. La o lună şi jumătate după victoria din ultima etapă a sezonului regulat (1-0), puştii lui Gică Hagi s-au impus din nou la Iaşi, scor 2-0, vineri, în etapa a 4-a a play-off-ului. Campioana a făcut un nou joc bun în Copou şi s-a impus meritat, după reuşitele lui Mihai Voduţ şi Ianis Hagi, ambele în repriza secundă.

Ratări uriaşe în prima parte

În prima parte, ambele formaţii şi-au trecut în cont câte o cazie uriaşă de a marca. Ieşenii au trecut primii pe lângă gol, în minutul 16, când Andrei Cristea a trimis mult peste poartă, singur cu portarul Cojocaru, după ce a fost servit excelent de Jo.

Cu două minute înainte de finalul primei părţi, a venit rândul oaspeţilor să rateze incredibil, prin Voduţ. Ianis Hagi a executat bine o lovitură liberă la colţul lung, Ghiţă a recentrat, dar Voduţ nu a ştiut să profite de indecizia portarului Kelava, trimiţând în bară din apropierea liniei porţii.

Voduţ s-a revanşat şi a deschis scorul, în minutul 60. De această dată, fostul atacant al Voluntariului a profitat de o respingere în faţă a lui Kelava şi a împins balonul în plasă.

Iaşiul a replicat periculos prin Jo (62, lovitură de cap pe lângă poartă) şi Andrei Cristea (74, şut razant cu bara, din lovitură liberă), dar cei care au înscris au fost tot oaspeţii.

În minutul 86, Ianis Hagi şi-a încununat evoluţia bună din Copou cu un gol superb. Găsit excelent cu o centrare de pe partea stângă de De Nooijer, fiul ”Regelui” l-a driblat scurt pe neinspiratul Kelava şi a înscris elegant, închizând tabela.

Viitorul obţine a doua victorie consecutivă în play-off, acumulează 29 de puncte şi pune presiune pe CSU Craiova, ocupanta locului 3, care va juca în a doua zi de Paşte, pe terenul lui FCSB.

De cealaltă parte, Iaşiul pierde din nou pe teren propriu în faţa Viitorului într-un interval de o lună şi jumătate şi rămâne fără punct în play-off. Ieşenii par să aibă deja un complex Viitorul, pierzând toate cele trei meciuri disputate în acest sezon cu campioana lui Hagi.

(Sursa: prosport.ro)