ACS Poli Timişoara - CSM Poli Iaşi 1-2. Echipa lui Stoican urcă pe loc de play-off, peste Viitorul şi Dinamo

Written by  Feb 18, 2018

CSMS Iași s-a impus în primul meci de Liga 1 al zilei, scor 2-1, în deplasarea de la Timișoara, și a urcat pe poziție de play-off.

CSMS Iași continuă forma bună din startul lui 2018, ajungând la a 3-a victorie consecutivă. Formația lui Stoican și-a asigurat victoria încă din prima repriză, când Platini și Andrei Cristea au dus scorul la 2-0 în minutul 26. Ieșenii au cedat inițiativa, mulțumindu-se să apere rezultatul.

Finalul partidei a fost de-a dreptul dramatic. Mihai Roman, proaspăt adus de la U Craiova, a obținut un penalty în minutul 88. Vașvari a transformat cu sânge rece. Bănățenii au ratat încă o șansă importantă, Rusu respingând greu un șut de la marginea careului.

CSMS Iași ocupă momentan poziția a 5-a, având un punct în plus față de Dinamo și Viitorul. Cele două încă nu și-au disputat partidele din această etapă.

Echipa de start a celor de la ACS Poli: Straton - Ciucur, Khubutia, Melinte, Oliva - Vaşvari, Artean - Bîrnoi, Munteanu, Popovici - Drăghici.
Antrenor: Leo Grozavu

Echipa de start a celor de la CSMS Iași: Rusu - Bosoi, Frăsinescu, Mihalache, Panțîru - Cioinac, Qaka - Platini, Zaharia, Jo - A. Cristea
Rezerve: Kelava, Gavrilă, Cisse, Pedro, Chelaru, Mihăescu, Jagodinskis
Antrenor: Flavius Stoican

(Sursa: GSP.ro)