Nebunie în Copou! Iaşiul, tot mai aproape de play-off după ce a câştigat derby-ul Moldovei cu FC Botoşani

Written by  Feb 13, 2018

CSM Poli Iaşi s-a impus la limită în faţa Botoşaniului, scor 1-0 (0-0) şi a urcat pe locul 6 cu două etape înainte de finalul sezonului regular.

Iaşiul a obţinut trei puncte uriaşe în faţa Botoşaniului, luni seară, în penultimul meci al etapei a 24-a a Ligii I şi a făcut un pas mare spre play-off. Andrei Cristea a marcat golul de trei puncte, în minutul 53, din pasa lui Platini şi a ajuns la o bornă impresionantă, 90 de goluri în Liga I.

Prima parte a stat sub semnul echilibrului. Starea terenului şi miza uriaşă a partidei şi-au pus amprenta pe jocul celor două echipe, iar fazele periculoase de poartă au lipsit.

Repriza secundă a debutat perfect pentru gazde. În minutul 53, căpitanul Andrei Cristea a deschis scorul, declanşând nebunia în tribune. Zaharia l-a găsit perfect cu o diagonală pe Platini, în partea dreaptă, mijlocaşul din Insulele Capului Verde a recentrat în faţa porţii, iar Andrei Cristea a fost la locul potrivit şi a deschis scorul.

Botoşaniul a fost aproape de egalare în minutul 65, prin Roman, ”foarfeca” de efect a acestuia, din careu, fiind respinsă de portarul basarabean Denis Rusu cu un reflex de excepţie. Intrat la pauză în locul lui Koşelev, căruia i s-a făcut rău la vestiare, Rusu a debutat perfect în poarta Iaşiului, cu o intervenţie cât o victorie.

În final, s-a jucat cu garda jos. Iaşiul a ratat marile ocazii de a se desprinde, pe contraatac, prin Andrei Cristea (75) şi Platini (90, şut în bară), în timp ce oaspeţii au replicat prin şuturile lui Cucu (80) şi Roman (86), de fiecare dată Denis Rusu fiind la post.

Victorie uriaşă pentru ieşeni, care urcă pentru prima dată pe loc de play-off în acest sezon şi au calificarea în grupa de elită în propriile mâini. Echipa lui Flavius Stoican mai are de jucat la Timişoara şi pe teren propriu cu Viitorul, în ultima rundă, iar dacă va câştiga ambele partide va merge în play-off, indiferent de celelalte rezultate.

De cealaltă parte, Botoşaniul şi-a complicat cumplit situaţia după acest start ratat de an, cu un punct în două meciuri. Elevii lui Costel Enache au ieşit din zona de play-off şi riscă să rateze grupa de elită după ce au stat în primele şase în majoritatea sezonului regular. Moldovenii mai au de jucat pe terenul Viitorului şi acasă cu Mediaşul şi au nevoie de punctaj maxim pentru a mai spera la play-off.

CSM Poli Iaşi – FC Botoşani 1-0 (0-0)

A marcat: Andrei Cristea (53)

Stadion: Emil Alexandrescu

Spectatori: 7.000

Formaţii:

CSM Poli Iaşi: Koşelev (46 Rusu) - Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Bădic (41 Zaharia) - Qaka, Chelaru - Platini, Jo Santos, Sin - Andrei Cristea (82 Jagodinskis). Antrenor: Flavius Stoican.

FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat - Achim, Oaidă (83 Chitoşcă) - Roman, Moruţan, Golofca (70 Cucu) - Axente (60 Golubovici). Antrenor: Costel Enache.

Cartonaşe galbene: Qaka (38), Andrei Cristea (50), Bosoi (72), Jo Santos (81) - Oaidă (18), Unguruşan (25), Burcă (45), Roman (81), Miron (88).

(Sursa: Prosport)