CSM Poli Iaşi a făcut scor în al patrulea amical al iernii!

Written by  Jan 22, 2018

CSM Poli Iaşi s-a impus cu un categoric 3-0 (0-0) în faţa formaţiei ucrainene de primă ligă Cernomoret Odessa, duminică, în al patrulea meci amical disptat în cantonamentul din Antalya.

După o primă repriză albă, echipa lui Flavius Stoican a marcat de trei ori după pauză prin Ionuţ Cioinac (52), Cosmin Frăsinescu (71) şi Jo Santos (85), ultimul transformând impecabil o lovitură liberă de la 22 de metri lateral stânga. Iaşiul a dominat clar partida şi s-ar fi putut impune la o diferenţă mai mare, dar Bosoi (8), Chelaru (9), Jo (79) şi Kizito (87) au ratat din situaţii bune.

Antrenorul Flavius Stoican a început meciul în următoarea formulă: Koşelev – Bosoi, Cioinac, Mihalache, Bădic – Chelaru, Mihăescu – Gavrilă, Ştefănescu, Panţîru – Andrei Cristea. În repriza a doua au mai jucat: Sin, Frăsinescu, Jagodinskis, Zaharia, Jo, Pedro, Qaka (din minutul 46), Rusu (60), Sadiq El Fitouri (63), Danale (73), Kizito (78) şi Taciuc (89). Nu au evoluat Kelava, Platini şi Vlădeanu.

În precedentele meciuri amicale susţinute în Turcia, ieşenii au învins echipa uzbekă Olmaliq cu 2-1, au remizat cu ruşii de la FC Rostov (1-1) şi au pierdut cu 2-3 în faţa echipei poloneze Korona Kielce.

Marţi, 23 ianuarie, echipa lui Flavius Stoican va disputa ultimul meci în Antalya, în compania formaţiei poloneze Sandecja Nowy Sacz.

(Sursa: Prosport)