CSM Poli Iași și FC Argeș vor juca pe 24 octombrie în Cupa României

Written by  Oct 17, 2017

Șaisprezecimile de finală ale Cupei României la fotbal vor fi deschise de meciul dintre FC Argeș și CSM Poli Iași, pe 24 octombrie (ora 16,00), și se vor încheia cu partidele susținute de CFR Cluj și Dinamo, în deplasare, pe 26 octombrie.

FRF a anunțat programul meciurilor, în exprimării opțiunilor de către posturile deținătoare ale drepturilor TV.

Jocurile din șaisprezecimile, optimile și sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În cazul în care jocurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct și sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplinește condițiile regulamentare necesare disputării jocului și televizării.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

În conformitate cu modificarea articolul 30, punctul 11 din ROAF, aprobată în ședința Comitetului Executiv din 8 august 2017, în faza națională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum trei înlocuiri de jucători pe toată durata celor 90 de minute regulamentare de joc. Totodată, va fi permisă efectuarea unei a patra înlocuiri de jucători numai în reprizele de prelungiri și doar în situația în care celelalte trei schimbări au fost efectuate pe durata celor 90 de minute regulamentare de joc.

Pentru instalațiile mobile de nocturnă este obligatorie depunerea la FRF cu 10 zile înainte de disputarea jocului a certificatului instalației de nocturnă emis de constructor, prin care sa se ateste conformitatea instalației cu prevederile art. 40.10 din ROAF, precum și dovada instalării acesteia.

Programul partidelor din șaisprezecimile de finală:

Marți 24 octombrie
Fotbal Club Argeș (II) — ACSM Politehnica Iași (16,00)
ACS Petrolul 52 Ploiești (III) — CS Mioveni (II) (18,00)
AS FC Universitatea Cluj (III) — CS Știința Miroslava (II) (19,00)
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (I) — CS Universitatea Craiova (I) (20,30)

Miercuri 25 octombrie
AFC Hermannstadt (II) — FC Voluntari (I) (14,00)
CS Afumați (II) — AFC UTA Arad (II) (14,30)
AFC Unirea 04 Slobozia (III) — AFC ASA 2013 Târgu Mureș (II) (14,30)
ACS FC Academica Clinceni (II) — AFC Chindia Târgoviște (II) (14,30)
FC Metaloglobus București (II) — CS Gaz Metan Mediaș (I) (14,30)
ACS Dacia Unirea Brăila (II) — ASC Juventus București (I) (14,30)
CSM Școlar Reșița (II) — FC Viitorul Constanța (I) (14,30)
ACS ASU Politehnica Timișoara (II) — ACS Poli Timișoara (I) (16,00)
CS Concordia Chiajna (I) — AFC Astra Giurgiu (I) (18,00)
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca (III) — FCSB (I) (20,30)

Joi 26 octombrie
AFC Botoșani (I) — FC CFR 1907 Cluj (I) (18,00)
CS Aerostar Bacău (III) — Dinamo București (I) (21,00)

(Sursa: Agerpres)

Geo

Add comment


Security code
Refresh

Arhiva Iasi TV Life

« November 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30