Sport

Sport (2661)

România - Danemarca s-a terminat 0-0, iar naționala noastră are șanse tot mai mici de calificare la Campionatul Mondial de anul viitor din Rusia. În acest moment, șansele sunt minime chiar și pentru un loc de baraj. A fost al patrulea meci fără gol înscris.

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de daneza Caroline Wozniacki, cu 6-4, 6-2, sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari. Wozniacki, cap de serie numărul 12, s-a impus după o oră și 21 de minute.

Sportiva română Cătălina Ponor a obținut, sâmbătă, medalia de argint la bârnă, în concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Doha (Qatar).

Jucătoarea română de tenis Patricia Maria Țig a reușit o calificare spectaculoasă în runda a treia a turneului WTA de la Miami (Florida),după ce a învins-o surprinzător pe Kristina Mladenovic (Franța), cap de serie numărul 22, cu 7-6 (4), 6-2.

Boxerul ieșean Paul Andrei Arădoaie a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 81 kg, marți, la Campionatele Europene Under-22 de la Brăila, după ce l-a învins la puncte, decizie 3-2, pe rusul Muslim Gadjimagomedov.

Cristiano Ronaldo, atacantul echipei Rela Madrid, a fost desemnat fotbalistul anului 2016 în Portugalia, cu ocazia unei gale care a avut loc luni seara la Estoril (aproximativ 20 km de Lisabona), informează agenția EFE.

Simona Halep a fost numit ambasador Mercedes-Benz în România. Astfel, vedeta tenisului românesc feminin se alătură seriei de ambasadori ai brandului în România: Andreea Esca, Camelia Potec, Andi Moisescu și Cătălin Ștefănescu.

Cătălina Ponor a obținut, duminică, medalia de aur la bârnă la Cupa Mondială de la Baku. Cătălina Ponor, care anul acesta împlinește 30 de ani, fusese singura din cei şapte sportivi români prezenţi la start care reușise să treacă de faza calificărilor, urmând să evolueze la bârnă și sol, aparatele sale favorite.

Revenirea Mariei Șarapova ține capul de afiș în știrile despre tenis din presa mondială. Rusoaica a primit un wild-card și pentru turneul de la Madrid, deținut de Ion Țiriac. Omul de afaceri român a recunoscut că el s-a opus participării acesteia la acest turneu, însă decizia finală nu îi aparține lui, ci organizatorului.

Pentru a doua oară consecutiv, Tibi Useriu a câștigat ultramaratonul 6633 Arctic Ultra, considerat cel mai greu din lume.