Sport

Sport

Sport (2995)

Simona Halep, locul I WTA, va juca a treia finală la Cincinnati, a doua consecutivă, atât la această competiţie, cât şi în sezon, după ce a învins-o cu scorul de 6-3, 6-4 pe Arina Sbalenka din Belarus, locul 34 WTA, transmite news.ro.

Simona Halep s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA de la Cincinnati, după ce s-a impus în faţa australiencei Ashleigh Barty, în optimi cu 7-5, 6-4, şi a ucrainencei Lesia Ţurenko cu 6-4, 6-1.

Politehnica Iaşi a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-1 (2-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un prim meci din etapa a 5-a a Ligii I de fotbal.

Mihai Mihuţ este campion european la lupte greco-romane, dar se simte în largul lui şi cu mănuşile de box. În vârstă de 23 de ani, luptătorul se inspiră din poveştile de viaţă ale lui Mike Tyson şi Muhamad Ali.

Real Madrid şi Atletico Madrid luptă în această seară, la Tallinn, pentru primul trofeu continental al sezonului, Supercupa Europei.

FCSB a surclasat-o pe Politehnica Iaşi cu scorul de 4-0 (1-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a treia a Ligii I de fotbal.

Mihaela Buzărnescu, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 5, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de la San Jose, cu premii totale de aproape 800.000 de dolari, trecând în sferturile de finală de sportiva australiană Ajla Tomljanovici, numărul 65 mondial.

Caroline Wozniacki a părăsit turneul de la Washington din cauza unei accidentări la piciorul drept. Problemele medicale ale danezei nu sunt mari, abandonul fiind mai mult o măsură de precauţie.

România a cucerit 39 de medalii la Campionatele Europene de haltere U-15 şi U-17 de la San Donato Milanese (Italia), încheiate duminică.

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams consideră că testele antidoping nu sunt aleatorii şi că este victima unei discriminări.